Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat kvetoucí letničky na každý balkon | rady a tipy

13. Květen 2023
pelargonie v truhlíku letnička na jižní balkon

V polovině května je nejvyšší čas osázet dekorativní truhlíky a květináče na balkon či okno. Každý, i ten nejmenší balkon si zaslouží trochu kvetoucí zeleně. Aby se mohl pochlubit bohatou záplavou květů a rostlinkám se dobře dařilo, je třeba věnovat pozornost jejich nárokům na umístění a dobře si vybrat. Květiny milující slunce vhodné na jižní stranu budou na severně orientovaných oknech strádat a nedočkáte se bohaté násady květů. Náš článek vám poradí s výběrem rostlin, které vám při správné péči budou dělat radost po celou sezonu.

 

Jak na to? Rady a tipy pro začátek.

truhlíky s letničkami na balkon

Rostliny na balkony a okenní parapety se většinou vysazují v polovině května po ledových mužích, kdy již nehrozí ranní mrazíky. Toto pravidlo platí u balkonovek citlivých na mráz. Pokud přece jen sázíte dříve, květiny na noc přemístěte do bezmrazé místnosti nebo zakryjte netkanou textilií. Některým odolným druhům však mírný mrazík neuškodí.

Kvetoucí balkonovky v nádobách vysazujte do kvalitní zeminy a dbejte zejména na dobrou drenáž. Zeminu proto smíchejte zhruba s 30 % keramzitu, nebo z něj na dně nádoby vytvořte drenážní vrstvu alespoň 3 cm. Můžete využít i štěrk, nebo perlit. Drenáž je důležitá, kořeny nesmějí být trvale ve vodě. Pokud drenážní vrstvu zakryjete netkanou textilí a teprve pak ji zasypete zeminou, vrstvu keramzitu můžete použít opakovaně.

Počet rostlin umístěných v jednom truhlíku se liší – každý druh má jiné nároky. Rostlina potřebuje pro správný růst dostatek místa na kořeny a pokud má dobré podmínky, bujně roste, takže méně rostlin někdy nadělá více parády. Do jedné nádoby sesazujte rostliny se stejnou potřebou vláhy a živin.

Sazenice nesázejte příliš hluboko. Povrch květináče by měl být jen lehce zasypán. Kořenový bal dobře přitlačte a nádobu doplňte substrátem. Nedoplňujte až po okraj, nechte volné místo, aby při zalévání nevytékala voda. Po přesazení rostliny zalijte.

Jaké rostliny vybrat na jižní stranu?

surfinie v květináči

Pelargonie je nejrozšířenější a nejoblíbenější rostlinou pro terasy, balkony a okna. Chcete vědět více? https://www.jaktak.cz/jak-vypestovat-muskatove-previsy-rady.html

Surfinie a vše o nich: https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-surfinie.html

Petunie jsou stejně jako muškáty nejžádanější  a nejznámější. Málokterá rostlina se jim pestrostí barev vyrovná. Jsou nenáročné na pěstování, zalévají se podle potřeby, pouze v chladnějším počasí zálivku omezte. Petunie mají vzpřímený růst, bohatě kvetou až do podzimu a odkvetlé květy se musejí odstaňovat i se semeníky. Rostlinky občas přihnojte.

Milion bells článek

Vějířovka lat. Scaevola aemula je velmi vhodná pro balkony a terasy na jižní stranu. Převislé výhony dorůstají do metrové délky. Rostlina vyžaduje mírně kyselý substrát a má vysokou spotřebu vody a živin. Za dobrou péči se odmění nepřetržitým kvetením. Květy jsou v odstínech modré barvy.

Sanvitalia je letnička s polopřevislým růstem a množstvím žlutě zbarvených květů s tmavým středem. Kvete od května do října, vyžaduje vydatnou zálivku a občasné hnojení. Daří se jí na slunci i v polostínu.

Rostliny, kterým se bude dařit na východní straně

scaevola

Vějířovka lat.Scaevola aemula, ve své domovské Austrálii trvalka, u nás pěstovaná jako letnička.Rostlina dorůstá do výšky asi 20 cm a její převislé výhony mohou dorůst až 1 metr. Rostlina má nádherné květy připomínající vějířky. Neúnavně kvete celé léto bílými, růžovými nebo fialovými květy. Ty se po odkvětu nemusejí odstraňovat, rostlina si sama poradí. Dopřejte jim zálivku brzy ráno nebo až večer, nenechte je vyschnout. 

Lilek jasmínokvětý je rychle rostoucí rostlina, kterou je možné pěstovat i jako pnoucí s oporou. Kvete na koncích dlouhých výhonů bílými nebo nafialovělými květy. Rostlinu vydatně zalévejte a přihnojujte. Lilek přezimuje v chladné místnosti, ale lépe jej pěstovat jako letničku.

Lobelka kvete od jara do prvních mrazíků. Květy jsou něžně růžové, bílé nebo krásně modré. Aby bohatě kvetly, potřebují pravidelnou zálivku, avšak nesnášejí trvale přemokřený substrát. Vybírejte místo chráněné před silným větrem. Po odkvětu ji o třetinu zkraťte, znovu obrazí a pokvete. Toto stále opakujte po celou sezonu.

Kejklířka lat. Mimulus aurantiacus se hodí na prosvětlené stanoviště dobře chráněné před větrem. Sluneční úpal rostlině škodí. Vyžaduje půdu dobře zásobenou živinami a pravidelnou ranní či večerní zálivku. Vybrat si můžete z mnoha barev, je to v současnosti poměrně oblíbená balkonovka s mírně převislým růstem.

Na východně orientované straně můžete pěstovat i milion bells, surfinie a petunie.

Osvědčené balkonovky na severní okna a terasy

fuchsie

Fuchsie je klasika našich babiček. Pěstuje se jako keřík nebo na kmínku. Na první pohled vás upoutá nádhernými květy s různou barvou okvětních a kališních lístků. Květy mohou být jednoduché nebo plné a na rostlině se objevují od jara do pozdního podzimu. V době kvetení nesmí zemina v nádobě nikdy vyschnout.

Begonie lat. Begonia boliviensis je klasickou balkonovkou na stinná a polostinná místa. Na přímém slunci zasychají okraje listů a rostlině se nedaří. Kvete od května do října v široké paletě barev a odrůd s jednoduchými nebo dvojitými květy. Tvoří převisy až 50 cm dlouhé, dobře se kombinuje s jinými druhy se stejnými nároky na péči. Není odolná proti suchu, vyžaduje pravidelnou zálivku.

Balsamina lat.Impatiens walleriana, lidově pilná Lízinka dělá čest svému jménu. Neúnavně kvete i ve stinných polohách a má krásné květy v červených, fialových, růžových nebo bílých tónech.

Verbena (Sporýš) se hodí pro výsadbu na okraje nádoby, tvoří převisy 50 cm dlouhé. Není mrazuvzdorná, kvete od května do října téměř nepřetržitě a pěstuje se jako jednoletka. Má vysoké nároky na vodu, v horkých dnech je nutná každodenní zálivka a je vděčná za přihnojení. Jsou k dispozici v několika barvách. Více se dozvíte zde.

 

 

Jaké květiny vybrat na balkon nebo okno orientované na západ?

anglický muškát

Anglický muškát https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-muskat-velkokvety.html

Bidens (dvojzubec, balkongold) lat. Bidens ferulifolia vás na první pohled zaujme svým bujným růstem a až dvoumetrovými převisy i bohatstvím zlatožlutých květů s medově sladkou vůní. Je nenáročná na péči a během chvilky vyplní i velkou nádobu. 

Bacopa je bujně rostoucí letnička s drobnými růžovými nebo bílými kvítky, které se na rostlině objevují od května do října. Hodí se do kombinovaných truhlíků např. s pelergoniemi. Zálivka by měla být vydatná, pozor dejte na přemokření.

Durman (brugmansie) sice není rostlinou do truhlíku, ale do pořádně velké nádoby. Květy jsou atraktivní, omamně voní a tak jestliže máte prostor, neváhejte! Jak durman pěstovat si přečtěte tady.

Na západní straně domu se bude dařit i gazániím, pelargoniím a lobelkám.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat gloxinie
Jak pěstovat gloxinie
Gloxínie je krásná pokojová, ale i balkónová květina původem z Brazílie. Rostlina gloxínie má velké listy, které vynikají sametově hladkým povrchem, a…
Jak pěstovat mandevillu sundaville
Jak pěstovat mandevillu sundaville
Mandevilla sundaville pěstování. Mandevilla je bujně rostoucí popínavá rostlina, která dokáže za léto vyrůst až do výše tří metrů. Má několik kultivar…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.