Přejít k hlavnímu obsahu

Jak procvičovat oční svaly

02. Prosinec 2019

Oči jsou velmi citlivý orgán a proto lidé, kteří dlouhodobě pracují s počítačem, mohou pociťovat jejich únavu. Jednoduchých cvičení pro oči, které lze využít při jejich únavě a mohou také dokonce zrak zlepšovat, existuje mnoho. Ukažme si tedy alespoň ty nejzákladnější.

1

Cvičení očních svalů je nejlepší provádět vsedě na patách a v uvolněné pozici.

2

Oči je potřeba před cvičením uvolnit: zahřáté dlaně přiložíme po dobu 10 sekund na zavřené oči, opakujeme to 2-3x.

3

Hlavu držíme zpříma a bez pohybu. Oči uvolníme. Pohlédneme co nejvýše vzhůru a poté co nejvíce dolů, abychom ve svalech oka cítili mírné pnutí, avšak bez námahy a bolesti. Pohyby očí jsou pomalé, pravidelné. Tento cvik opakujeme 6x. Poté tentýž cvik provádíme se zavřenýma očima.

4

Další cvik provádíme stejně jako v předchozím bodě. Pohyb očima ale provádíme co nejvíce doprava a doleva. Opět cvik zopakujeme i se zavřenýma očima.

5

Nyní pohyb provádíme úhlopříčně, tedy co nejvíce doprava vzhůru a doleva dolů, poté doleva vzhůru a doprava dolů. Opět cvik zopakujeme i se zavřenýma očima.

6

Předchozí cviky můžete také různě kombinovat.

7

Nyní přecházíme do krouživého pohybu. Začneme intenzivně kroužit očima doprava dolů a pak doleva vzhůru. Opakujeme 5x, poté cvik provedeme na druhou stranu. Opět cvik zopakujeme i se zavřenýma očima.

8

Cvičit můžeme i akomodaci oční čočky. Natáhneme před sebe pravou ruku, zvedneme hřbet ruky a podíváme se na nehet prostředního prstu. nyní ruku pomalu přibližujeme do blízkosti oka (stále prostředníček sledujeme). Opět ruku pomalu vzdálíme, až je natažena. Zatímco obličej směřuje vpřed a očima sledujeme prostřední prst, pohybujeme rukou do pravé krajní polohy a zpět. Totéž provádíme levou rukou. Můžeme několikrát opakovat.

9

Akomodaci dále můžete cvičit tím, že ukazováček umístíme 20 - 30 cm před oči a sledujeme jej, až jej vidíme ostře. Nyní přeneseme pohled na nějaký předmět vzdálený 4 - 5 m a opět jej sledujeme, až jej vidíme ostře. Opakujeme 10x. Toto cvičení je vhodné provádět často, třeba i při chůzi.

10

Příjemná pro zrak může být i masáž. Ruce složíme v pěsti, zavřeme oči. 2 kloubem ukazováčků masírujeme drobnými kruhovými pohyby oči postupně od vnitřního koutku podél horního okraje očnice až k vnějšímu koutku a odtud zpět k vnitřnímu koutku podél spodního okraje očnice (3x opakujeme). Nyní hřbety ukazováčků třeme oční bulvy v jejich středu. Sklouzneme klouby mezi ukazováčky a záprstími na spánky a masírujeme ty (3x opakujeme).

K uvolnění očí také pomáhá studená voda či mrkání.

Po každém cviku si na několik vteřin udělejte pauzu, aby se svalstvo uvolnilo.

Klíčová slova: cvičení oči zrak
Autor: lennka
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se vyznat v druzích jógy
Když se řekne jóga, většina z laiků si představí krkolomnou tělesnou pózu, soustředěný výraz ve tváři a velkou výdrž. To je ale velmi zjednodušuj…
Jak vybrat čističku vzduchu?
Míváte doma pocit, že se vám špatně dýchá? Máte podrážděné dýchací testy, trápí vás alergie a jste nemocní častěji, než je běžné? Příčinou těchto potí…
Jak pečovat o pleť v zimě
Jak pečovat o pleť v zimě | rady a tipy. O pleť se musíme starat celý rok. Zatímco v létě ji chráníme především před slunečními paprsky, v…
Jak využít ořechy pro zdraví
Jistě víte, že ořechy obsahují velké množství zdraví prospěšných tuků. Jednotlivé druhy ořechů však obsahují mnohem více cenných látek. Pokud se chcet…