Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat správný druh trávy pro váš trávník

29. Srpen 2019
Jak vybrat správný druh trávy pro váš trávník

Při zvažování, jaký trávník se pro vaší zahradu hodí nejlépe, nezapomeňte na funkce, kterým má trávník sloužit, ale i na to, jak celkově zapadne do celkového stylu zahrady. Někteří preferují okrasné trávníky, jiní zase spíše praktické, užitkové. Zvažte, nakolik se o něj chcete starat, na co bude v zahradě sloužit, a jestli je odolný proti sešlapávání. Závisí také na teplotních podmínkách, které vaše zahrada poskytuje. Jaké typy trávníku máte na výběr?

1

vysoce kvalitní trávník

Takový trávník je určený většinou na ozdobu, měl by být odolný vůči sešlapávání. Travní druhy, které použijete, by měly vytvářet intenzivní a jednolitou barvu. Pro takové trávníky v chladných podmínkách použijte travní směs jemnolistých psinečků a kostřav. V teplých podmínkách vybírejte spíše mezi travními druhy troskutu prstnatého, nebo typu zoysia, které dobře snášejí horko a teplo a navíc pomalu rostou.

2

užitkový trávník

U těchto trávníků je důležitá zejména jejich praktická funkce. Mají sloužit dětem na hraní, nebo na pořádání zahradních slavností, či grilování. Jejich nejdůležitějšími vlastnostmi proto jsou odolnost vůči sešlapání a relativně atraktivní vzhled. Už ale nemůžete očekávat dokonalou intenzivní texturu a další vlastnosti. V chladnějších oblastech se taková travní směs může skládat z jílku vytrvalého, kostravy červené, lipnice luční a psinečku. Naopak v teplejších oblastech je vhodnější směs troskutů, tráv jako Paspalum notatum, Axonopus a další. Tyto trávy jsou velmi praktické, protože nevyžadují tak časté stříhání a nejsou náročné na údržbu.

3

trávník pro hry a sport

Trávníky určené pro sportovní nebo jiné hry potřebujete mít obzvláště odolné vůči sešlapávání, často jsou také velmi nízko sestřihávané. Pro takové účely se v chladnějších podmínkách hodí například směs psinečků a kostřav. Pro některé druhy sportů (golf, kroket) je možné použít směsi pro vysoce kvalitní trávník. V teplejších podmínkách použijte raději troskuty, některé jejich druhy jsou proti sešlapávání velmi odolné.

4

louka

Pokud nestojíte o holý trávník, ale o bohatě květoucí a přirozeně vypadající louku, používejte zejména ty rostliny, které v blízkosti vaší zahrady rostou přirozeně. Směs semen pro kvetoucí louku často zahrnuje pomalu rostoucí trávy a rozmanité druhy květin. Závisí samozřejmě i na podmínkách, které vaše zahrada poskytuje. Jiné rostliny je třeba zasadit do bažinaté, jiné do suché oblasti.

5

speciální trávníky

Některé zahrady mohou ležet v oblastech, které jsou velmi problematické pro růst kvalitního trávníku. K takovým účelům jsou přímo vytvořeny travní směsi, které jsou odolnější a nenáročné. Problematickými podmínkami myslím hlavně extrémně mokré nebo suché plochy, zastíněné plochy budovou apod. Na vlhkých zastíněných plochách zkuste například lipnici hajní s lipnicí obecnou. Žádnou z nich ale příliš nízko nezastřihujte. Pro suché plochy použijte spíše trávy jako je žitňák Smithův nebo žitňák hřebenitý, které vytvářejí trávník střední a nižší kvality.

Tipy

Každým rokem se zušlechťují nové a nové typy trávníků. Informujte se o nových kultivarech a nechte si poradit, jaké se pro vaši zahradu nejlépe hodí.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak připravit zahradu na jaro
Jak připravit zahradu na jaro
Únor a březen jsou měsíce, které pro zahrádkáře představují vhodnou chvíli, kdy začít s přípravou zahrady na příchod jara. Co všechno můžete před příc…
Jak vytvořit trávník položením drnu
Jak vytvořit trávník položením drnu
Pokládání drnu je jednou z variant založení trávníku. Je to jedna z dražších metod, ale má i četné výhody. Nejenže přinese okamžitý efekt, plocha, kte…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.