Přejít k hlavnímu obsahu

Jak platit bezhotovostně přes internet

16. Prosinec 2009

Velmi jednoduchým způsobem, jak hradit závazky, je platba přes internet. Řada lidí ji používá už naprosto samozřejmě jako součást každodenní rutiny, mnoho lidí k ní ale stále nemá důvěru. Důvod je jednoduchý, hrozí zneužití osobních dat a případné nabourání se do vašeho účtu. Proti tomu ale existuje řada bezpečnostních opatření. Poradíme vám, jak platit online, a připojíme i upozornění, na co si dát pozor.

1

aktivace
Prvním krokem je aktivace bezhotovostního servisu u vaší banky. Věřte, že jedna návštěva banky se vyplatí oproti všem dalším platbám, které budete moct provádět z pohodlí vašeho domova.

2

nezabezpečený počítač
Nedoporučuje se připojovat se k internetovému bankovnictví z nezabezpečeného počítače nebo z počítače, který nepoužívá legální a aktualizovaný operační systém, aktuální antivirový program, antispyware a personální firewall.

3

heslo
Dobré je si heslo jednou za čas změnit a volit hesla, která nejsou jednoduše zjistitelná z vašich osobních dokladů v případě jejich ztráty.

4

přihlášení do aplikace
Přihlásíte se pod svým heslem na webové stránce vaší banky, tam, kam vás odkážou pracovníci banky.

5

samotná platba
Kliknete si na ouško platební transakce a z výběru možných transakcí vyberete tu, kterou právě hodláte použít – v našem případě „příkaz k úhradě“. Poté už jen stačí vyplnit informace, které po vás banka vyžaduje: číslo účtu příjemce, částka, symboly. Můžete připojit i zprávu pro příjemce, kde lze velmi stručně nebo heslem naznačit, o jakou platbu jde. Je také možné nechat si zaslat potvrzení na email. Poté kliknete na tlačítko „pokračovat“. Dalším úkolem je kliknout si na „zaslat autorizační sms“. Na telefonní číslo, které tam máte zadané, vám přijde zhruba do minuty smska s kódem, který musíte opsat do příslušné kolonky. Pak už jen stačí kliknout na tlačítko „odeslat“, případně „dokončit“ a internetové bankovnictví je vám ode dneška otevřené.

6

další služby
Stejně jednoduchým způsobem si můžete nabít kredit do telefonu nebo si zařídit inkaso. Vše je jednoduché a snadno odvoditelné i pro netechnické typy. Velmi užitečné je také si nenechat zasílat bankovní výpisy, ale místo toho si hlídat své finance právě na internetu. Každý den vidíte, kolik máte peněz, od koho vám co přišlo, nebo co jste komu zaplatili.

7

bezpečnost
Různé typy bank vyžadují různá zabezpečení. Některé banky označují určité vyšší úrovně zabezpečení jako nadstandardní a musíte si za ně připlatit.

8

pozor na phishing
Phishing označuje podvodné e-mailové zprávy, které vypadají, jako kdyby byly poslány z emailové adresy vaší banky. Email často obsahuje odkaz na stránky vaší banky a vyžaduje potvrzení vašich údajů. Na takové emaily zásadně neodpovídejte a případně si zajděte do banky se na celou záležitost zeptat. Cílem phishingu je získat vaše osobní údaje tak, aby mohlo dojít ke zneužití vašeho bankovního účtu.

Skimming je název pro kopírování magnetického proužku karet v bankomatech. Přestože jde o starou metodu, banky v současné době vyzývají k opatrnosti při výběrech z bankomatu, protože v souvislosti s nákupní horečkou se mohou organizované skupiny podvodníků o nějaké krádeže pokusit.

Autor: Nikita
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak zaheslovat dokumenty OpenOffice.org
Pokud sdílíte své PC s více uživateli a nechcete, aby si někdo prohlížel vaše texty či jiné dokumenty vytvořené v OpenOffice.org, je vhodné tyto dokum…
Jak se bránit proti phishingu
Phishing označuje podvodné e-mailové zprávy, které vypadají, že jsou poslány od vaší banky, ale přitom slouží pouze ke zjištění údajů o vašem účtu. Va…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.