Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se vyznat ve filmovém byznysu | tipy

19. Březen 2021

Jak se vyznat ve filmovém byznysu | tipy. Různá mlhavá vyjádření, žebříčky tržeb nebo odborné termíny – to vše se k nám dostává jak ze zaoceánské továrny na sny, tak i třeba z evropské kinematografie. Pojďme si některé z nich přeložit do lidské řeči.

1

Dokument Michael Jackson´s This is it o posledním turné slavného zpěváka se měl původně promítat jenom dva týdny, aby byl pro fanoušky opravdovou událostí. I když nakonec nebyl tak úspěšný, jak se očekávalo a třeba americké tržby jsou po dvanácti dnech jenom na dohled 60 milionům, v kinech ještě zůstane. Stejně jako u nedávného amerického uvedení 3D verze obou prvních dílů Toy Story, nebo Hannah Montana a Miley Cyrus: To nejlepší z obou světů z minulého roku, prodloužil se původní dvoutýdenní promítací maratón až do doby, než budou fanoušci ochotní chodit do kina. S Michael Jackson´s This is it se tento „limitovaný“ čas uvádění v kinech dostává i k nám, takže už víme, že pro příště je možné brát takové prohlášení s rezervou.

2

Často slyšíme, že nějaký film vydělal sto milionů a už je za vodou. Ve skutečnosti té vody musí protéct ještě o něco víc na to, aby se zaplatila produkce a reklamní výdaje. Ukázat si to můžeme na letním trháku G.I. Joe. Podle dostupných informací stál 175 milionů dolarů, co při celosvětových tržbách z kin přes 300 milionů naznačuje, že by se snad mohl zaplatit. Skutečnost je však poněkud znepokojivější. Z této sumy se totiž producentům vrací jenom přibližně polovina, ta druhá zůstává kinařům, a to je ještě nutné počítat s výdavky na reklamu, které u filmu takovéhoto kalibru stoupli na 150 milionů. Přesná čísla samozřejmě studio Paramount nezveřejní, ale i při hrubém odhadu se dá říct, že pokud G.I. Joe neprodá tuny DVD, tak se do druhého dílu produkce jen tak nepohrne, a ještě dlouho potrvá, než se snímek zaplatí.

3

Filmová terminologie zejména díky popkultuře roste a bobtná den ode dne. Prozatím si objasníme několik základních pojmů, na ty další se dostane příště. Díky současným trendům, kdy se točí hlavně pokračování úspěšných snímků, se nejčastěji setkáváme s výrazy sequel a prequel. Ten první označuje jakékoliv pokračování, které se odehrává po původním filmu. Tedy, třeba bondovka Quantum of Solace byla sequelem ke Casino Royale. Tranformers: Pomsta poražených je zase sequelem pro prvé Tranformers.

4

Prequel označuje snímek, který sice vznikl v návaznosti na nějaký úspěšný film, ale jeho děj se odehrává ještě před ním, tedy na časové ose v minulosti. Třeba chystaný Hobbit bude prequelem k trilogii Pán prstenů a nová trilogie Hvězdných válek je prequelem k té původní, jelikož jí dějově předchází.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat svatební dar | tipy
Jak vybrat svatební dar | tipy. Vybrat svatební dar bylo vždycky těžké. Dnes, kdy navíc lidé ve většině případů spolu již dávno bydlí, jsou tradiční s…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.