Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat nejúspornější systém vytápění rodinného domu

29. Listopad 2013

Děsíte se účtů za plyn, vodu a elektřinu. Ceny stoupají, jak se zdá, bohužel se tento trend nezmění ani do budoucna. Bez tepla bychom však bohužel doma nejspíše dlouho nevydrželi. Existují ale možnosti, jak na vytápění ušetřit nemalé peníze. Třeba vybrat úsporné systémy vytápění. Jaké vytápění je tedy v rodinném domě tím nejúspornějším a podle jakých kritérií se při výběru vytápění řídit?

1

Rodinný dům můžete vytápět různými topnými systémy a zdroji tepelné energie. Záleží jen na vás, co si vyberete. Vybrat si můžete z lokálního a ústředního vytápění. Pod lokálním topením si představte topidla umístěná v jednotlivých místnostech (krb, kamna, elektrické konvektory). Ústřední topení máme klasické, nízkoteplotní a teplovzdušné.

2

Klasické topení znamená to nejběžnější topení, tedy kotel, který funguje na různý zdroj energie a přenáší teplo do radiátorů s pomocí cirkulující vody. Nízkoteplotní vytápění je vlastně podlahové vytápění, kde je teplo vyráběno tepelným čerpadlem, solárním panelem, případně kondenzačním kotlem na dřevo. Teplovzdušné vytápění je u nás celkem neznámý způsob vytápění, užívají jej hlavně v USA.

3

Při výběru nejúspornějšího vytápění není důležitý pouze správný topný systém, ale také zdroj energie potřebného pro tvorbu tepla. Topit tak můžete v současnosti: dřevěnými briketami, koksem, dřevěnými peletami, štěpkou, obilím, tepelným čerpadlem, plynem, elektřinou, uhlím, biomasou, lehkým topným olejem, dřevem, propanem nebo solární energií.

4

Podle čeho vybírat nejúspornější topení? V prvé řadě vybírejte podle dostupnosti energie v dané lokalitě.

5

Při výběru si také všímejte, jaké jsou její provozní náklady (topného systému), technická náročnost, údržba, úspora energie, ekologie, rentabilita a teprve až nakonec se ptejte, jaká je jeho pořizovací cena. Proč? Nejnižší pořizovací cena je ošemetná, často se pak jedná o systém, který má náročnou obsluhu, údržbu, nižší životnost a jehož náklady na provoz jsou nadmíru vysoké. Často vás pak takové topné systémy vyjdou mnohem dráž než ty s vyšší pořizovací cenou.

6

Nejúspornější vytápění je takové, jehož výroba energie stojí nejméně, přičemž má však co největší topný efekt, nejsnadnější ovládání, minimální údržbu, minimální náklady na provoz a dlouhou životnost. Nezapomeňte také na ekologickou stránku!

7

Pokud tedy chcete skutečně ušetřit, vychází z toho nejúsporněji podlahové topení. Podlahové topení má bezpočet výhod: nízkoenergetičnost, nízké průběžné náklady, bezúdržbovost, snadnou obsluhu, maximální tepelnou pohodu, teplo přicházející od noh, maximální hygienu provozu (nevíří vzduch), široké možnosti výběru energetického zdroje (solární energie, nízkoteplotní technologie, tepelné čerpadlo anebo kondenzační technologie), dlouhou životnost a flexibilnost (kdy každá místnost může být vytápěna jinak).

8

Podlahové topení je nízkoenergetický systém vytápění, u něhož si můžete zvolit zdroj vytápění. Zdrojem energie může být solární panel, tepelné čerpadlo, případně také nízkoteplotní nebo kondenzační technologie. Velkou výhodou podlahového topení je celkem snadná a nenákladná instalace, kterou můžete zrealizovat v rámci rekonstrukce. U nového domu pak instalaci podlahového topení předem zakomponujte do stavebního plánu.

Podlahové vytápení GETASYSTEM - podlahové topení s vysokým topným faktorem. GETASYSTEM je první systém podlahového vytápění, který byl speciálně navržen pro domy s tepelným čerpadlem. Díly podlahového topení jsou vysoce kvalitní, pocházejí z Německa, Švýcarska a Rakouska. GETASYSTEM zároveň šetří až 20 % spotřeby energie v domácnosti.
Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na nákup nemovitosti | rady
Jak na nákup nemovitosti | rady. Při výběru bytu je ze všeho nejdůležitější vědět, za jakým účelem chcete byt koupit. Zda se v něm chystáte bydlet neb…
Jak odvzdušnit podlahové topení | rady
Jak odvzdušnit podlahové topení | rady. Podlahové topení, i když to vlastně není žádná novinka, je známo již z antiky, přesto patří k nejmodernějším v…
Jak úsporně topit plynem | rady
Jak úsporně topit plynem | rady. Zemní plyn celá řada českých domácností využívá nejen k vaření, ale i k vytápění. Bohužel nepatří zrovna mezi ty nejn…
Obrázek není k dispozici
Jak převést nemovitost
Dům, byt, zahrada - všechny tyto nemovitosti mají velkou hodnotu a proto si při převodu snad každý přeje, aby nenastaly žádné komplikace. Převod nemov…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.