Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zbavit migrény | rady

Jak se zbavit migrény | rady. Migréna je horší forma bolesti hlavy, mezi jejíž příznaky patří nejen právě bolest hlavy, která je zpravidla jednostranná a pulzující, ale také nevolnost a zvracení, světloplachost, přecitlivělost na hluk a také přecitlivělost na některé pachy. Někdy může být také doprovázená brněním rukou a nohou a zhoršeným viděním. Migréna není úplně férová vůči ženskému pohlaví, protože zatímco postihuje jen asi 6 % mužů, u žen je toto číslo až třikrát vyšší, tedy celých 18 % ženské populace. Migrénu zatím bohužel nelze trvale léčit, neboť zde hraje svou roli i dědičnost. Proto je při jejím ataku možno pouze mírnit její příznaky.

1

Velmi vhodná je v případě migrén prevence - vypátrejte spouštěče migrenózních bolestí a těmto spouštěčům se ve svém životě snažte maximálně vyvarovat, i když není vždy možné spouštěč ovlivnit. Mezi nejčastěji uváděné spouštěče patří např. náhlé změny počasí, stres, nedostatek spánku, hladovění, nedostatečný pitný režim, užívání antikoncepce, menstruace atd.

2

Při ataku migrény je vhodné naordinovat si co nejdříve klid na lůžku, a to nejlépe v zatemnělé místnosti, která bude dobře větraná. Doporučuje se také omezit jakékoliv zvuky v místnosti. Dále je vhodné dát si na hlavu ručník namočený do studené vody nebo jinou formu studeného obkladu.

3

Nejčastěji užívaným lékem je pak Ibuprofen, případně lze využít také volně prodejné léky na migrénu (např. Migralgin, Saridon). Pokud jsou ataky nezvladatelné s pomocí těchto léků, je třeba užívat speciální léky na zastavení záchvatu migrény, tzv. triptany, které jsou však pouze na lékařský předpis.

4

V případě, že vás trápí migrény, je také vhodné zamyslet se nad změnou životního stylu, změnit své stravovací návyky, začít více sportovat a také zahrnout do svého programu více odpočinku a relaxace. Sice zřejmě migrénu úplně nevyženete ze svého života, ale omezíte tak alespoň četnost jejích atak.

5

Pokud však máte silné migrény, které vás dlouhodobě vyřazují z běžného života, a žádná z výše uvedených metod nevede k dlouhodobé úlevě, je rozhodně lepší nic nepodceňovat a dojít si k doktorovi na podrobnější vyšetření.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak přestat konečně kouřit | rady
Jak přestat konečně kouřit | rady. Zbavte se páchnoucího zlozvyku – přestaňte kouřit jednou pro vždy! Jak přestat kouřit – tuhle otázku si asi položil…
Jak poznat meningokoka | rady
Jak poznat meningokok | rady. Příznaky meningokoku jsou v počátečních stádiích velmi podobné chřipce, ale již během 48 hodin dokáže meningokok velmi v…
Jak bojovat s přejídáním | rady
Jak bojovat s přejídáním | rady. Jak se zbavit přejídání - jak bojovat s přejídáním krok za krokem. Obezita je jednou z civilizačních chorob, lépe řeč…
Jak na mluvení ze spaní | rady
Jak na mluvení ze spaní | rady. Vzhledem k hektické době, ve které žijeme, se problém mluvení ze spaní začíná týkat stále více lidí. Důvodem je předev…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.