Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zajistit do rodinného domu schodiště

30. Listopad 2015

Výběr schodiště do rodinného domu je velmi často přenecháván odborníkům, ovšem lze ho vybrat poměrně jednoduše i svépomocí. Stejně tak jako u všeho, tak i u výběru schodiště se zkrátka postupuje podle určitých kritérií, které je třeba dodržovat. Do schodiště můžete přenést svoji fantazii a vybrat si takové, po kterém jste vždy toužili. Jak si zajistit schodiště?

1.

1

1.
Na míru nebo stavebnice
Nejdříve se rozhodněte, jestli máte určitou představu, které se chcete držet, pokud ano, tak si zvolte schodiště na míru a specialistovi sdělte své požadavky. Pokud si chcete vybírat schodiště sami, tak tam se obvykle jedná o systém stavebnice, kdy si nakoupíte potřebné díly, které se budou sestavovat nebo různě kombinovat.

2.
Tvar
Určete si, jaké má mít schodiště tvar, to volte především podle prostoru. Točité schodiště volte pouze v nejkrajnějším případě, jelikož je nepraktické a mnohdy i nebezpečné. Nejčastější je přímé schodiště a pak typy schodiště do “L“ a do “U“. Výběr může být závislý i na tom, jestli chcete mít pod schodištěm úložný prostor.

3.
Rozměry
Myslete na to, aby byly rozměry takové, aby v jednom směru bylo maximálně 18 schodů, pak následuje podesta nebo odpočívadlo. Délka podesty je nejlépe 63cm. Samotný profil schodu by měl mít rozměry 17x29cm.

4.
Materiál
Standardně si volte dřevo, pokud nechcete jinak, dřevo se vybírá obvykle bukové nebo dubové. Na výběr jinak máte standardně betonové schody, kovové schody a skleněné schody. Zvolte si například, jestli bude na chodech dlažba, koberec, nebo nic.

5.
Bezpečnost
Vždy je potřeba, aby byla textura schodu protiskluzová a aby šla snadno čistit. Vždy dbejte i na výběr zábradlí jehož výšku si vyberte minimálně 90cm.

6.
Stupnice a podstupnice
Stupnice je spodní část schodu a podstupnice vertikální část schodu. Moderní schody často podstupnice nemají, ale stupnice navazují přímo na sebe. Zvažte jestli jsou pro vás podstupnice vůbec nutné.

7.
Vzhled
Schodiště si vždy vybírejte také podle toho, aby se dokonale hodilo do vašeho interiéru, tedy aby pěkně ladilo s ostatními prvky v místnosti.

Autor: chorche
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit zamlženého skla v autě?
Nejen v zimním období se často setkáváme se zamlženými skly uvnitř auta. Jak je co nejrychleji odmlžit, když ráno spěcháme? Dá se této situaci předchá…
Jak a proč si koupit dodávku z bazaru?
Potřebujete větší auto pro převážení věcí? Potom může být dobrou volbou právě dodávka. A protože pořizovací cena nové dodávky není příliš nízká, je vh…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.