Přejít k hlavnímu obsahu

Jak založit kompost | rady

Jak založit kompost | rady

Jak založit kompost | rady. S pěstováním na zahradě, pletím a jednocením rostlin zákonitě vzniká odpad. Jedná se o odpad rostlinný. Ten můžeme využívat ke kompostování. Výhodou je, že můžeme kompostovat téměř všechno, každý organický odpad. Můžeme samozřejmě využívat i organický odpad z domu, přirozeným procesem, který nazýváme tlení, se rozpadá na malé části a vytváří tak humus. Ten pak využijeme v zahradě ke hnojení.

Co je potřeba

zahradní odpad
organický domovní odpad
kompostér

1

Kompost lze založit různými způsoby, vždy však bude mít dvě části: jednu, ve které budeme shromažďovat organický odpad, a ve druhé části bude kompost několik měsíců zrát. Asi nejlepším řešením jsou sběrné kontejnery z dřevěných latí. Ať už se však rozhodneme pro dřevěný, plastový nebo kontejner z pletiva, mysleme na to, že dno kompostéru musí být v kontaktu s půdou, aby byl do něj umožněn vstup půdním organismům, bakteriím, hmyzu, dešťovkám, houbám. Na dno tedy nedávejte žádnou folii.

2

Co všechno můžeme kompostovat ? Kromě rostlinného odpadu ze zahrady, jakým jsou větvičky, klestí, drny, bramborová nať, listí, posečená tráva, sláma, kůra a plevel (raději bez kvetoucích částí) můžeme kompostovat i odpady z domova jako jsou: kávová sedlina, slupky z banánů, brambor, okurek, jablek, dřevěný popel, dokonce i papír a nebo lepenku - ale nepotištěný.

3

Ideální je smíchávat menší jemnější části s částmi hrubějšími, a tak je přidávat do kompostu. Pokud budeme vkládat hrubě nasekané větve, ty nám zajistí přístup vzduchu i do středních vrstev kompostu. Pokud vkládáme i posekanou trávu, necháme ji nejdříve oschnout, aby se mokrá nezapařila a nedošlo k jejímu zahnívání.

4

Proces kompostování lze urychlit i vyráběným urychlovačem kompostu. Jako přirozenější varianta se nabízí vkládání vrstev již hotového kompostu, tím celý proces urychlíme.

5

Je vhodné jednou za dva až tři měsíce vrstvu v kompostu obrátit, přitom dbáme na promíchání hrubých a jemných vrstev. Kompost chráníme před sluncem a pokud je suchý, můžeme jej prolít vodou a nebo rostlinným zákvasem.

6

Nejpozději za půl roku by měl být kompost zralý, tudíž i vhodný k použití. Ale předtím ho ještě prohážeme, abychom oddělili větší části od malých. Ty malé části již budou proměněné na humus typické vůně, kterým přímo vylepšujeme stávající půdní podmínky zahrady. Hrubší zbytky po proházení použijeme opět do kompostu.

Tipy

Ne každý soused musí mít pochopení pro umístění vašeho kompostu vedle společného plotu, zvlášť vyzrálý kompost může sousedy dráždit. Takže při zakládání kompostu uvažujeme i nad vhodně zvoleným umístěním.

Varování

Uhelný popel nekompostujeme. Popel z hnědého uhlí obsahuje množství těžkých kovů, zrovna tak jako popel z uhlí černého. Barevně potištěný papír zásadně nekompostujeme vůbec, obsahuje mnoho těžkých kovů. Papír a lepenku předem roztrháme a navlhčíme.

Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně vybrat kompostér
Jak správně vybrat kompostér
Hnojit zahradu bez chemických prostředků a k tomu ještě využít veškeré biologické odpady vyprodukované v domácnosti není chimérou, ale základním princ…
Jak vyrobit kompost
Jak vyrobit kompost
Kompost je vhodný způsob, pomocí kterého, si vytvoříte ekologické hnojivo pro potřeby vaší zahrádky. Kompostováním využijete nejen kuchyňský odpad, zb…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.