Přejít k hlavnímu obsahu

Jak psát novoroční přání bez chyb

12. Prosinec 2023
Jak psát novoroční přání bez chyb

Jak psát novoroční přání bez chyb | rady a příklady. Také máte koncem roku poštovní schránky plné pohlednic? Nebo vám spíše v telefonu pípá jedna esemeska za druhou? Některé jsou stylisticky vytříbené, nápadité, nad některými se dokonce zasmějeme. Většinou nás těší, že si na nás někdo vzpomene. A na oplátku přání k novému roku rozesíláme i my. Víte ale, jak se takové novoroční přání správně píše? Pokud ne, nevěste hlavu, pokusíme se vás trochu zasvětit.

1

Nový, nebo nový rok?

Pravidlo ohledně psaní malého a velkého N ve slovním spojení Nový/nový rok je poměrně jednoduché. Nový rok s velkým N píšeme pouze v případě, že máme na mysli jen a pouze datum 1. ledna coby oficiálního názvu významného dne. Typickým příkladem je věta, respektive pořekadlo: „Jak na Nový rok, tak po celý rok.“ Zde máme na mysli jeden konkrétní den v roce. Dalším příkladem je věta: „Co budeš dělat na Nový rok?“ Ptám se na konkrétní datum, konkrétní den v kalendáři.

2

Nový rok a novoroční

To samé platí na větu: „Přijedeme na Nový rok.“ Nebo: na Nový rok jsem měl kocovinu.“ Ale ve větě : „Přeji ti vše nejlepší do nového roku“, už máme na mysli více dní v novém roce. N je v této větě proto malé. Stejně jako ve větě: „Doufejme, že nový rok bude lepší než ten uplynulý.“ Malé n se píše i u pojmu novoroční, který je klasickým přídavným jménem. Ve větě: „Píšu ti novoroční přání“ nebo „dáme si novoroční přípitek“ tedy píšeme malé n.

3

Pozor si dejte i na správné skloňování!

Dejte si také pozor, abyste ve svém novoročním přání neudělali chybu ve skloňování. Slovo nový je přídavným jménem a skloňujeme ho podle vzoru mladý (mladý, bez mladého, mladému, mladý, o mladém, s mladým). Skloňování slova nový tedy zní následovně: 1. pád: nový, 2. pád: bez nového, 3. pád: novému, 4. pád: nový, 5. pád: nový!, 6. pád: o novém, 7. pád: s novým. Uveďme si to na příkladech: přejeme vám vše nejlepší do nového (mladého roku) – zde je přídavné jméno nový ve 2. pádě.

4

Co znamená zkratka PF?

Koncem roku také často rozesíláme svým přátelům a známým tzv. PF, tedy „pé efka“. Víte ale vůbec, co tato zkratka znamená? Ve své podstatě se jedná o klasickou novoročenku, spojení písmen P a F je z francouzského Pour Féliciter a v doslovném překladu znamená „pro štěstí“. Ve Francii ale původ této zkratky nehledejte.

5

PF pouze v Čechách a na Slovensku

Novoročenka PF se zrodila v devatenáctém století v Čechách a za jejího „vynálezce“ je považován hrabě Karel Chotek z Chotkova. A proč je ve francouzštině? Vysvětlení je prosté – francouzština v té době byla jazykem nejvyšších společenských vrstev, korespondence mezi šlechtici v té době v jiném jazyce ani neprobíhala. A tento zvyk doslova přežil století. Ovšem pouze v Čechách a na Slovensku. V jiných zemích se s ním nesetkáte.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak psát vánoční přání bez chyb
Jak psát vánoční přání bez chyb
Jak psát vánoční přání bez chyb | rady a příklady. Doba Vánoc se blíží a s nimi i tolik oblíbená vánoční přání. Je jedno, zda budete posílat klasické…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.