Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat 3D tiskárnu | rady

Jak vybrat 3D tiskárnu | rady. 3D tiskárny jsou zcela revoluční a fenomenální technologií, která nám umožňuje vytvořit jakýkoliv 3D objekt. Velmi dlouhou dobu byly 3D tiskárny velmi drahé a jejich technologie nebyla tak pokročilá, jako je tomu nyní. Hlavní výběr tiskárny by měl být orientován podle použití, jelikož osobní 3D tiskárny jsou dostupné v cenové relaci desítek tisíc korun, tak velké průmyslové 3D tiskárny jsou 10 krát i 100 krát dražší. 3D tiskárny vybírejte především podle technologie a použití tiskárny. Jakou 3D tiskárnu vybrat? Pár tipů níže.

1

SLA tiskárny

3D tiskárny staršího typu technologie, používané především v USA. Principem je vytvrzování tekutého materiálu laserem. Pamatujte, že se jedná o zastaralou technologii 3D tisku.

2

SLS tiskárny

Opak SLA tiskárny, princip 3D tisku je stejný, ale nevytvrzuje se tekutý materiál, ale prášek. Jde nejmodernější a nejrozšířenější tiskárny. Materiál je zde velmi levný, ale pořizovací náklady jsou velmi vysoké. Lze vytvořit jakékoliv struktury, uživatel je omezen pouze vlastní fantazií.

3

ZCORP

Tiskárny, které nanášejí vrstvu prášku, který se spojuje pojivem z tiskové hlavy. Je zde menší kvalita tisku, ale modely mohou být i barevné.

4

LOM

Špatně dostupná technologie založená na pokládání vyřezávaných vrstev na sebe. Vzhledem k tloušťce vrstvy, která je 0,165 mm, lze dosáhnout velmi kvalitního povrchu

5

FDM

Technologie založená na využití 2 rozdílných materiálů, jeden je tavný a druhý je podpůrný. V jednotlivých vrstvách se nanáší vždy vrstva tavného a poté vrstva podpůrného materiálu. Výsledné modely jsou hrubé a s nekvalitním povrchem.

6

POLYJET MATRIX

Technologie založená na vytvrzování hmoty prostřednictvím UV lampy. Velmi kvalitní tiskárny s téměř nejlepší kvalitou na povrch modelu.

7

MULTIJET MODELING

Tiskárna vytlačuje roztavený vosk, využívá se zde rozdílných teplot tání vosku. Materiály jsou zde opět dva, pro modelování a podporu.

8

Digital light protection

Opět technologie založená na UV záření na materiál, jedná se o jednu z nejpřesnějších technologií.

9

Další technologie

Technologií 3D tisku je velmi mnoho, ovšem pro běžné uživatele jsou zcela nedostupné vzhledem k ceně. Technologie se také rozvíjí a každým rokem lze sledovat nové rozdělení i nové modely.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat tiskárnu | rady
Jak vybrat tiskárnu | rady. Každá rodina již dnes vlastní mnoho technických zařízení, která usnadňují život. Od neodmyslitelných ledniček, praček, myč…
Jak vybrat indukční varnou desku | rady
Jak vybrat indukční varnou desku | rady. V současné době máte na výběr z celé řady různých varných ploch a desek. Koupit si můžete klasické plynové sp…
Jak vytyčit pozemek a dům | rady
Jak vytyčit pozemek a dům | rady. Stavební parcela by měla být změřená. Existují katastrální mapy, které mají tradici do poloviny 19. století, ovšem j…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.