Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vytvořit originální stránku či blog | rady

Jak si vytvořit originální stránku či blog | rady. Chcete si vytvořit své vlastní stránky, ale nevíte jak na to? Zde najdete stručný úvod do problematiky CMS systémů a jejich možných použití.

Co je potřeba

FTP klient
webhosting + doména
odhodlání a ochota se učit nové věci

1

V prvé řadě budete potřebovat prostor, kam budete svá data ukládat a zapisovat. Tedy webhosting s podporou PHP a MySQL databáze (možno dohledat v parametrech jednotlivých webhostingů). Dále si musíte sehnat doménu. Snadným krokem ke splnění těchto požadavků je registrace na stránkách nabízející FREE hosting. Zde zadarmo získáte doménu i určitý prostor na serveru, kam budete nahrávat svá data. (doporučuji například www.ic.cz nebo www.webzdarma.cz)

2

Máte-li svá data kde publikovat, můžeme přistoupit ke kroku číslo 2, tedy samotné volbě CMS. Pouze pro úplnost, CMS je redakční systém, který vám umožní snadno a rychle publikovat na vaše webové stránky. Existuje mnoho takovýchto systémů. Z těch známějších je to například WordPress, joomla, Drupal,... (české RS2). Většina těchto systému podporuje češtinu (buď přímo v základu nebo jako rozšíření).

3

Obecně celý postup probíhá takto (konkrétně pro některý ze systémů až jindy): Systém si stáhnete do svého počítače (většinou jako archív (s příponou RAR nebo ZIP)). Archív dekomprimujete a jeho obsah nahrajete přes FTP na server (viz. výše) a systém nainstalujete a propojíte s databází. Poté je možné upravit vzhled, přidat další rozšíření, poupravit systém tak, aby odpovídal vašim představám a publikovat. Tak směle do toho!

Pokud si nevíte rady, nebojte se požádat o pomoc buď zde v komentářích nebo na fórech k tomu určených. Určitě se najde někdo, kdo vám rád a ochotně poradí a pomůže.

Do většiny systémů existuje spousta takzvaných pluginů, tedy rozšíření, které vám značně usnadní práci na vašich stránkách.

U FREE hostingů dávejte pozor na splnění podpory PHP a MySQL, případně dalších požadavků (může se stát, že webhosting některé požadavky nesplní.

Pozor na autorská práva cizích osob (zejména při úpravě a používání šablon pro web, ale také při stahování a publikování obrázků).

Autor: ononta
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.