Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat kedluben

09. Květen 2022
Jak pěstovat kedluben

Jak pěstovat kedluben | rady a tipy. Vypěstujte si na zahradě bílé nebo modré kedlubny. Kedluben je zdravý, podporuje krvetvorbu, obsahuje mimo jiné látku biotin, která přispívá ke zdravé pokožce a hezkým vlasům. Kedluben je nejlepší jíst za syrova, můžeme jej kulinářsky zpracovávat na spoustu způsobů, je pomocníkem při hubnutí a redukčních dietách. Látky obsažené v kedlubnu zmírňují silné menstruační krvácení žen, jsou potřebné pro správnou funkci jater a ledvin. A v neposlední řadě kedluben pomáhá lepšímu trávení. Při pěstování kedlubnu dbáme, aby nám půda nevyschla.

1

Pěstování kedlubnu – výběr odrůdy

Můžeme pěstovat rané, letní a pozdní odrůdy kedlubnu. Zpravidla pěstujeme dva druhy – bílé kedlubny a modré kedlubny. Pěstování bílé odrůdy kedlubnu je náročnější a na nevyrovnanou zálivku reaguje dřevnatěním a praskáním hlízy. Pokud kedlubny předpěstováváme, uděláme tak 6–12 týdnů před plánovanou výsadbou. Rané odrůdy kedlubnu: délka vegetace je 80–100 dní, semena kedlubnu vyséváme v únoru. Nejranější sklizeň nám dopřejí bílé rané odrůdy, např. Libochovická, Moravia, Olmia. Jejich vegetační doba je 90-110 dní. Vysazujeme je ve sponu 25x25 cm v polovině dubna. Bílé rané odrůdy kedlubnu nesnášejí vyšší teploty počátkem léta. Proto pro sklizeň v tomto období vysazujeme raději o 14 dní později modré rané odrůdy, např. Azur, Modran. Nedřevnatí tak snadno jako bílé odrůdy, vegetační doba je 90 dní. Letní odrůdy kedlubnu: délka vegetace je 100–140 dní, semena kedlubnu vyséváme v březnu nebo v dubnu. Pro letní sklizeň je vhodná Kozmanova modrá, jenž má vegetační dobu 110 dní a vysazujeme ji ve sponu 25x25 cm v první polovině května. Pro drobné pěstitele je doporučováno ji pěstovat z postupných přímých výsevů. Pozdní odrůdy kedlubnu: délka vegetace je 130–170 dní, osivo vyséváme na přelomu dubna a května. Pro podzimní sklizeň lze pěstovat rané odrůdy, jejichž sazenice musíme vysazovat nejpozději do půli srpna. Odrůdy pěstované pro podzimní sklizeň sázíme ve sponu 40x30 cm. Pro zimní uskladnění pěstujeme pozdní odrůdu Gigant (vyšlechtěn v roce 1978 v Československu), u které se dočkáme vysoké výnosnosti, bulvy mohou mít hmotnosti až 5kg. Tato odrůda kedlubnu má delší vegetační dobu 130 dní, vysazujeme ji ve sponu 50x50 cm již v květnu. Snese mráz až do -12 °C.

2

Vhodné stanoviště pro pěstování kedlubnu

Kedluben pěstujeme ve středně těžkých půdách, hlinitých nebo hlinitopísčitých půdách, které mají dostatek humusu. Ideální jsou záhřevné půdy. Stanoviště kedlubnu by mělo mít vlhčí klima. Vysazujeme jen silné, ale přitom mladé, rychle vypěstované sazenice. Pozor na sucho nebo chlad, jinak rostliny budou vybíhat do květu. Vysazujeme-li kedlubny se třemi nebo čtyřmi pravými lístky, dbáme abychom je nesadili příliš hluboko, v takovém případě totiž netvoří hlízy.

3

Pravidla pro pěstování kedlubnu

Vysazené sazenice kedlubnu musí růst rychle a bez přerušení. Musíme dbát na rovnoměrné zavlhčení půdy, pravidelně zaléváme střední dávkou vody, okopáváme. Za sucha jinak bulvy zdřevnatí a po větším zalití praskají. Jarní odrůdy při výsadbě nadkrýváme netkanou textilií. Půdu na záhonu udržujeme bez plevelů a pravidelně okopáváme.

4

Sklizeň a skladování kedlubnu

Rané odrůdy kedlubnu sklízíme probírkou, zpočátku v intervalu 2 dnů, později v delším. Doba sklizně trvá 2 – 3 týdny. Pokud sklízíme s listy (rané sklizně) je nutné zajistit rychlé zchlazení bulev, jinak listy velice rychle vadnou. U pozdních sklizní se listy většinou odstraňují. Při sklizňových špičkách se sklizené kedlubny umisťují do chladíren při teplotě 1 °C. Skladováním pozdních odrůd je možné při teplotě 0 °C a 90 – 95% vzdušné vlhkosti.

5

Využití kedlubnu

Kedluben pěstujeme pro bulvu a rané odrůdy také pro listy. Mladé zelené listy kedlubnu obsahují třikrát více vápníku než samotné bulvy, mají také více karotenu a vitaminu C. Kedluben obsahuje značné množství vápníku, především vitamin B1, vitamin B2, vitamin C, z minerálních látek soli draslíku, vápníku, fosforu a železa. Kedluben konzumujeme nejlépe čerstvý syrový, můžeme jej použít jako součást zeleninových salátů. Kulinářsky lze kedluben zpracovat na mnoho způsobů – například jej vařit, zapékat, smažit v trojobalu apod. Neboť chuť kedlubny není příliš výrazná, výborně se doplňuje téměř s veškerým možným kořením, zejména pak se zelenými bylinkami (bazalka, tymián) či s česnekem.

Tipy

Možné je i přirychlování kedlubnu ve studených sklenících nebo fóliovnících.

Varování

Kedluben by neměli konzumovat lidé, kteří trpí záněty žaludeční sliznice a dvanáctníku, jelikož éterické oleje obsažené v kedlubnu vyvolávají bolestivé podráždění.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak naložit kedluben na zimu | recept
Jak naložit kedluben na zimu | recept
Jak naložit kedluben na zimu | recept. Kedluben je spolu s ředkvičkami první jarní zeleninou na zahrádkách i v prodeji. Kedluben se pěstuje v mnoha dr…
https://pixabay.com/cs/photos/pol%c3%a9vkov%c3%a9-greeny-celer-zelenina-869075/
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady. Řapíkatý celer získává stále větší oblibu. Můžeme ho totiž používat jako ingredienci do mnoha jídel a upravovat ho…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.