Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat kvalitní čaj | tipy

Jak poznat kvalitní čaj | tipy

Jak poznat kvalitní čaj | tipy. Šálek lahodného čaje dokáže přinést vašim chuťovým buňkám opravdu nevšední zážitek. Ale jen v případě, že máte ten správný čaj. Bohužel většina čajů dodávaných na náš trh je nekvalitních. Ale jak tedy poznat ten správný?

Co je potřeba

čaj

1

Kde koupit čaj?

Určitě ne v supermarketech a podobných zařízeních. Zde je k dostání obyčejně čaj pytlíčkovaný, který se vyrábí ze zbytků a z odpadu. Jeho výhodou je sice rychlé vyluhování, ale to je také vše. Příliš se nehodí ani malé obchůdky, které skladují čaj ve velkých skleněných nádobách, ze kterých neustále odebírají. Častý kontakt se vzduchem čajovým lístkům rozhodně nesvědčí. Nejlepší jsou specializované obchůdky nebo čajovny, které skladují čaj v malých dobře uzavřených nádobách.

2

Co se dozvíte z obalu?

Důležité je, kdy byl čaj balen. Jestliže byl přes moře transportován až do Evropy a zabalen teprve tady, na jeho kvalitě se to velmi výrazně podepsalo. U čajů ze Srí Lanky (Cejlonu) najdete zase označení podle místa, kde čajovník vyrostl. Platí, že vysokohorské druhy jsou nejkvalitnější. Low – nížinný čaj Medium – čaj ze středních poloh High – vysokohorský čaj

3

Značení čaje

Na obalu najdete také značky ve formě písmenek. Z nich se dozvíte mnohé. Písmenko P jako Pekoe značí čajové lístky. Podle kvality je dělíme na: PS (podprůměrný čaj) P (průměrný čaj) OP (dobrý čaj) FOP (velmi dobrý čaj výborné chutě i vůně) TGFOP (opravdu velmi kvalitní čaj) Na obalech můžete najít také písmenko B, které znamená Broken. Jde o zlomkový čaj, který se liší svojí kvalitou. Stupnice je stejná jako u Pekoe. Takže BS je podprůměrný čaj, OB dobrý čaj atd. Další písmenka F (Fanning) – čajová drť a D (Dust) – čajový prach označují vesměs produkty mizerné kvality, i když i tady najdete produkty lepší a horší.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak o Vánocích nepřibrat | rady
Jak o Vánocích nepřibrat | rady
Jak o Vánocích nepřibrat | rady. Vánoční svátky mají své neopakovatelné kouzlo a každá generace je prožívá jinak. Dříve se na Vánoce držel půst a poté…
Jak zdravě solit
Jak zdravě solit
Sůl kamenná nebo mořská? S jódem nebo bez? Kolik a jak? Sůl, neboli chlorid sodný (NaCl), je pevnou součástí naší stravy a vyvstává u ní spousta otáze…
Jak poznat a koupit kvalitní olivový olej
Jak poznat a koupit kvalitní olivový olej
Olivový olej obsahuje mnoho nejrůznějších látek prospěšných našemu zdraví. Určitě vás nepřekvapí, že čím je olej kvalitnější, tím více žádoucích látek…
Jak využít yerba maté
Jak využít yerba maté | rady
Jak využít yerba maté | rady. Jestliže jste dosud neochutnali yerba maté, možná je nejvyšší čas. Jedná se o sušené lístky vysokého stromu cesmíny para…
Jak správně připravit čaj
Jak správně připravit čaj
Jak správně připravit čaj. Čaj se poprvé v Evropě objevil počátkem 17. století, kdy sem byl dovezen z Číny. Postupem času získával pravý čaj stále vět…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.