Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se dostat na historii

07. Červenec 2019
Jak se dostat na historii

Zajímáte se o dějiny, ale nevíte, co vás bude čekat u přijímacích zkoušek? Láká vás studium archivnictví nebo archeologie? Dostat se na historii můžete na několika vysokých školách v České republice. Šance jsou poměrně vysoké. Poradíme, jak na to.

1

Výběr vysoké školy

Vybrat si vysokou školu, kde budete skládat přijímací zkoušky, to bude zřejmě první oříšek. Historii můžete totiž studovat například na Univerzitě Karlově v Praze, na Masarykově univerzitě v Brně, Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích nebo na Ostravské univerzitě. Pardubice, Hradec Králové, Opava i Olomouc - prostě nabídka je široká a vy máte z čeho vybírat. To je na jedné straně pro vás plus, na straně druhé si ale budete muset detailně prostudovat, jaké podmínky k přijetí ke studiu budete muset splnit. Některé školy vám nabídnou dvouobor, jiné jednooborové studium. Poohlédněte se rovněž po cenách ubytování a dopravní dostupnosti. Zaměřte se na to, jak jsou učebny na školách vybavené - zatímco jedna škola investuje do moderního vzdělávání, ta druhá se tím prostě nezabývá.

2

Navštivte weby škol pro více informací, např:

Filozofická fakulta Karlovy univerzity: www.ff.cuni.cz

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity: www.phil.muni.cz

Filozofická fakulta Jihočeské univerzity: www.ff.jcu.cz

Filozofická fakulta v Ostravě: http://ff.osu.cz

Filozofická fakulta Univerzity Pardubice: www.upce.cz/fakulty/ff/

Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové: www.uhk.cz/fhs

Filozofická fakulta Univerzita Palackého: www.ff.upol.cz

Filozofická fakulta Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem: www.ff.ujep.cz

Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě: www.fpf.slu.cz

3

Příprava na přijímací zkoušky

Ta by měla být velice intenzivní, chcete-li studovat na nejprestižnějších školách. Zatímco na jedné škole budete muset projít dvěma koly přijímacího procesu a prokázat znalosti z českých a světových dějin od raného středověku do současnosti, na jiné škole vás přijmou bez skládání přijímacích zkoušek. Rozhoduje váš průměr na škole nebo účast v dějepisných soutěžích. Přijímací zkouška může sestávat i z motivačního pohovoru, kde by měl uchazeč prokázat svůj zájem o studium. A jaké jsou vůbec vaše šance? Největší zájem je o studium na Karlově univerzitě a na Masaykově univerzitě. Nezapomeňte, že na některých školách budete muset prokázat i své jazykové dovednosti z jiných jazyků - například angličtiny, němčiny nebo ruštiny.

4

Sestavte si žebříček

Musíte vybrat ze široké nabídky, proto se do vybraných škol neváhejte osobně vypravit a prohlédnout si je. Ideální by bylo, kdybyste si sestavili svůj osobní žebříček vysokých škol a připojili ke každé škole kritéria, která vás zajímají, a ty obodovali. Navštivte Dny otevřených dveří, které školy pro uchazeče o studium i jejich rodiče každoročně pořádají. Obvykle v prosinci a v lednu. Jakmile budete zasílat přihlášku ke studiu (obvykle do konce února), měli byste mít jasno. Vyberte si například dvě TOP školy, které vás nejvíce zaujaly a jednu "jistotu". Tedy školu, kde je přijímací proces ke studiu nenáročný a máte velké šance obor studovat. 

5

Nedostali jste se na školu. Co teď? Odpověď je jednoduchá. Zkuste odvolání kvůli nepřijetí ke studiu, popřípadě se informujte na dalších školách, zda ještě nové studenty přijímají. Někde mohl být totiž nízký zájem nebo se obor nově akreditoval. Jak si tyto informace hlídat? Pravidelně navštěvujte webové stránky škol nebo odebírejte jejich novinky prostřednictvím RSS kanálu do vaší emailové schránky. K dispozici jsou rovněž internetové stránky Ministerstva školství České republiky na adrese www.msmt.cz. Dalšími možnostmi je nultý ročník na škole (placený) či pomaturitní studium skrze agenturu. Výhodou je, že vám zůstane statut studenta.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zvládnout logické scio testy | rady
Jak zvládnout logické scio testy | rady
Jak zvládnout logické scio testy | rady. Logické scio testy jsou asi nejtvrdším oříškem pro adepty na univerzitní studenty. Snad vám naše tipy pomohou…
Jak se dostat na žurnalistiku | rady
Jak se dostat na žurnalistiku | rady
Jak se dostat na žurnalistiku | rady. Chtěli byste se věnovat investigativní novinařině? Odhalovat nové skutečnosti, otevírat nové kauzy a čtenáře pra…
Jak zvládnout verbální scio testy | rady
Jak zvládnout verbální scio testy | rady
Jak zvládnout verbální scio testy | rady. Scio testy využívá při přijímacích zkouškách čím dál více univerzit. Zde najdete několik tipů, které by vám…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.