Přejít k hlavnímu obsahu

Jak užívat antibiotika

Antibiotika se používají při léčbě bakteriálních, ale i infekčních onemocnění již téměř 100 let. K tomu však, aby antibiotika působila efektivně, není nutná pouze správná indikace (+ cíleně předepsaná antibiotika), ale také jejich správné užívání. Správné užívání antibiotik vás zbaví původních problémů a ochrání vás (či sníží riziko) vzniku jiných možných komplikací včetně potíží s klostridiemi. Jak tedy užívat správně antibiotika?

Diskuze k článku

Přidat komentář

Antibiotika mohou snížit účinek antikoncepce, takže tam vzrůstá riziko neplánovaného těhotenství, takže je dobré použít i prezervativ. Tento stav trvá i týden po skončení užívání. Co se týče gynekologických atb., tak tam je pohlavní styk v průběhu užívání i zakázán, protože jinak by užívání atb. bylo zcela zbytečné.

Dobrý den, já osobně můžu potvrdit, to , že pokud betete antibiotika kvůli vaginálním potížím, tak je ne jan jasné, ale zcela logické, že sex není povolen, ani na to asi není chuť ne pokud máme tam dole potíže... Brala jsem anitibiotika 10 dní a nebylo to nic tak hrozného, že se to nedalo vydržet a i přítel to pochoipl a já mu to pak patřičně vynahradila. Taky mi bylo dost špatně a měla jsem problémy se zažíváním a tak jsem pak začala používat probiotika Biopron a ty použávám pořád, prtože je to i na imunitu tak myslím že mi to pomáhá!

Petra Vláčilová (neověřeno) | Ne, 11/16/2014 - 19:39

Dobrý večer. mě osobně antibiotika dala taky pěknou školu. Beru je poměrně často na zánět močového měchýře, kterými trpím poměrně často. já osobně vždycky při atb dojela na žaludeční potíže a totální běhavku i kdybych mermomocí chtěla chodit při atb do práce, tak kvůli temhle problémům jsem prostě musela mít neschopenku. asi před rokem mi poradil lékárník biopron Premium od Valosunu, čeké firmy. A musím říčt, že můžu jít teď s klidem po 2 dnech ,kdy si raději vezmu dovolenou a jdu do práce. probiotika mi prostě opravdu pomohla.

Jana Václavíková (neověřeno) | Po, 03/21/2016 - 07:13

Dobrý den,beru antibiotika azithromycin actavis.,mám je na bronchitidu . jejich užívání je na 3 dny chtěla bych se zeptat ,kdy po jejich užívání mohu do solaria ? předem moc děkuji za odpověď.

Alice (neověřeno) | St, 08/22/2012 - 13:52

Vždycky když jsem brala a taky po doužívání antibiotik tak mi trvalo dlouho, než se mi upravilo zažívání a než jsem se dala do kupy. Doktorka mi doporučila at si koupím laktobacily imunit. Ty obsahují 12 miliard důležitých organismů, které mi upravily střevní mikrofloru, zvýšily imunitní systém. Takže od té doby je užívám pořád a jsem na tom o hodně líp zdravotně.

miloš routa (neověřeno) | Po, 10/14/2019 - 13:36

porušil jsem časový režim o 3 hodiny, zbývají mi ještě 3 dávky k doužívání (po 8 hodinách). Můžu pokračovat s tímto posunem v daných intervalech_

tamara (neověřeno) | Po, 08/26/2013 - 10:37

Já měla díky antb. zničený nejen tělo, ale i žaludek.Byla jsem dost často nemocná, takže jsem podle toho taky pak vypadala. Pak jsem si právě na netu četla o účincích probiotik a řekla jsem si, že tim už nic nezkazím. V lékárně mi doporučili ten biopron devítku a i když to s mým zhuntovaným tělem trvalo možná trochu déle, než u jiných lidí, dala jsem se dohromady a teď (musím to zaťukat) marodím maximálně 2x-3x do roka. Jinak na ATB určitě nepít, to jsem zkusila jednou a bylo teda pěkně zle

Veru (neověřeno) | So, 03/29/2014 - 16:21

Pokud užívám ATB tak k nim vždycky beru nějaká probiotika, poslední dobou jsem si oblíbila od biopronu. Vždycky jsme totiž trpěla při ATB mykózou, zvracením nebo průjmem. Pokud si k nim vezmu ale probiotika, tak je to vpohodě. Mnohem lépe je snáším. Jinak jsem snad nikdy nezkoušela pít alkohol k antibiotikům, to bych dopadla :D.

Andrea Pokorná (neověřeno) | Út, 12/02/2014 - 20:35

Já nepovažuju za tak podstatné zmiňovat, jak by se antibiotika měla užívat, protože to vám většinou řeknou buď v lékárně, když vám je vydávají, nebo lékař, když je předepisuje ( a takové to klasické, že je potřeba je brát pravidelně ve stejný čas, po stejných časových intervalech, že by se na ně neměl pít alkohol ani jíst kyselé jídlo či pít kyselé nápoje, to většinou už každý zná). Důležitější podle mě je, že by se k nim měly brát probiotika, protože bez nich nastává v těle naprostá apokalypsa. Teď jsem před bohunickou nemocnicí v Brně viděla krásnou reklamu od Biopronu (což jsou asi jedny z nejužívanějších probiotik), kde je to bezvadně ukázané. Na jednotlivých panelech umístěných za sebou je znázorněno, jak to v těle vypadá před užíváním antibiotik ("škodlivé" bakterie a zároveň ty "dobré" bakterie, které pomáhají při trávení) a jak to vypadá po užívání antibiotik bez probiotik (prázdno - antibiotika vymýtí ty škodlivé, ale ty prospěšné bakterie). A z toho důvodu pak jsou ty průjmy nebo mykózy a podobně.

Sába (neověřeno) | Pá, 10/28/2016 - 08:18

Dobrý den, já mám ve svích 21 letech antibiotika poprvé za dobu co si pamatuji. Možná jako dítě, asi určitě ale to by věděla spíš mamka. Zanedbala jsem bolení při močení a vyklubal se mi z toho pořádný zánět močovodu, takže ukrutná bolest! Každopádně jsem vyfasovala antibiotika a když jsem si je vyzvedávala v lékárně tak mi lékárnice doporučila ještě nějaký biopron s probiotiky, prý by se to mělo užívat právě s antibiotiki, tak teď pročítám jak to je a už tomu začínám rozumět k čemu je to dobré! Nejdřív jsem si říkala, že já blbec se nechám na všechno ukecat!

Jitka Řezníková (neověřeno) | Pá, 10/10/2014 - 21:41

vzala jsem si antibiotika se spožděním,mám si další vzít v plánovaném čase,nebo čas přizpůsobit podle posledního užití ??

Evik (neověřeno) | Čt, 11/10/2016 - 08:04

Zrovna teď jsem nemocná. Mám zánět průdušek. Kašlu jako ten největší kuřák (přitom vůbec nekouřím), mám trochu teplotu a všechno mě bolí. Dostala jsem antibiotika (beru je týden), ale bylo mi nějak špatně. Radila jsem se s doktorkou, jestli je změnit nebo co dělat. Poradila mi Probiolact. Manžel mi ho vyzvedl a teď už je vše v pořádku. Teda zatím se zklidnila jen střeva.

Jiřina (neověřeno) | St, 08/22/2012 - 16:18

Dobrý den,

a jak je to s antibiotiky a antikoncepcí? Jsou nějaká rizika?

Další zajímavé články

Jak na závratě
Závrať je porucha rovnováhy, jehož centrum je uloženo ve vnitřním uchu. Porucha rovnováhy vzniká nejčastěji nedostatkem centrální koordinace mezi sval…
Jak zjistit, že trpím alergií
V současné době může mít člověk alergii doslova na cokoliv. Alergií trpí téměř každý druhý člověk a objevit se může v jakémkoliv věku. Diagnostika ale…
Jak na redukční kúry
Redukční kúra není jen záležitostí redukce váhy, jak to většina z nás pojímá, ale jejím hlavním záměrem je očista těla i duše, tedy i o ozdravení psyc…
Jak pomoci při nespavosti | rady
Jak pomoci při nespavosti | rady. Někteří lidé se domnívají, že nespavost znamená neschopnost usnout, je to však také neschopnost spát bez častého pro…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.