Přejít k hlavnímu obsahu

Jak psát v zájmenu „vám“ malé a velké písmeno

17. Květen 2020

Určitě jste si všimli, že někdy se v textu objevuje na začátku zájmena „vy“ malé písmeno, zatímco v některých případech je toto písmeno velké. V čem je rozdíl a jak toto zájmeno vlastní a přivlastňovací psát, abychom nechybovali? Kdy psát v zájmenu „vám“ malé a velké písmeno? Poradíme vám níže.

1

Záleží na tom, v jakém kontextu zájmeno „vy“ používáme. Máme-li na mysli skupinku lidí, které hromadně oslovujeme v textu, píšeme malé písmeno.

Příklad: Vážíme si vašeho úsilí, vy jste to skutečně dokázali, a to v rekordně krátkém čase. V tomto případě se jedná o množné číslo, respektive 1. pád osobního zájmena vy.

2

Jiná situace nastane, píšeme-li dopis nebo jiný osobní text, jedné jediné osobě, které vykáme. Obvykle se doporučuje napsat na začátek slova „vy“ velké písmeno jako projev úcty a zdvořilosti. Používá se zejména ve formálním styku, jemuž by měla odpovídat celková koncepce textu.

Příklad: Vážený pane XY, dovolte mi, abych Vám vyjádřila poděkování za Váš přístup.

3

Zajímavé je, že s náležitou úctou nemusíme oslovovat pouze jednotlivce, ale i větší skupinku lidí. I v tomto případě použijeme velké písmeno.

Příklad: Vážení zákazníci, jsme rádi, že Vás můžeme pozvat do naší nové prodejny.

4

Někdy se v textu můžete setkat i se zájmenem ty, kdy je na začátku rovněž velké písmeno. Tento jev však z psaného projevu postupně vymizel. I zde mělo velké T vyjadřovat především to, že k adresátovi cítíme úctu, obdiv a chceme tímto způsobem dát najevo, že ho uznáváme. Nicméně dnes na tento jazykový jev narazíme spíše výjimečně, a když už, tak nejčastěji ve starší literatuře.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak připravovat bylinkové čaje
Bylinkové čaje: druhy, způsob přípravy a míchání směsí. Bylinkové čaje lidé nepijí jen z léčebných důvodů. Někdo zařazuje bylinkové čaje mezi své nápo…
Jak vybírat léčivé byliny v létě
V červenci a srpnu je možno sbírat mnoho léčivých bylin, jejichž blahodárné účinky nám napomáhají při mnoha zdravotních nepříjemnostech. Bylinky nám m…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.