1

Objektiv je jedna z nejdůležitějších součástí fotoaparátu. Umožňuje nám vidění fotografovaného předmětu a podle jeho parametrů se dostavuje i odpovídající výsledek. Jestliže prodejci hovoří o tom, že by si zákazníci měli předem rozmyslet, pro jaký účel chtějí fotoaparát nejčastěji využívat, u výběru vhodného objektivu to platí dvojnásob. Objektiv je mnohdy dražší než samotné tělo fotoaparátu, a proto vysoká obezřetnost je na místě. Ujasněte si:

- jsem sportovec a budu fotit např. při horolezení?
- chci fotit zejména snímky se sportovní tematikou?
- chci fotit přírodu, zaznamenávat život zvěře?
- budu chtít fotit pouze makro snímky?
- budu fotit příležitostně krajinu, portréty apod. do rodinného alba?

2

Základní dělení objektivů
Objektivy rozdělujeme na pevně vestavěné a objektivy výměnné. Pevně vestavěné objektivy se vyznačují nižší cenou (kompaktní fotoaparáty), zatímco výměnné objektivy, jak už název napovídá, umožňují variabilní použití pro různé účely (např. makro-objektiv, teleobjektiv apod.). Můžeme tedy jeden objektiv vyměnit za jiný uchycením prostřednictvím bajonetu či závitu.

3

Ohnisková vzdálenost
Důležitým hlediskem je ohnisková vzdálenost. Rozlišujeme tak dva typy – fotoaparáty s pevným ohniskem a fotoaparáty s proměnnou ohniskovou vzdáleností (zoom).Zoom umožňuje pohodně z jednoho místa měnit záběr a výřez dle situace při fotografování a pro účinek, kterého hodláme na snímku dosáhnout. Nejčastěji používaný rozsah je 28-80 mm, ideální je však zakoupit si objektiv s větší ohniskovou vzdáleností zhruba 300 mm, což uspokojí většinu fotografů. Podle ohniskové vzdálenosti si lze pořídit např. objektiv rybí oko, které deformuje perspektivu, širokoúhlý nebo teleobjektiv. Normální objektiv, který odpovídá svými parametry lidskému oku, má ohniskovou vzdálenost 50 mm.

4

Světelnost objektivu
Označuje se „f“. Světelnost je důležitá při focení v horších světelných podmínkách. Čím větší světelnost (tedy propustnost světla), tím lépe.

5

Fotoaparát dále vybereme podle typu ostření. To může být automatické, nebo ruční. Rovněž dbáme na rychlost a přesnost. V neposlední řadě pamatujeme také na výběr závitu pro filtry, které budeme na objektiv upevňovat. Nejčastěji budeme užívat UV filtr, jistě i polarizační či jiný speciální filtr.

Tipy

Na trhu naleznete tzv. kity. Jedná se o balení, v němž zákazníci naleznou např. tělo fotoaparátu a dva výměnné objektivy, obvykle základní objektiv a dlouhoohniskový objektiv. Mnohdy je součástí balení řemínek přes rameno, krytky, náhradní baterie nebo i brašna. U kitů mají zákazníci jistotu kompatibilty jednotlivých částí a také cena je obvykle přívětivější, než kdyby zákazníci nakupovali díly zvlášť.

Varování

Kupujeme-li obvjektiv zvlášť od těla fotoaparátu, pamatujme na kompatibilitu. Různí výrobci totiž nabízejí různé komponenty.
Tento text je informativní, doporučuji obrátit se na prodejce a nechat si představit typy objektivů a jejich přednosti i nevýhody.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
2.666665
Average: 2.7 (3 votes)