Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít pupalkový olej

Jak využít pupalkový olej

Pupalkový olej se získává lisováním semen pupalky dvouleté. Tento olej je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin a dalších cenných látek a má celou řadu příznivých účinků na lidské zdraví, je vhodný zejména pro ženy. Poradíme Vám, jak tento rostlinný olej využít zevně i vnitřně.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Pupalkový olej obsahuje především omega-6 mastné kyseliny (např. kyselinu gama-linolenovou), které si lidský organismus neumí samo vytvořit, jsou však nezbytné pro jeho správné fungování.  

Pupalkový olej má mimo jiné následující léčivé účinky:

  • Harmonizuje menstruační cyklus, zmírňuje premenstruační syndrom a nejrůznější menstruační potíže. Je prospěšný i v období klimakteria.
  • Má příznivý vliv na stav pokožky, vlasů, nehtů. Odstraňuje vrásky a hojí popáleniny a kožní onemocnění (např. akné, ekzém či lupénku), zmírňuje padání vlasů.
  • Napomáhá při hubnutí, čistí krev.
  • Zlepšuje imunitní systém, má protizánětlivé účinky.
  • Snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, doporučuje se i při léčbě cukrovky, roztroušené sklerózy, revmatické artritidy a dalších chorob.
  • Podporuje prokrvení končetin.
  • Při pravidelném užívání tlumí projevy alergie.
  • Tiší migrény a bolesti hlavy.

 

2

Užívání pupalkového oleje

Vnitřní užívání pupalkového oleje by mělo být dlouhodobější (doporučuje se zhruba 6 měsíců pravidelné konzumace). Užívejte nejlépe 1 čajovou lžičku ráno a večer při jídle. Pupalkový olej můžete přidat do jogurtu nebo jiného pokrmu, neměl by se však zahřívat.

Olej seženete i ve formě kapslí, jejichž užívání je samozřejmě nejjednodušší.

3

Zevní aplikaci provádějte podle potřeby, olej můžete smíchat s jiným rostlinným olejem nebo jej přidat do tělového krému. Pupalkový olej se hodí i pro citlivou, suchou a podrážděnou pokožku.

Tipy

Aplikace pupalkového oleje zmírňuje také kruhy pod očima.

Varování

Konzumaci pupalkového oleje by se měly vyhnout těhotné ženy a lidé, kteří užívají léky na ředění krve.

Olej je třeba uchovávat na tmavém a chladném místě, neboť snadno žlukne.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na jarní očistný půst
Jak na jarní očistný půst
Jak na jarní očistný půst | rady a tipy. Jarní půst dodržovali v době před Velikonocemi již naši předkové. Dnes se již v zimě stravujeme jinak než v d…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.