Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vytrhnout mléčný zub | rodičovství

11. Květen 2022
Jak vytrhnout mléčný zub | rodičovství

Jak vytrhnout mléčný zub | rodičovství. Když se v batolecích ústech objeví první zoubek, je to pro celou rodinu důvod k velké radosti. Avšak uteče pár let a mléčný chrup je nahrazen trvalým. Někdy mléčný zoubek vypadne sám, jindy se v dásni drží poměrně houževnatě. Jak bychom měli postupovat, když se dítěti první zoubek kýve?

1

V první řadě by bylo dobré uvědomit si, jaký rozdíl je mezi mléčným a trvalým chrupem. Kromě toho, že první zuby postupně vypadávají, aby byly nahrazeny, je tu několik odlišností. Ta největší a zásadní se týká kořenů. S tím, jak se pod mléčnými zoubky tvoří zuby nové, dochází tím k utlačování jejich kořenů. Proto je tak snadné je vytrhnout.

2

Pokud se zub zatím hýbe jen maličko, je lepší počkat. Někdy se tomu dá pomoci tím, že rodiče zoubkem jemně kývou. Vždy by měli mít čisté ruce a postupovat velmi šetrně. Je lepší, když dítě samo vykýve zub jazykem. Trvá to různě dlouhou dobu, v řádů dní nebo týdnů. Přední zoubky většinou vypadávají jako první a jdou lehko ven. Horší je to se stoličkami. Jsou sice větší, ale je k nim horší přístup a dají se těžko uchopit. Proto to rodiče často nechávají na lékařích.

3

Nikdy bychom neměli postupovat silou a překonávat odpor, který zub klade. Jakmile začne dáseň krvácet, okamžitě s kýváním přestaňte. Zrovna tak v případě, že okolí zubu po takovém zásahu otéká. Je možné, že se tam dostala infekce. V takovém případě neprodleně navštivte zubního lékaře.

4

Jestliže nejde o žádné komplikace, lékař šetrně zub vypáčí tím, že ho uchopí do buničiny, ve které pak zoubek zůstane. Jde tedy o zákrok velice rychlý a nebolestivý. Někdy je nutná aplikace lokálního anestetika.

5

Zubař si také poradí s mléčnými zuby, které jsou něčím atypické, mají ještě kořeny nebo je poškodil zubní kaz. Zrovna tak bychom měli navštívit lékaře, když si všimneme, že dítěti zatím mléčné zuby nevypadly, ale nové už se klubou v další řadě.

Varování

Jakmile dítěti dáseň otéká, bolí ho, krvácí nebo se vyskytnou jakékoli jiné komplikace, navštivte okamžitě lékaře

Nikdy při vytržení zoubku nepoužívejte sílu, postupujte velmi šetrně

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zmírnit bolest zubu
Jak zmírnit bolest zubu
Jak zmírnit bolest zubu | rady a tipy. K nejhorším bolestem patří bolest zubu. Jen málokdo se může pochlubit tím, že ji nikdy nezažil. Ačkol…
Jak vyzrát na pylovou alergii | rady
Jak vyzrát na pylovou alergii | rady
Jak vyzrát na pylovou alergii | rady. Pylovými alergiemi trpí čím dál více lidí, kterým do značné míry znepříjemňuje život, snižuje jejich životní úro…
Jak vyzrát na nachlazení | rady
Jak vyzrát na nachlazení | rady
Jak vyzrát na nachlazení | rady. Stačí pouze stát nebo sedět na nevhodném místě, kde na vás někdo kýchne či zakašle a druhý den ráno už vás škrábe v k…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.