Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se vyznat v typech kávy

29. Květen 2020

Taky se vám stala situace, kdy jste přišli do restaurace nebo kavárny, že si chcete dát pouze kávu, a obsluha na vás vyhrkne, jestli chcete spíše arabiku nebo robustu? Dáte si pouze espresso nebo lungo? Proto v tomto článku přinášíme menší manuál, jak se vyznat v různých druzích kávy.

1

Arabika vs. Robusta
Jedná se o dvě nejčastější odrůdy kávy. Mohou se prodávat samostatně nebo ve vzájemných kombinacích. Nejvíce pěstovanou odrůdou je Arabika. Její chuť je spíše do kysela. Druhou nejčastější je Robusta, která obsahuje více kofeinu. Ta má spíše nahořklou chuť.

2

Espresso
Základní italský kávový nápoj. Připravuje se ze 7 g namleté kávy. Správně připravené espresso se extrahuje cca 25 sekund. Výsledkem je 25 – 30 ml silné kávy. V malém hrnečku na espresso to bývá polovina jeho objemu.

3

Espresso lungo
Známé také jako espresso Americano. Jedná se o dávku espressa zředěného horkou vodou. Bohužel se mnohdy stává, že při přípravě lunga dochází k delší extrakci kávy než 30 sekund, a to způsobuje vylouhování zdraví škodlivých látek a uvolnění hořké chuti. Káva takto chutná jako přepálená. V ideálním případě vám obsluha donese dávku espressa ve větším hrnečku a k tomu konvičku s horkou vodou a vy sami podle své potřeby si espresso naředíte.

4

Espresso doppio (Double shot)
Ideální pokud si chcete silnou kávu, která je věší než espresso. Jedná se o dvě dávky (double shot) espressa.

5

Espresso ristretto
Menší káva bohatá na aroma. Příprava i dávka kávy je stejná jako u espressa. Menší je pouze jeho množství, a to okolo 20 ml.

6

Cappuccino
Kávový nápoj připravený z dávky espressa, horkého mléka a našlehané mléčné pěny. Nejlepší pěna se připravuje z plnotučného mléka.

7

Espresso macchiato
Dávka espressa s našlehanou mléčnou pěnou.

8

Caffé latté
Další názvy jsou flat white nebo Café au lait. Velká mléčná káva připravená z dávky espressa a našlehaného mléka.

9

Caffé laté macchiato
Asi nejoblíbenější kávový nápoj u nás. Jedná se o velkou mléčnou kávu připravenou z espressa, horkého mléka a našlehané mléčné pěny.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat espresso kávovar | rady
Jak vybrat espresso kávovar | rady. Připravit si domácí espresso není v dnešní době nic neobvyklého. Na trhu je rozsáhlá nabídka různých poloprofesion…
Jak se vyznat v rostlinných mlécích
V poslední době vznikl jakýsi trend nahrazování mléčných výrobků rostlinnými variantami. U osob, které trpí laktózovou intolerancí nebo alergií n…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.