Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si udělat hezký výlet do Drážďan | tipy

Jak si udělat hezký výlet do Drážďan | tipy. Drážďany jsou hlavním městem Saska, leží v podhůří Krušných hor a Labských pískovců na řece Labi. Labské údolí s Drážďanami bylo v roce 2009 prohlášeno památkou světového kulturního dědictví UNESCO. Město samo je perlou barokní architektury i přesto, že bylo v únoru 1945 takřka zničeno bombardováním. Proslulé jsou v Drážďanech vánoční trhy, ale vaši návštěvu si město zaslouží po celý rok.

1

Do Drážďan se dá cestovat různě, autem, autobusem, vlakem, letadlem i lodí, záleží proto jen na vás, jak tam chcete jet. Od hranic ČR je to ale přímou čarou jen 30 km. Stejně tak velké možnosti máte s ubytováním v tomto městě, ale pro blízkost k hranicím lze výlet uskutečnit za jeden den.

2

Dominantou města je luteránský kostel Panny Marie z let 1726 až 1743. Kostel pak ležel od roku 1945 v troskách, až se v roce 1992 začala jeho rekonstrukce, která trvala 12 let. Dalším monumentem je římskokatolická katedrála Nejsvětější Trojice, známá jako Hofkirche. Kostely určitě stojí zato navštívit.

3

Milovníci umění míří do Zwingeru, který patří mezi nejvýznamnější galerie na světě. Rafaelova Sixtinská Madona je snad největším lákadlem. Jsou zde sbírka porcelánu s plastikami z míšeňské manufaktury a s díly J. F. Böttgera, vynálezce bílého tvrdého porcelánu, ale mimo obrazárny Staří mistři i Matematicko-fyzikální salon.

4

Procházka městem může začít na nábřeží Labe s mosty a výhledem na druhou část města za řekou. Dojdeme k Zámeckému a Divadelnímu náměstí, kde za divadlem zahneme doprava a vstoupíme do parku za Zwingerem. Obejdeme ho a ulicí Menších bratří vstoupíme do starého města, jehož osou je Zámecká ulice.

5

Zámeckou ulicí dojdeme k areálu královského paláce (Residenzschloss), které je světoznámým muzeem se sbírkami saských kurfiřtů a králů. V Albertinu se zase nachází Galerie Noví mistři. Z dalších muzeí můžeme v Drážďanech doporučit Muzeum dopravy, Muzeum prehistorie a etnologie nebo unikátní Hygienické muzeum věnované oblasti zdraví a medicíně. A konečně navštivte i muzeum Karla Maye.

6

Jet do Drážďan a chodit celý den po muzeích je velice unavující, proto si vyberte jen některá, ale jinak je město plné obchodů, je zde mnoho sportovních možností. A konečně i cesta po okolí vás nadchne, například vodní zámek Moritzburg, u kterého se točila známá Popelka, a úžasný Pillnitz.

7

Drážďany jsou barokní perlou na Labi s krásným okolím, například pevnost Königstein, město porcelánu a památek Meissen a další. Můžeme zde najít mnohé, třeba i stopy dávného slovanského osídlení, ale dnes hlavně moderní svět dnešních Sasů.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si užít Tyrolsko po celý rok | rady
Jak si užít Tyrolsko po celý rok | rady. Tyrolsko si většina lidí spojuje s lyžováním, jelikož se sem sjíždějí lyžaři z celé Evropy, ovšem místní kraj…
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy. Amsterodam je největší holandské město na řece Amstel, která se ve městě vlévá do moře, resp. do kanálu spoj…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.