Přejít k hlavnímu obsahu

Jak postavit obvodové zdi rodinného domu | rady

Jak postavit obvodové zdi rodinného domu | rady

Jak postavit obvodové zdi rodinného domu | rady. Stavba domu je složitou záležitostí, technická příprava, základová deska a sklepy, hrubá stavba, dodělávky atd. Dnes se tedy pustíme do hrubé stavby.

1

1. Po zatvrdnutí základové desky natřeme penetrací pasy, ve kterých jsou navrženy obvodové a nosné zdi, nalepíme izolaci.

2. Založíme první řadu cihel, nebo tvárnic také zděných na maltu, obvodového zdiva. Moderně lze také použít broušené tvárnice, které se lepí na PUR pěnu, nebo cementové lepidlo. Tyto tvárnice jsou ovšem přesné. Samozřejmě se držíme podle výkresové dokumentace, výšku první řady vyměříme ještě nivelákem.

3. Zdíme obvodové a nosné zdí. Nad okna a dveře dáváme překlady a celý obvod přízemí zakončíme věncovkami. Cihly se dělí na několik druhů, třeba jsou přesnější i na okna, to záleží na jednotlivém výrobci. Měříme stále, vynecháváme místo pro dveře.

4. Kolem oken lze využít systém Heluz, který umožňuje vložit do krajních cihel u oken extrudovaný polystyrén a tím zredukovat tepelný most. To stejné platí i pro překlady, mezi překlady se vkládá 9 cm tlustý polystyrén v místě umístění budoucího okna. Nejsložitější práce je při zdění výklenku, musí se zde hodně řezat a vyměřovat, aby výklenek byl pravidelný. U příčkového zdiva tloušťky 8 cm je práce složitější, protože cihly jsou docela tenké a není možné vyzdít několik řad naráz, proto spíše doporučujeme používat cihly minimálně tloušťky 11,5 cm. Položíme traverzy, šalování, příprava na věnec, vybetonování věnce.

5. První věnec bývá spojen se stropní konstrukcí. Na vnější obvod zdiva se vyzdí věncové tvárnice a uvnitř domu se poskládá stropní systém. Principů zdění, cihel i tvárnic, je dnes veliké množství a laik se v tom těžko orientuje. Proto je lepší se obrátit na odborníka, se kterým se dá hovořit o ceně, náročnosti stavby, tepelných vlastnostech atd.

6. Strop a nadezdívka podkroví s druhým věncem jsou tak dokončeny. Jako nosníky stropní konstrukce můžeme použít ocelové I profily a jako ztracené bednění ocelové trapézové plechy. Nad ně již přijde železobetonová konstrukce.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak izolovat garáž | rady
Jak izolovat garáž | rady
Jak izolovat garáž | rady. V dnešní době jsou velmi populární betonové nebo plechové garáže. Ať už máte jednu z nich, nebo klasickou zděnou garáž, urč…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.