Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na podzim sázet cibuli a česnek | zahrada a rostliny

17. Listopad 2023
Jak na podzim sázet cibuli a česnek | zahrada a rostliny

Jak na podzim sázet cibuli a česnek | zahrada a rostliny. Až do konce října ještě můžete sázet některé druhy česneku a cibule. Pokud nemáte s podzimní výsadbou cibulové zeleniny žádnou zkušenost, poradíme vám, jaké odrůdy a jak zasadit, abyste se dočkali brzké a bohaté sklizně. Článek je stručný, pro více informací doporučuji poradit se v zahradnictví.

Cibule poschoďová (Allium proliferum)

Tato nepříliš rozšířená cibulová zelenina je plně mrazuvzdorná a její nať můžete sklízet již velmi brzy na jaře, dokonce dříve než pažitku. Pěstuje se především pro nať, ale i cibulky a pacibulky na květních stvolech se mohou konzumovat. Cibule se dobře a snadno množí, daří se jí v hlinitopísčité půdě na slunci i v polostínu. Ve druhém roce po výsadbě tvoří 15–20 listů vysokých až 40 cm, z nichž vybíhá květní stvol s pacibulkami v několika patrech nad sebou. Na podpučí původní cibule se vyvíjejí další (4–6) cibulky.

Cibule se množí vegetativně dělením trsů a také pacibulkami. Pacibulky se vysazují brzy po sklizni, od poloviny srpna až do konce října, aby do zimy stihly zakořenit. Cibulky se sázejí do hnízd po 2–3 kusech ve sponu 0,3×0,1 m. Cibule roste už při teplotě 5–7 °C. Stanoviště byste měli změnit každé 4 roky. (Z vlastní zkušenosti dodávám, že když cibuli necháte svému osudu a nebudete sklízet pacibulky, sama se na jiné stanoviště přesune – květní stvol pod tíhou cibulek padne a všechny pacibulky zakoření v místě dopadu.)

Jak na podzim sázet cibuli a česnek | zahrada a rostliny

Cibule perlovka (Allium ampeloprasum)

Cibule perlovka je botanicky příbuzná s pórem, její listy nejsou trubkovité, jsou podobné listům póru, ale užší. Ve své domovině roste planě a je velmi vytrvalá. Netvoří cibuli, avšak v trsu se vytvoří i 60 a více postranních cibulek. Perlovka má jemnou, mírně pálivou a nasládlou chuť, hodí se k nakládání. Je nenáročná na stanoviště, nevhodné jsou pouze těžké jílovité půdy. Je mrazuvzdorná a raší za 4 týdny od výsadby. Vysazují se středně velké cibulky od července do konce října do sponu 0,20×0,50 m do hloubky 40 mm.

Sklízí se začátkem července, když začne žloutnout a zasychat nať. Nehodí se ke skladování, doporučuje se uchovávat nejvýše 2 měsíce po sklizni.

Jak na podzim sázet cibuli a česnek | zahrada a rostliny

Česnek

Podzimní výsadba česneku se provádí koncem října až začátkem listopadu. Pozdní výsadby jsou vhodnější, česnek začne na jaře rašit později a není napadán houbomilkou česnekovou. Řádka by měly být od sebe vzdálené 0,3–0,4 m, přičemž stroužky v řádku 0,1 m od sebe a 40 mm hluboko. Po výsadbě je třeba povrch uválet a na jaře vzešlý porost prokypřit. Pro podzimní výsadbu jsou určeny odrůdy paličáků (modré zimní česneky např. Dukát, Džambul, Blanin aj.) a nepaličáky širokolisté (bílé zimní česneky např. Lukan, Benátčan).

Jak na podzim sázet cibuli a česnek | zahrada a rostliny
Autor: Jitka
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vysadit zeleninový záhon
Jak vysadit zeleninový záhon
Jak vysadit zeleninový záhon | rady a tipy. K práci na zeleninové zahrádce musí mít člověk vztah. Doma, pokud je člověk zaměstnán, není čas na pěstová…
materiál na podzimní truhlík
Jak vyrobit podzimní dekorace | tipy
Podzimní dekorace | tipy. Pomalu přichází čas na výměnu předokenních truhlíků s květinami za podzimní výzdobu. Na podzim máme na výběr různé druhy okr…
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Podzim je tu, noci jsou již chladné a první mrazík může přijít velmi brzy. Pokud pěstujete na zahrádce nebo balkonu rajčata, jistě vám na keřích zůstá…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.