Přejít k hlavnímu obsahu

Jak třídit odpad

29. Duben 2019

Rádi byste třídili odpad, ale nevíte, jak na to? Tato problematika je stále diskutovanější, proto vám přinášíme několik nejzákladnějších rad o tom, co patří do které popelnice.

Co je potřeba

Snaha a chuť udělat pro naši planetu něco potřebného.

1

Sběr papíru - modré nádoby: Do modrých nádob patří noviny, časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, knihy, sešity, krabice, lepenka, kartón, papírové obaly (např. sáčky). Nepatří sem mokrý, mastný nebo jinak znečištěný papír, uhlový a voskovaný papír, použité plenky a hygienické potřeby.

2

Sběr skla - zelené a bílé nádoby: Do zelených nádob patří barevné sklo, láhve od nápojů, skleněné nádoby, skleněné střepy - tabulové sklo. Do bílých nádob patří čiré sklo, nepatří sem sklo tabulkové. Někde se ještě stále netřídí sklo dle barevnosti, proto je důležité sledovat barvy kontejneru nebo nálepku, kterou má každý kontejner. Nepatří sem keramika, porcelán, autosklo, drátěné sklo a zrcadla.

3

Sběr plastů - žluté nádoby: Do žlutých nádob patří PET láhve od nápojů (nejlépe sešlápnuté), kelímky, sáčky, fólie, výrobky a obaly z plastů, polystyrén. Nepatří sem novodurové trubky, obaly od nebezpečných látek (motorové oleje, chemikálie, barvy apod.).

4

Sběrné dvory: Sběrný, nebo také "recyklační" dvůr je místo, kde můžete odevzdat odpady, které se nevejdou do běžných kontejnerů. Dvory mají stanovenu provozní dobu i vymezené druhy sbíraných odpadů. Odvážet sem můžete většinou kovy, kompostovatelný odpad, objemné odpady, elektrotechniku nebo stavební suť.

5

Nebezpečné odpady jsou sbírány na dvorech vybavených speciálními ekosklady. Je to vlastně taková budka s nádobami a dvojitou podlahou - to proto, aby nebezpečné látky nemohly uniknout. Mezi nejčastější druhy nebezpečných odpadů patří: léky, zářivky, výbojky, akumulátory, galvanické články (baterky), ledničky - mrazničky, barvy, lepidla, oleje a nádoby jimi znečištěné atd.

6

V posledních letech s povinností třídit tzv. bioodpad přibyly většinou hnědé popelnice. Sem vhazujte odpad z kuchyně rostlinného původu, sáčky od čaje, zvrdlý chléb a pečivo. Dále sem přijde odpad ze zahrádek - tráva, listí, uschlé a uvadlé květiny, apod.

Klíčová slova: odpad třídění recyklace ekologie
Autor: lennka
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit kuny na půdě | rady
Jak se zbavit kuny na půdě | rady. Jak se zbavit kuny na půdě? Připadá vám kuna jako docela roztomilé zvířátko? Pokud se vám zabydlí na vaší půdě, tak…
Jak nanést hrubou omítku I návod
Jak nanést hrubou omítku | návod. Při renovaci bytu či domu nás skoro vždy trápí napnutý rozpočet. Ne každý si může dovolit najmout stavební firmu, kt…
Jak na roztoče
Jak na roztoče | rady a tipy. Roztoči jsou naprosto zanedbatelní co do velikosti, ale umí potrápit i dospělého člověka. Roztoči se stali našimi společ…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.