Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně vybírat funkční prádlo | rady

Jak správně vybírat funkční prádlo | rady

Jak správně vybírat funkční prádlo | rady. Funkční prádlo (termoprádlo) je speciální oblečení, které má schopnost účinně odvádět vlhkost pryč od těla. Je vhodné pro sportovní aktivity (běh, cyklistika, lyžování, turistika apod.) i pro běžné nošení, třeba jako termoizolace během zimy. Funkční prádlo (termoprádlo) spolehlivě odvede pot, předá jej další vrstvě nebo odpaří do vzduchu. S pokrokem při výrobě funkčního prádla (termoprádla) se ale na trhu objevuje také laciné a nekvalitní prádlo, které začne brzy žmolkovatět nebo se vytahovat, nebo naopak speciální funkční prádlo (termoprádlo), které je určené profesionálním sportovcům. Jak správně vybrat účinné funkční prádlo (termoprádlo), které bezpečně poslouží svému účelu?

1

Zvažte účel funkčního prádla (termoprádla). Proč kupovat speciální typy funkčního prádla (termoprádla), jehož tkanina je obohacena o nanočástice stříbra, jestliže jej použijeme třikrát do roka na výlet do hor? Budeme-li funkční prádlo (termoprádlo) dennodenně používat jako spodní prádlo, pak například speciální funkční prádlo (termoprádlo) s technologií redukce zápachu může přijít vhod.

2

Seznamte se s pojmem vrstvení funkčního prádla (termoprádla). Funkční prádlo (termoprádlo) se rozděluje dle svého využití ve vrstvách do tří kategorií. První vrstvu funkčního prádla (termoprádla) tvoří funkční trička, funkční podprsenky, kalhotky, spodky a legíny. Střední vrstvu funkčního prádla (termoprádla) zahrnují roláky, mikiny, tepláky a lehké bundy. Do svrchní vrstvy funkčního prádla (termoprádla) se zařazují vesty, bundy a kalhoty. Ponožky, kukly, čepice nebo rukavice jsou označovány jako doplňkové termoprádlo. Proč se o vrstvení funkčního prádla (termoprádla) zajímat? Každá vrstva má jiný účel, například první vrstva funkčního prádla (termoprádla), neboli transportní, má za úkol odvádět přebytečnou vlhkost od těla a stabilizovat tělesnou teplotu. Druhá vrstva je izolační, protože tepelně izoluje a odvádí vlhkost do třetí vrstvy, které se říká ochranná. Ta ochraňuje před nepříznivými vnějšími vlivy, je zároveň paroprodyšná, aby nedocházelo k hromadění vodní páry mezi druhou a třetí vrstvou funkčního prádla (termoprádla). Je nesmysl pořídit si funkční prádlo (termoprádlo) a na něj si obléci neprodyšné bavlněné triko nebo mikinu, neboť bavlna potem nasákne.

3

Vyberte správnou velikost funkčního prádla (termoprádla). Zdá se to být jako banalita, u funkčního prádla (termoprádla) platí, že by mělo mít takovou velikost, aby přiléhalo k tělu, ale nikoliv příliš těsně, ale zároveň aby neplandalo. U výběru funkčního prádla pro děti (termoprádla pro děti) dbejte, aby se dítě cítilo pohodlně a nikde jej neškrtilo.

4

Zkontrolujte střih funkčního prádla (termoprádla). Často jsou problematické švy, které tlačí pod batohem, u spodního prádla nepříjemně tlačí na citlivá místa na těle. Střih termoprádla se samozřejmě liší podle toho, zda se jedná o funkční prádlo pro ženy, funkční prádlo jako pánské oblečení nebo funkční prádlo pro děti. Termoprádlo by mělo být příjemné na tělo.

5

Vyberte vhodný materiál funkčního prádla (termoprádla) a zvolte značku funkčního prádla (termoprádla). Pro každou vrstvu se užívá jiný materiál. Pro výrobu funkčního prádla se užívá polypropylen (POP) nebo polyester (PES) nejčastěji v kombinaci s vlnou, bavlnou, viskózním hedvábím nebo elastomerem. Každý z uvedených materiálů má jinou tepelnou izolaci a liší se dokonce i rychlostí odvodu potu. Podle značky se mnohdy liší užitý materiál a konstrukce vláken. Například outdoorová pánská mikina Oxus značky Progress prodávaná ve specializovaném e-shopu pro sportovce Fullsport.cz obsahuje 88 % polyesteru a 12 % materiálu Spandex, což je syntetické vlákno známé svou výjimečnou pružností. Mikina druhé vrstvy vyjde na necelých 900 korun a díky použitým materiálům tak nebrání žádnému pohybu. Vedle značky Progress lze zakoupit například Craft, Odlo, Alpinus, North Face nebo české výrobky Moira, Klimatex nebo Vavrys. Funkční prádlo druhé vrstvy je obvykle z fleece, v třetí vrstvě pak Soft sheel nebo Gamex.

6

Všimněte si hmotnosti výrobku. Funkční prádlo (termoprádlo) se vyznačuje poměrně nízkou hmotností. Kupujete-li si ale funkční prádlo (termoprádlo) pro účely horolezectví, trekkingu apod., bude pro vás hmotnost jedním z důležitých kritérií při výběru.

7

Zvažte nadstandardní funkce funkčního prádla (termoprádla). Speciální typy funkčního prádla mohou obsahovat například částice stříbra, které prádlu dodávají lepší antibakteriální vlastnosti. Lze zakoupit zmíněné funkční prádlo, například z merino vlny, které disponuje schopností neutralizovat zápach potu. Vysoký komfort nabízí bezešvé funkční prádlo, termoprádlo DUO zase umožňuje nosit funkční prádlo rubem i lícem, každá strana má totiž jiné termoizolační vlastnosti.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pečovat o funkční prádlo | rady
Jak pečovat o funkční prádlo | rady
Jak pečovat o funkční prádlo | rady. Pokud jste se rozhodli investovat do funkčního prádla (termoprádla), rozhodně byste měli o něj také vhodně pečova…
Jak poznat kvalitní spodní prádlo | rady
Jak poznat kvalitní spodní prádlo | rady
Jak poznat kvalitní spodní prádlo | rady. Spodní prádlo je součástí každého šatníku, jak ženy, tak muže. Spodní prádlo nás zdobí, činí atraktivnějšími…
Jak vybrat zdravou obuv | rady
Jak vybrat zdravou obuv | rady
Jak vybrat zdravou obuv | rady. Zdravá obuv je taková, která dává nohám oporu, netlačí, nezpůsobuje otlaky a oděrky, umožňuje přirozený pohyb. Jedním…
Jak se starat o suché vlasy | rady
Jak se starat o suché vlasy | rady
Jak se starat o suché vlasy | rady. Jak říká staré přísloví, vlasy jsou korunou krásy každé ženy. Suché kadeře ale moc parády neudělají, protože jim c…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.