Přejít k hlavnímu obsahu

Jak splácet úvěr z kreditní karty

05. Prosinec 2009

Kreditní karta je charakteristická bezúročným obdobím, úrokem z úvěru a měsičními splátkami úvěru. Získat kreditní kartu je v České republice velice jednoduché. Vyznat se v systému, jak kreditní karty fungují, kdy splácet a kolik, abyste nebyli sankciováni, je o to náročnější.

1

Splacení úvěru – mějte přehled o čerpání peněz a termínech
U všech kreditních karet je splacení úvěru podobné. Jestliže čerpáte z kreditní karty nějakou částku a tu řádně splatíte v rámci bezúročného období, nezaplatíte žádný úrok. Bezúročné období trvá obvykle okolo 45 dní. Po uplynutí bezúročného období nastupuje úročení částky, pouze však z čerpané částky. Připravte se na to, že úročení je mnohem vyšší než u kontokorentu nebo spotřebitelského úvěru. Máte-li možnost splatit celou čerpanou částku v bezúročném období, učiňte tak. Důležité je, abyste si vedli přehled, kdy vám bezúročné období končí. Banky vás na to upozorňovat nebudou. Pravidelně kontrolujte stav v internetovém bankovnictví.

2

První splátka

Řekněme, že jste začali z kreditní karty čerpat peníze v polovině listopadu. Vybrali jste z bankomatu určitou sumu. Řada bank výběr z bankomatu zpoplatňuje, navíc peníze vybrané v bankomatu vám úročí hned (kreditní karta je totiž určená především k bezhotovostním platbám u obchodníků). Splatnost máte nastavenou na 28. den v měsíci. Jestliže do 28. dne měsíce následujícího vrátíte bance půjčené peníze, musíte k nim přičíst i vzniklé úroky i poplatek za výběr z bankomatu. Jestliže nezaplatíte žádnou částku, zaplatíte navíc úroky a pokutu za nesplacení úvěru. Proč? Do 28. prosince totiž musíte zaplatit měsíční splátku. Její výši vám ukáže internetové bankovnictví, popřípadě neváhejte se zeptat přímo v bance.

3

Jak provést platbu

Platba probíhá nejčastěji třemi způsoby.

příkazem k úhradě (z jakéhokoli účtu klienta)
inkasem (z účtu klienta je automaticky strhávána minimální platba)
platba složenkou

Pozor na hotovostní výběry z bankomatu. Ty jsou úročeny od okamžiku výběru, proto je výhodnější kreditní kartou platit bezhotovostně. Takovou informaci zaměstnanci banky rádi opomíjejí zmínit. Nevědomky se tak můžete dostat do finančích potíží.

Autor: chorche
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak získat kreditní kartu
Kreditní karta je určená především pro bezhotovní platbu u obchodníků. Můžete však s ní zpravidla vybírat i z bankomatu. Kreditní karta vám dává příle…
Obrázek není k dispozici
Jak prodat dům s hypotékou
V dnešní době není problém prodat dům zatížený hypotékou. Prodávající najde vhodného kupujícího, který za A) má hotovost na uhrazení zbývajícího hypot…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.