Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si udělat hezký výlet do Drážďan | tipy

Jak si udělat hezký výlet do Drážďan | tipy. Drážďany jsou hlavním městem Saska, leží v podhůří Krušných hor a Labských pískovců na řece Labi. Labské údolí s Drážďanami bylo v roce 2009 prohlášeno památkou světového kulturního dědictví UNESCO. Město samo je perlou barokní architektury i přesto, že bylo v únoru 1945 takřka zničeno bombardováním. Proslulé jsou v Drážďanech vánoční trhy, ale vaši návštěvu si město zaslouží po celý rok.

1

Do Drážďan se dá cestovat různě, autem, autobusem, vlakem, letadlem i lodí, záleží proto jen na vás, jak tam chcete jet. Od hranic ČR je to ale přímou čarou jen 30 km. Stejně tak velké možnosti máte s ubytováním v tomto městě, ale pro blízkost k hranicím lze výlet uskutečnit za jeden den.

2

Dominantou města je luteránský kostel Panny Marie z let 1726 až 1743. Kostel pak ležel od roku 1945 v troskách, až se v roce 1992 začala jeho rekonstrukce, která trvala 12 let. Dalším monumentem je římskokatolická katedrála Nejsvětější Trojice, známá jako Hofkirche. Kostely určitě stojí zato navštívit.

3

Milovníci umění míří do Zwingeru, který patří mezi nejvýznamnější galerie na světě. Rafaelova Sixtinská Madona je snad největším lákadlem. Jsou zde sbírka porcelánu s plastikami z míšeňské manufaktury a s díly J. F. Böttgera, vynálezce bílého tvrdého porcelánu, ale mimo obrazárny Staří mistři i Matematicko-fyzikální salon.

4

Procházka městem může začít na nábřeží Labe s mosty a výhledem na druhou část města za řekou. Dojdeme k Zámeckému a Divadelnímu náměstí, kde za divadlem zahneme doprava a vstoupíme do parku za Zwingerem. Obejdeme ho a ulicí Menších bratří vstoupíme do starého města, jehož osou je Zámecká ulice.

5

Zámeckou ulicí dojdeme k areálu královského paláce (Residenzschloss), které je světoznámým muzeem se sbírkami saských kurfiřtů a králů. V Albertinu se zase nachází Galerie Noví mistři. Z dalších muzeí můžeme v Drážďanech doporučit Muzeum dopravy, Muzeum prehistorie a etnologie nebo unikátní Hygienické muzeum věnované oblasti zdraví a medicíně. A konečně navštivte i muzeum Karla Maye.

6

Jet do Drážďan a chodit celý den po muzeích je velice unavující, proto si vyberte jen některá, ale jinak je město plné obchodů, je zde mnoho sportovních možností. A konečně i cesta po okolí vás nadchne, například vodní zámek Moritzburg, u kterého se točila známá Popelka, a úžasný Pillnitz.

7

Drážďany jsou barokní perlou na Labi s krásným okolím, například pevnost Königstein, město porcelánu a památek Meissen a další. Můžeme zde najít mnohé, třeba i stopy dávného slovanského osídlení, ale dnes hlavně moderní svět dnešních Sasů.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si užít Tyrolsko po celý rok | rady
Jak si užít Tyrolsko po celý rok | rady. Tyrolsko si většina lidí spojuje s lyžováním, jelikož se sem sjíždějí lyžaři z celé Evropy, ovšem místní kraj…
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy. Amsterodam je největší holandské město na řece Amstel, která se ve městě vlévá do moře, resp. do kanálu spoj…