Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat nejúspornější systém vytápění rodinného domu

29. Listopad 2013

Děsíte se účtů za plyn, vodu a elektřinu. Ceny stoupají, jak se zdá, bohužel se tento trend nezmění ani do budoucna. Bez tepla bychom však bohužel doma nejspíše dlouho nevydrželi. Existují ale možnosti, jak na vytápění ušetřit nemalé peníze. Třeba vybrat úsporné systémy vytápění. Jaké vytápění je tedy v rodinném domě tím nejúspornějším a podle jakých kritérií se při výběru vytápění řídit?

1
Rodinný dům můžete vytápět různými topnými systémy a zdroji tepelné energie. Záleží jen na vás, co si vyberete. Vybrat si můžete z lokálního a ústředního vytápění. Pod lokálním topením si představte topidla umístěná v jednotlivých místnostech (krb, kamna, elektrické konvektory). Ústřední topení máme klasické, nízkoteplotní a teplovzdušné.
2
Klasické topení znamená to nejběžnější topení, tedy kotel, který funguje na různý zdroj energie a přenáší teplo do radiátorů s pomocí cirkulující vody. Nízkoteplotní vytápění je vlastně podlahové vytápění, kde je teplo vyráběno tepelným čerpadlem, solárním panelem, případně kondenzačním kotlem na dřevo. Teplovzdušné vytápění je u nás celkem neznámý způsob vytápění, užívají jej hlavně v USA.
3
Při výběru nejúspornějšího vytápění není důležitý pouze správný topný systém, ale také zdroj energie potřebného pro tvorbu tepla. Topit tak můžete v současnosti: dřevěnými briketami, koksem, dřevěnými peletami, štěpkou, obilím, tepelným čerpadlem, plynem, elektřinou, uhlím, biomasou, lehkým topným olejem, dřevem, propanem nebo solární energií.
4
Podle čeho vybírat nejúspornější topení? V prvé řadě vybírejte podle dostupnosti energie v dané lokalitě.
5
Při výběru si také všímejte, jaké jsou její provozní náklady (topného systému), technická náročnost, údržba, úspora energie, ekologie, rentabilita a teprve až nakonec se ptejte, jaká je jeho pořizovací cena. Proč? Nejnižší pořizovací cena je ošemetná, často se pak jedná o systém, který má náročnou obsluhu, údržbu, nižší životnost a jehož náklady na provoz jsou nadmíru vysoké. Často vás pak takové topné systémy vyjdou mnohem dráž než ty s vyšší pořizovací cenou.
6
Nejúspornější vytápění je takové, jehož výroba energie stojí nejméně, přičemž má však co největší topný efekt, nejsnadnější ovládání, minimální údržbu, minimální náklady na provoz a dlouhou životnost. Nezapomeňte také na ekologickou stránku!
7
Pokud tedy chcete skutečně ušetřit, vychází z toho nejúsporněji podlahové topení. Podlahové topení má bezpočet výhod: nízkoenergetičnost, nízké průběžné náklady, bezúdržbovost, snadnou obsluhu, maximální tepelnou pohodu, teplo přicházející od noh, maximální hygienu provozu (nevíří vzduch), široké možnosti výběru energetického zdroje (solární energie, nízkoteplotní technologie, tepelné čerpadlo anebo kondenzační technologie), dlouhou životnost a flexibilnost (kdy každá místnost může být vytápěna jinak).
8
Podlahové topení je nízkoenergetický systém vytápění, u něhož si můžete zvolit zdroj vytápění. Zdrojem energie může být solární panel, tepelné čerpadlo, případně také nízkoteplotní nebo kondenzační technologie. Velkou výhodou podlahového topení je celkem snadná a nenákladná instalace, kterou můžete zrealizovat v rámci rekonstrukce. U nového domu pak instalaci podlahového topení předem zakomponujte do stavebního plánu.
Podlahové vytápení GETASYSTEM - podlahové topení s vysokým topným faktorem. GETASYSTEM je první systém podlahového vytápění, který byl speciálně navržen pro domy s tepelným čerpadlem. Díly podlahového topení jsou vysoce kvalitní, pocházejí z Německa, Švýcarska a Rakouska. GETASYSTEM zároveň šetří až 20 % spotřeby energie v domácnosti.
Autor: chorche | Zobrazit autorská práva

Ilustrační fotografie. Foto: Christa Richert; zdroj.sxc.hu

Hodnocení
Libor Krátký (neověřeno) | Pá, 05/17/2019 - 05:00

Mně se v poslední době docela zalíbila tepelná čerpadla, takže uvažuji nad tím, že bych si něco takového také pořídil. Nemáte s nimi někdo zkušenosti? Pokud ano, je ta úspora opravdu tak velká, jak všude píší? Navíc jsem někde slyšel, že lze na tepelné čerpadlo získat dotaci. Je to pravda? Předem díky za jakoukoliv odpověď.

Marek Drásal (neověřeno) | Pá, 02/22/2019 - 01:38

Zdravím. Nezkoušeli jste náhodou někdo jako způsob vytápění topné pelety? Zajímaly by mě osobní zkušenosti. Nedávno jsem se o této možnosti dočetl a docela se mi to zamlouvá. Hlavně podle toho, co jsem četl, tak jsou výrazně levnější, než plyn nebo elektřina, což vidím jako velké plus. Díky mockrát.

Růžena6524 (neověřeno) | St, 11/16/2016 - 12:36

Rozhodně je třeba zhodnotit všechny potřeby a zohlednit je při výběru čerpadla, tak jsme to udělali my a vyplatilo se. Čerpadlo jsme vybrali na https://www.cerpadlabezstarosti.cz/obsah/30-obehova-cerpadla-pro-vytape… a kdybysme tam něco potřebovali, určitě se tam rádi vrátíme. Mají skvělé ceny i zákaznický servis, produkty jsou kvalitní a spolehlivé, prostě vše, co od obchodu očekáváte :)

Marwel (neověřeno) | Čt, 01/22/2015 - 20:06

Dalo by se ušetřit výměnou radiátorů za konvektory. Záleží jak dloho máte radiátory Radik v soustavě, ale časem bych je stejně vyměnil třeba za kovektory KORAWALL od stejného výrobce. A na střechu bych ještě dal ohřev vody. Je to sice investice, ale jednou vše staré doslouží a je potřeba to nahradit něčím novým, lepším a hlavně úspornějším.

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Podlahové topení, i když to vlastně není žádná novinka, je známo již z antiky, přesto patří k nejmodernějším vymoženostem současného stavebnictví. Pod…
Obrázek není k dispozici
Zemní plyn celá řada českých domácností využívá nejen k vaření, ale i k vytápění. Bohužel nepatří zrovna mezi ty nejnižší položky ve vyúčtování. Také…
Obrázek není k dispozici
Dům, byt, zahrada - všechny tyto nemovitosti mají velkou hodnotu a proto si při převodu snad každý přeje, aby nenastaly žádné komplikace. Převod nemov…
Litinové topení žebrového typu je charakteristické pro panelákové domy, ale je osvědčené a stále oblíbené jako dobrý zprostředkovatel tepla nejen v pa…