Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat brambořík

Jak pěstovat brambořík

Brambořík byl oblíbenou květinou našich babiček. Ale najdeme ho v obchodech i dnes, a to hlavně v předvánočním období. Dnes je bohužel vnímán jako krátkodobá rostlina – po odkvětu se jednoduše vyhodí. Ale máte-li doma chladnější místnost, můžete ho bez problémů pěstovat celou řadu let.

1

Trocha botaniky

Původní druh bramboříku Cyclamen persicum na trhu nenajdete. Jak už název napovídá, její původní domovinou jsou hory středomoří a malé Asie. Původní druh byl velmi malého vzrůstu. Dnešní kříženci jsou zhruba 2x větší a od své původní předlohy se liší nejenom velikostí, ale i barvou květů a někdy i vůní. K sehnání jsou i tzv. miniaturní bramboříky.

2

Slunce a teplota

Bramboříky milují světlá stanoviště, na které v žádnou denní hodinu nedopadá přímé slunce. Vyhovuje jim i světlejší polostín. Důležitá je také přiměřená teplota. Bramboříku se nejlépe daří při 12-15 °C. Minimum pro pěstování je 10 °C, maximum 18 °C. Při nepříznivé teplotě rostlina strádá a nekvete.

3

Zálivka a hnojení

Zálivku potřebuje brambořík vydatnou a to i při nižších teplotách. Zaléváme odstátou vodou do podmisky. Nikdy ne přímo na hlízu – hrozí uhnívání poupat a listů. Vodu, která zůstane v misce hodinu po zalití vylijeme. Listy je vhodné dvakrát do týdne pokropit vodou z rozprašovače, nebo květináč postavit na misku s vlhkými oblázky. Bramboříky hnojíme v období růstu a kvetení. Při tvorbě nových listů hnojíme 1x za 14 dní, při kvetení pak 1x za týden. Používám hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny v doporučené koncentraci.

4

Substrát a přesazování

K pěstování bramboříku používáme jednotnou zeminu nebo substrát s přídavkem rašeliny. Brambořík přesazujeme vždy po nasazení nových listů do o něco většího květináče.

5

Co s bramboříkem po odkvětu

Brambořík ponecháme na světlém místě a snížíme zálivku. Jakmile začnou listy žloutnout a opadávat, zakopeme květináč venku na stinném místě. Stále střídmě zaléváme. Po nasazení nových listů můžeme brambořík odnést zpět do místnosti, nebo ho ponechat venku celé léto a uklidit ho až před příchodem přízemních mrazíků.

6

Když bramboříku žloutnou listy

Častý problém pokojově pěstovaných bramboříků. Příčinou je obvykle vysoká teplota, nízká zálivka, nedostatečná vlhkost vzduchu nebo sluneční úpal. Někdy se může stát, že listy bramboříku jsou malé a zakrňují. Příčinou je roztoč a jedinou obranou je okamžité odstranění napadených částí. Postřiky nejsou příliš účinné.

7

Množení bramboříku

Brambořík můžeme množit docela snadno rozdělením hlízy. Obě části necháme přes noc zaschnout a pak přesadíme do samostatného květináče. Hlízy dělíme v období klidu. Další možností je výsev semen, které vzniknou z květů, pokud je po odkvětu neodstraníme. Semena vysejeme na běžný substrát a necháme ve tmě klíčit. Zaléváme mírně pomocí rozprašovače. Teplota by se mělo pohybovat mezi 18-20 °C.

Tipy

V obchodě můžete koupit několik různobarevně kvetoucích bramboříků a sesadit je do půvabného aranžmá.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat brambořík doma
Jak pěstovat brambořík doma
Brambořík k nám přišel z Persie a patří k našim velmi oblíbeným květinám, které nejčastěji pěstujeme jako hrnkovou květinu. Brambořík je u nás po váno…
lilie nilská kalokvět
Jak pěstovat kalokvět | rady
Kalokvět – Agapanthus pochází z Jižní Afriky, kde je to velmi proměnlivý rod vytrvalých rostlin, s podobným vzhledem – krátký šupinatý zemní stonek, o…
Jak dále pěstovat bylinky ze supermarketu | bazalka
Jak dále pěstovat bylinky ze supermarketu
V supermarketech jsou běžně k dostání čerstvé vzrostlé bylinky v malých květináčích, které jsou určeny pro kuchyňské využití. Z takto zakoupených rost…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.