Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zbavit padlí? | rady a tipy

16. Srpen 2023
padlí na cuketě

Padlí je onemocnění způsobené různými druhy vřeckatých hub z čeledi Erysiphales. Šíří se sporami přenášenými větrem, vodou nebo hmyzem a napadá řadu rostlin v exteriéru i interiéru. Projevuje se bílým povlakem na listech i stoncích připomínajícím plíseň. Nemoc se může projevit na všech částech rostliny, nejvíce napadené bývají spodní listy.

Padlí se může vyskytnout nejen na zelených částech zahradních nebo pokojových rostlin a dřevin, ale napadá i plody ovoce a zeleniny.

Padlí je škodlivé pro rostliny, protože brání fotosyntéze a může způsobit deformaci listů, stonků a plodů. Správnou péčí lze zabránit poškození rostlin, a proto je důležité vědět, jak padlí léčit a jak mu předcházet.

Jaké jsou příčiny onemocnění

Padlí se rychle šíří v teplém a vlhkém počasí. Ideální podmínky pro šíření jsou v létě při mírném pohybu vzduchu s vyšší než 70% relativní vlhkostí a teplotách nad 20 °C.

Rostliny, které jsou pěstovány v těžších a vlhkých půdách či jsou přehnojené (nadbytek dusíku) jsou náchylnější k padlí.

K rozvoji padlí také nepřímo přispívají někteří škůdcimšice, molice, svilušky aj. Zanechávají lepivé výměšky na rostlině a na nich se pak snadno houba usadí.

Výskyt padlí závisí i na odolnosti rostlin. Padlí často napadá rostliny s měkkými listy, ale nejen je. Existuje mnoho specifických druhů padlí pojmenovaných podle hostitele např. padlí révové, angreštové, jahodníkové, dubové, travní, okurkové, jabloňové i další. Velmi často napadá růže.

Padlí se u trvalek a letniček objevuje ve druhé polovině léta, kdy se chladnější noci střídají s vyšší denní teplotou. Zvlášť náchylné k onemocnění jsou měsíček lékařský, floxy, růže, hortenzie, ostrožky, okurky, begonie i některé bylinky.

 

Prevence padlí

Existuje několik způsobů, jak předcházet padlí:

  • Pěstujte rostliny v dobře větraných prostorech, vybírejte vzdušná stanoviště a nevysazujte je příliš hustě. 

  • Zalévejte rostliny ráno, aby se voda během dne odpařila. Voda nesmí přijít na listy, zvyšuje to riziko napadení padlím. Zabraňte dlouhodobému přemokření rostlin.

  • Pravidelně odstraňujte poškozené listy nebo výhonky, mohou být zdrojem infekce.

  • Nepřehnojujte rostliny, omezte dusíkatá hnojiva, nadbytek dusíku způsobí větší náchylnost k onemocnění. Hnojte kompostem nebo chlévskou mrvou, pokud je to možné.

  • Rostliny často kontrolujte a u druhů náchylných k padlí odstraňte příliš husté listy tak, aby vnitřní prostor rostliny byl vzdušný. Převislé balkonové rostliny podepřete vhodnou oporou, aby pod převisy mohl proudit vzduch.

  • Pravidelně kontrolujte rostliny na příznaky padlí a při prvních známkách choroby rostlinu ošetřete fungicidem nebo domácím postřikem.

  • Pěstujte odolné rostliny – dnes již dostanete vyšlechtěné rezistentní odrůdy některých druhů (např. růže, angrešt)

  • Preventivně používejte postřiky na padlí, účinný je domácí postřik odvarem z přesličky nebo česneku. Postřik se aplikuje na rostlinu i půdu kolem ní.

Odvar z přesličky

1 kilogram přesličky na noc zalijte 10 litry vody. Druhý den přiveďte k varu a 30 minut ji mírně vařte. Vychlaďte, sceďte a zředěným roztokem (1 díl odvaru, 5 dílů vody) rostliny ošetřete.

Odvar z česneku

75 g rozdrceného česneku spařte 10 l vody. Nechejte vychladnout, sceďte a před použitím nařeďte (1 díl odvaru na 5 dílů vody).

Co dělat při prvních příznacích padlí

Důležité je zasáhnout hned, jak se objeví první příznaky padlí na listech, pak je velká šance na záchranu rostliny a také můžete zabránit šíření nemoci. Napadené části pečlivě odstraňte a zlikvidujte (spalte nebo odneste do popelnic na bio odpad). Odstraňujte i napadené spadané listy, nemoc na nich přezimuje a příští rok se na rostlinách znovu objeví.

Chybu neuděláte, jestliže si necháte poradit odborníkem v zahradnictví. Doporučí vhodný postup vašim rostlinám „na míru“.

 

Jak se zbavit padlí

Výskytu padlí zamezíte dodržováním preventivních postupů a opatření. Pokud nepomohou a choroba se na vašich rostlinách objeví, řešením je postřik, který zastaví šíření. Vybrat si můžete některý z prodávaných chemických postřiků (fungicidů) nebo si vyrobit postřik domácí, šetrnější k životnímu prostředí.

Jak na padlí s domácími postřiky

Připravte si domácí ekologické postřiky na padlí, roztokem naplňte rozprašovač a důkladně smáčejte i spodní stranu listů.

  1. Smíchejte 3 polévkové lžíce jedlé sody se 3 litry vody a rostlinu postřikujte jednou za dva až 3 dny.

  2. Promíchejte 400 ml mléka a 600 ml vody (mléko nejlépe plnotučné). Postřik 1× týdně. Při silnějším napadení lze postřik provádět mlékem neředěným.

  3. Promíchejte 4 litry vody se 4 lžícemi 8% octa. Nejprve vyzkoušejte na několika listech, abyste rostlinu nespálili, případně zřeďte vodou.

  4. Promíchejte 5 litrů vody a dvě polévkové lžíce tekutého mýdla. Aplikujte rozprašovačem mimo polední žár. Postřik opakujte po 3 dnech.

 

Závěr

Padlí dokáže během krátké doby zničit celou řadu rostlin a pokud včas nezasáhnete, i celou vegetaci. Ohrožuje i jejich přezimování, napadené dřeviny často vymrzají. Proto je velmi důležitá prevence a včasný záchyt této rozšířené houbové choroby. Zasáhnete-li včas a rostliny ošetříte nějakým domácím postřikem, většinou se podaří nemoc zastavit. Jestliže je vegetace padlím již silně zasažena, většinou je nutný postřik chemickými prostředky a někdy nezbývá nic jiného, než rostlinu celou zlikvidovat. Než přistoupíte k použití fungicidů, poraďte se s odborníky v zahradnictví.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

materiál na podzimní truhlík
Jak vyrobit podzimní dekorace | tipy
Podzimní dekorace | tipy. Pomalu přichází čas na výměnu předokenních truhlíků s květinami za podzimní výzdobu. Na podzim máme na výběr různé druhy okr…
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Podzim je tu, noci jsou již chladné a první mrazík může přijít velmi brzy. Pokud pěstujete na zahrádce nebo balkonu rajčata, jistě vám na keřích zůstá…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.