Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat 3D tiskárnu | rady

Jak vybrat 3D tiskárnu | rady. 3D tiskárny jsou zcela revoluční a fenomenální technologií, která nám umožňuje vytvořit jakýkoliv 3D objekt. Velmi dlouhou dobu byly 3D tiskárny velmi drahé a jejich technologie nebyla tak pokročilá, jako je tomu nyní. Hlavní výběr tiskárny by měl být orientován podle použití, jelikož osobní 3D tiskárny jsou dostupné v cenové relaci desítek tisíc korun, tak velké průmyslové 3D tiskárny jsou 10 krát i 100 krát dražší. 3D tiskárny vybírejte především podle technologie a použití tiskárny. Jakou 3D tiskárnu vybrat? Pár tipů níže.

1

SLA tiskárny

3D tiskárny staršího typu technologie, používané především v USA. Principem je vytvrzování tekutého materiálu laserem. Pamatujte, že se jedná o zastaralou technologii 3D tisku.

2

SLS tiskárny

Opak SLA tiskárny, princip 3D tisku je stejný, ale nevytvrzuje se tekutý materiál, ale prášek. Jde nejmodernější a nejrozšířenější tiskárny. Materiál je zde velmi levný, ale pořizovací náklady jsou velmi vysoké. Lze vytvořit jakékoliv struktury, uživatel je omezen pouze vlastní fantazií.

3

ZCORP

Tiskárny, které nanášejí vrstvu prášku, který se spojuje pojivem z tiskové hlavy. Je zde menší kvalita tisku, ale modely mohou být i barevné.

4

LOM

Špatně dostupná technologie založená na pokládání vyřezávaných vrstev na sebe. Vzhledem k tloušťce vrstvy, která je 0,165 mm, lze dosáhnout velmi kvalitního povrchu

5

FDM

Technologie založená na využití 2 rozdílných materiálů, jeden je tavný a druhý je podpůrný. V jednotlivých vrstvách se nanáší vždy vrstva tavného a poté vrstva podpůrného materiálu. Výsledné modely jsou hrubé a s nekvalitním povrchem.

6

POLYJET MATRIX

Technologie založená na vytvrzování hmoty prostřednictvím UV lampy. Velmi kvalitní tiskárny s téměř nejlepší kvalitou na povrch modelu.

7

MULTIJET MODELING

Tiskárna vytlačuje roztavený vosk, využívá se zde rozdílných teplot tání vosku. Materiály jsou zde opět dva, pro modelování a podporu.

8

Digital light protection

Opět technologie založená na UV záření na materiál, jedná se o jednu z nejpřesnějších technologií.

9

Další technologie

Technologií 3D tisku je velmi mnoho, ovšem pro běžné uživatele jsou zcela nedostupné vzhledem k ceně. Technologie se také rozvíjí a každým rokem lze sledovat nové rozdělení i nové modely.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat tiskárnu | rady
Jak vybrat tiskárnu | rady. Každá rodina již dnes vlastní mnoho technických zařízení, která usnadňují život. Od neodmyslitelných ledniček, praček, myč…
Jak vybrat indukční varnou desku | rady
Jak vybrat indukční varnou desku | rady. V současné době máte na výběr z celé řady různých varných ploch a desek. Koupit si můžete klasické plynové sp…
Jak izolovat garáž | rady
Jak izolovat garáž | rady. V dnešní době jsou velmi populární betonové nebo plechové garáže. Ať už máte jednu z nich, nebo klasickou zděnou garáž, urč…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.