Přejít k hlavnímu obsahu

Jak předejít nastřižení/natržení hráze při porodu

30. Květen 2017
Jak předejít nastřižení/natržení hráze při porodu

Jak předejít nastřižení hráze | recept. Mezi námi ženami, poranění tak citlivého místa jako je hráz si určitě žádná z nás nepřeje. Dnešní praxí v porodnicích je nástřih hráze (epiziotomie) už tak rutinní záležitostí, že nás někdy ani nenapadne proti tomu protestovat. Existuje ovšem několik možností, jak natržení či nastřižení hráze předejít a ty vám přináším.

1

Zdravá strava = zdravá sliznice. Již před plánovaným otěhotněním, a v průběhu těhotenství obzvláště, je důležité jíst zdravě, tzn. zajistit si přísun kvalitních bílkovin, čerstvého ovoce a zeleniny. Vhodné jsou oříšky a semínka, za studena lisované oleje (např. olivový, lněný), listová zelenina apod. Trpíte-li v těhotenství celkem běžnou kvasinkovou infekcí, je třeba ji dobře vyléčit, proto se poraďte se svým lékařem či porodní asistentkou. Kvasinky žijí z cukru, proto se mu vyhněte – včetně kynutého pečiva a mléčných výrobků. Pro správnou lubrikaci porodních cest se od 35. týdne těhotenství doporučuje jíst lněné semínko. Oblíbený odvar připravíte zalitím lžičky semínka 0,5 l horké vody a necháním 15 minut odstát. Semínko lze také pořádně rozkousat a zapít dostatkem vody. Pomáhá i proti těhotenské zácpě.

2

Masáž hráze, cvičení s balónkem: Některé ženy mají výborné zkušenosti s masáží hráze, která jim pomohla předejít poranění. Masáž se provádí ke konci těhotenství, můžete použít speciální oleje k tomu určené nebo i klasické kuchyňské – např. olivový nebo kokosový. Na trhu jsou k dostání také speciální balónky, např. Epi-no, Aniball, které se od 36. týdne zavádí do pochvy a žena si tak trénuje jeho vydýchávání ven. Velikost balónku se postupně zvyšuje až na velikost hlavičky. Pozor, tyto metody se nedoporučují při kvasinkové infekci. Raději se vždy poraďte se svým lékařem či porodní asistentkou.

3

Posilování svalů pánevního dna: Průchod miminka při porodu je snazší při uvolněném pánevním dnu, nikoli zaťatém, proto je dobré naučit se tyto svaly ovládat. Pro ženu je klíčové dokázat se otevřít a uvolnit. Tyto tzv. Kegelovy cviky se lze naučit např. na předporodních kurzech, nejsou vhodné v prvním a třetím trimestru.

4

Vhodná poloha při porodu: Ve 2. době porodní, tedy vypuzovací fázi, je velmi důležitá poloha. Tolik rozšířená poloha v leže na zádech je z hlediska poranění hráze nejméně vhodná, protože při ní vzniká na hráz největší tlak, žena tlačí jakoby do kopce, děloha utlačuje všechny velké cévy, miminku nepomáhá gravitace. V této poloze mívají ženy také větší bolesti. Zkuste se domluvit s porodní asistentkou či lékařem na jiné poloze (v podřepu, v kleče, ve stoje..), i když pro zdravotníky je tato nejpohodlnější, ne už tak pro matku a dítě. Když už je nutné ležet, lépe na boku než na zádech.

5

Tlačení dle svých potřeb: Řízené a rychlé tlačení není vhodné. Pokud vše probíhá bez komplikací, miminko by mělo vyjít pomalu a jemně. Doporučuje se, aby ženy tlačily dle svých potřeb, nikoli podle diktátu. Jakmile se rodí hlavička a žena začne pociťovat silný tlak na konečník, je třeba nespěchat. Hráz potřebuje nějakou dobu, aby prostoupila hormony a tím se dostatečně zpružnila. Tuto fázi provází silné pálení, tzv. kruh ohně. Požádejte svou porodní asistentku, aby vám řekla, kdy netlačit, abyste se neroztrhla. Pomáhá také přiložení horké žínky na hráz.

6

Minimalizace medicínských zásahů: Četné medicínské zákroky zvyšují riziko poranění, snažte se jim tedy pokud možno vyhnout. Patří zde časté vaginální vyšetřování, podání umělého oxytocinu, epidurální anestézie, Kristellerova exprese, umělé protržení vaku blan (plodové vody), manipulace s hlavičkou dítěte. Nástřih hráze se odůvodňuje jako prevence většího poranění, na druhé straně samotný nástřih je velké poranění, vyžaduje šití, zvyšuje riziko infekce, krvácení, dlouhého hojení atd. Existují tvrzení, že přirozené natržení vznikne v nejtenčím a v nejvhodnějším místě, není tak hluboké a snáze se hojí.

7

Porodní plán: Nepřejete-li si nástřih hráze, určitě to uveďte do vašeho porodního plánu, seznamte s ním porodní asistentky i ošetřujícího lékaře a raději jim to ještě ve vypuzovací fázi zdůrazněte.

8

Výběr porodnice: Provádění nástřihů hráze se liší dle porodnice, je proto dobré si zjistit, jak to chodí v těch ve vašem okolí. Určitě pomohou zkušenosti maminek, které ve vámi vybrané porodnici rodily nedávno. Např. na internetových stránkách modrykonik.cz je mnoho skupin, kde se s maminkami můžete poradit.

9

Soukromá porodní asistenka: Určitě se vyplatí mít při porodu svou soukromou porodní asistentku, která zná vaši anamnézu a vaše přání. Některé porodní asistentky mají smlouvy s porodnicemi, kde mohou vést porod. K porodu si také můžete přivést dulu, která je významnou psychickou podporou.

10

Pocit bezpečí a uvolnění: V neposlední řadě je pro přirozený porod a neporušenou hráz důležité, aby se žena cítila v bezpečí, dokázala se otevřít a uvolnit a miminko pustit. Cokoli ji v tom pomůže, je vítané.

Varování

Informace pocházejí od kvalifikovaných porodních asistentek, vždy je však nutné brát v potaz váš individuální zdravotní stav a další okolnosti porodu.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zhubnout po porodu
Jak zhubnout po porodu
Není vůbec neobvyklé, když po porodu máte o patnáct či dvacet kilo navíc. Snem většiny maminek je pak získání své původní postavy. Zhubnout po porodu…
Jak rychle přestat škytat | tipy
Jak rychle přestat škytat | tipy
Jak rychle přestat škytat | tipy. Jak přestat škytat? Co je to škytavka asi nemusíme definovat, protože snad každý alespoň jednou v životě škytal. Vžd…
Jak si vybrat tetování | rady a tipy
Jak si vybrat tetování | rady a tipy
Jak si vybrat tetování | rady a tipy. Tetování je stále v módě. Ozdoba na kůži se stala fenoménem a její oblíbenost neklesá. Tatérských studií je…
Jak čerpat energii ze stromů
Jak čerpat energii ze stromů
Jak čerpat energii ze stromů | rady a tipy. Pokud si občas jen tak sednete ke stromu a relaxujete, možná se Vám již stalo, že jste se po chvíli cítili…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.