Přejít k hlavnímu obsahu

Jak motivovat dítě, aby nebylo v jídle vybíravé | rady

Jak motivovat dítě, aby nebylo v jídle vybíravé | rady

Jak motivovat dítě, aby nebylo v jídle vybíravé | rady. Každá rodina je specifická v repertoáru a přípravě jídla a má vlastní zvyklosti. Některá jídla vůbec nevaří nebo nezná, jiná se výrazně liší od stejných jídel, připravených v jiných rodinách nebo ve škole. Když se pak stane, že dítě dostane jídlo, které nezná, odmítne je. Ale jsou děti, které jedí nerady, ať jsou doma nebo ve školním zařízení. Jídlo je pro ně jen nutností a nebo vyžadují jen některý sortiment jídla, což nelze vždy akceptovat, zejména z hlediska fyzického a duševního rozvoje dítěte.

1

Co s tím?

Nejdříve je třeba vzít na zřetel, že v chutích každého z nás jsou značné rozdíly. Navíc se chutě mění v průběhu času. To, že dítě nejí maso ani zeleninu nebo nepije mléko, neznamená, že to nebude konzumovat o pár let později. Není z toho nutné dělat závažný problém. Respektujme tedy to, že dítě, podobně jako dospělý, nejí všechno. Někdy úplně stačí, když z neoblíbeného jídla zmizí nějaká ingredience a je po problému. Představa, že dítě musí sníst každé jídlo, které dostane na talíři není úplně nejlepší. Hledejte způsoby, jak případně nahradit chybějící látku a přitom vyhovět dítěti.

2

Zkuste nabídnout minidávku

Co třeba zkusit testovací minidávku a motivovat ho něčím, na co by se těšilo. Nedávejte dítěti nikdy na talíř víc, než chce nebo když víte, že není schopno to sníst. Větší porce ho může odrazovat a demotivovat. Doma nebývá problém si přidat. Respektujte i to, že každý z nás někdy neodhadne dobře své chutě a množství jídla, které sní. U dětí to platí více než u dospělých.

3

Motivace?

Třeba tahle - do okna se dívá žirafa. Některé dítě odmítá z principu téměř všechno jídlo. Není správné chystat něco jiného, protože si to zamanulo. Stalo by se to zvyklostí a my se staneme otrokářským objektem dítěte. Zkuste si vzít na pomoc nějakou motivaci: "Jez, protože do okna se dívá žirafa. Má dlouhatánský krk a dívá se až k nám a chce vidět, jak dobře jíš". Když dítě namítne, že ji nevidí, nenechte se odradit a argumentujte podle vlastní fantazie (teď se schovala, protože sis neukousl....)

4

Využijte vlastní fantazii

Pokud zná dítě pohádku o Budulínkovi, zkuste tuhle motivaci. Jez, nebo přiběhne liška a všechno ti sní, jako tomu Budulínkovi hrášek. Lze to aplikovat na jakoukoliv pohádku (když nebudeš alespoň trochu jíst, uteče medvídek, panáček, všechny hračky apod.). Vaše fantazie může být bezmezná.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat odsávačku mateřského mléka
Jak vybrat odsávačku mateřského mléka
Odsávačka mateřského mléka může být praktickým pomocníkem při kojení, ale neuvážený výběr Vám odsávání pěkně zkomplikuje. Ne nadarmo se říká, že odsáv…
Jak uspat kojence | rady a tipy
Jak uspat kojence | rady a tipy
Jak uspat kojence | rady a tipy. První dny po návratu domů z porodnice nebývají jednoduché. Novorozenci chybí pravidelný denní režim a budí se v noci…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.