Přejít k hlavnímu obsahu

Jak úspěšně pěstovat koleus – africkou kopřivu | rady a tipy

09. Červen 2023
Jak úspěšně pěstovat koleus – africkou kopřivu | rady a tipy

Rod Coleus patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Existuje okolo 120 druhů a jak jejich lidový název napovídá, původní domovinou je Afrika (a Jáva). Koleus s ozdobnými barevnými listy je nenáročnou a rychle rostoucí rostlinou na pěstování. Jak africkou kopřivu pěstovat, aby byla stále atraktivní, se dozvíte, přečtete-li si náš článek plný rad a tipů.

Hlavní znaky rostliny

Africké kopřivy se u nás pěstují pro své atraktivní zdobné barevné listy. Květenství je nevýrazné a složené z mnoha drobných květů. Jakmile se na rostlině objeví, okamžitě je vyštipujte těsně nad nejbližším párem listů. Kvetení rostlinu značně vysiluje, oslabuje její růst a květina nevypadá hezky. Koleus dorůstá do výšky 60–80 cm a rychle roste. Můžete ho udržet při životě i několik let, avšak starší rostliny již nemají tak pěkný vzhled, nové listy jsou stále menší a spodní opadávají.

koleus africká kopřiva coleus

Nároky na umístění, půdu a teplotu

Rostlinu pěstujte v dobré zahradní zemině dobře zásobené živinami s příměsí písku. V příliš těžké hutné půdě špatně roste.

Vyhovuje jí běžná pokojová teplota. Jakmile pomine nebezpečí jarních mrazíků, rostlinu můžete umístit venku do nádob nebo do záhonu.

Koleus potřebuje hodně světla. Světlo je důležité pro vybarvení listů, ale před prudkým poledním sluncem musíte rostlinu zastínit, aby nedošlo k jejich popálení. Dobře se mu daří na východní i západní straně.

koleus africká kopřiva coleus

Jak správně africkou kopřivu zalévat

Pravidelná zálivka je nutná, půda okolo rostliny musí být stále vlhká. Nedostatečná zálivka má za následek rychlé vadnutí a někdy i opad listů. Po opětovném zalití se může kopřiva vzpamatovat, ale není to pravidlem.

Přemokření kopřivě škodí, mohou zahnívat kořeny.

Zalévejte odstátou vodou nebo dešťovkou.

Rostlina nemá ráda suchý vzduch, proto pěstujete-li ji přes zimu, postavte květináč do misky s oblázky a vodou.

koleus africká kopřiva coleus

Je nutné hnojení?

Koleus v nádobách hnojte každých 14 dní kombinovaným hnojivem se sníženým obsahem dusíku. Vhodné hnojivo vám pomohou vybrat v každém zahradnictví.

Při pěstování na záhonech není přihnojování nutné.

V zimě (pokud je přezimujete) rostliny nehnojte vůbec.

koleus africká kopřiva coleus

Přesazování a množení

Africká kopřiva se zpravidla pěstuje jako jednoletka. Pokud ji chcete udržet při životě déle, zacházejte s ní jako s vytrvalou rostlinou. Vždy po nějaké době ji přesaďte do většího květináče, je jedno jaké roční období zrovna bude.

Kopřiva se množí semeny (běžně dostupné v prodejnách) nebo řízky v každé roční době. Řízky snadno zakoření ve vodě. Po vytvoření kořínků je zasaďte do zeminy. Řízky můžete nechat zakořenit rovnou v zemi.

Mladé rostlinky zaštipujte, aby se rozkošatily.

Čerstvě zakořeněné rostliny rychle vytvářejí květenství, nezapomeňte ho včas zaštípnout.

koleus africká kopřiva coleus
Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.