Přejít k hlavnímu obsahu

Jak předcházet ztrátě dat v počítači | rady

19. Březen 2021

Jak předcházet ztrátě dat v počítači | rady. Počítač v dnešní době používáme každý den k mnoha různým účelům, často ho bereme jako stálého společníka, jako prostředníka kontaktu se světem nebo úniku od reality. Málokdo si ale přizná, že tenhle malý zázrak nás může hodně potrápit. Stačí, aby se cokoliv porouchalo, a to jak v rámci softwaru, tak v rámci hardwaru. A naše práce, vzpomínky v podobě fotografií, osobní zápisky nebo důležité dokumenty jsou nenávratně ztraceny. Se stále novějšími a sofistikovanějšími viry se stává včasné zálohování dat stále důležitější. Naše tipy:

1

Zálohujte, zálohujte, zálohujte

Důležitý je samotný fakt, že budete zálohovat pravidelně. Pokud pracujete na důležité práci nebo dokumentu, zálohujte (tedy ukládejte) ho i v průběhu vypracovávání (např. v rámci Microsoft Word). Nikdy nevíte, kdy se může něco stát.

2

Jak často?

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na vás, důležitosti práce, kterou na počítači vykonáváte. Pokud máte pouze stažené soubory, které nejsou tak důležité, stačí zálohovat jednou měsíčně. Pokud ale pracujete intenzivně na něčem, co pro vás má vysokou hodnotu (např. diplomová práce, zpráva z pracovní cesty nebo prezentace), zálohujte klidně každý den.

3

Jaké jsou možnosti?

Při zálohování většího množství dat najednou je možné několika způsoby:

 a) vypálit je na externí nosič (CD, DVD)

b) uložit si je na harddisk jiného počítače (např. rodičů nebo partnera)

c) uložit si je na externí harddisk, který snadno připojíte k vašemu počítači.

Při zálohování menšího množství dat (např. při ukládání souboru, na kterém stále pracujete) máte na výběr:

a) uložit si data na flash disk

b) uložit si je na email (poslat si email s přiloženým souborem)

c) uložit si data na weby, které jsou pro ukládání souborů přímo dělané. Tyto způsoby mají ale značné nevýhody. Například flash disk se může snadno zavirovat, pokud ho zapojíte do jiného počítače, z emailu se vám mohou data také ztratit a na webech pro ukládání souborů si zase může váš soubor stáhnout každý.

4

Speciální programy

Existují i speciální programy na zálohování, které vám buď zálohují data samy automaticky, nebo se vám se zálohou pravidelně připomínají. To je velmi užitečná věc, pokud nechcete na zálohování neustále myslet.

5

Mít kvalitní antivirus

Jako ochrana vašich dat i zdraví počítače je nezbytný kvalitní antivirus. Neváhejte a klidně si nainstalujte i dva najednou, co neodhalí jeden, odhalí druhý.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si doma zařídit wifi | rady
Jak si doma zařídit wifi | rady. Připojení internetu přes kabel je v dnešní době velmi nepraktické a to především pro firmy a pro rodiny, ve kterých c…
Jak zálohovat data | rady
Jak zálohovat data | rady. Pravidelně a dobře zálohovat svá data by nemělo být prioritou pouze firem, ale samozřejmě také soukromých osob. Ať už máte…
Jak nastavit Google Analytics | rady
Jak nastavit Google Analytics | rady. Google Analytics je program, který správcům internetových prezentací nabízí statistické údaje o návštěvnosti jeh…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.