Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zvládnout poruchu čtení u svého potomka

01. Září 2021

Máte potomka, u kterého máte podezření, že by mohl trpět poruchou čtení, odborně zvanou dyslexie? Jak to zjistit a jak ji zvládnout? Níže se seznámíme s postupem, kterého byste se měli držet.

1

Všímejte se čtenářských dovedností potomka

Abyste zjistili, zda váš potomek má poruchu čtení, je nutné si ho více všímat. Cvičte s ním čtení hned od začátku školní docházky. Někdy není od věci začít již před ní, ale v předškolním věku se snažte ratolest nepřetěžovat. Od první třídy se mu však věnujte naplno. Bude-li se vám zdát, že zaostává, zkonzultujte to s jeho učitelkou. Někdy se vám může stát, že vás učitelka sama vyhledá s tím, že se může jednat o poruchu čtení, tedy dyslexii.

2

Vyhledejte pedagogicko-psychologickou poradnu

Pokud máte již vážné podezření na dyslexii, je nutné vyhledat pedagogicko-psychologickou poradnu, ve které vám vaší domněnku potvrdí či vyvrátí. Doporučení do poradny vám dají ve škole. Budete-li mít ohledně tohoto kroku pochybnosti, neváhejte a s učitelkou si promluvte. Měla by být schopná vám vše potřebné objasnit.

3

Diagnostika dyslexie

Navštivte pedagogickou-psychologickou poradnu. Vaše dítě bude vyšetřeno, a pokud bude diagnostikovaná dyslexie, dostanete o tom potvrzení, které je nutné přinést do školy. Na základě tohoto potvrzení bude mít váš potomek nějaké úlevy v předmětech českého jazyka. Dyslexie je totiž porucha, která se netýká intelektu (mohou ji mít nadprůměrní žáci), proto také je nutné zajistit, aby kvůli této poruše nemělo dítě zbytečně špatné výsledky ve škole.

4

Nevytvářejte dramatické scénáře

Uvědomte si, že dyslexie není nikterak závažnou poruchou. Poruch učení, mezi které patří dyslexie, dyskalkulie (neschopnost řešení matematických úloh), dyspraxie (nadměrná nešikovnost), dysgrafie (poruchy v psané projevu), dysortografie (neschopnost psát bez pravopisných chyb) atd., stále přibývá a podle odhadů jimi trpí až 20 % populace.

5

Pracujte na zlepšení poruchy

Ovšem to neznamená, že byste se měli s poruchou čtení u svého dítěte smířit. Je nutné pracovat na jejím zmírnění. V pedagogicko-psychologické poradně dostanete návod na to, jak s dítětem doma pracovat a jak ho učit lépe číst. Buďte důslední a tyto rady dodržujte a pravidelně s dítětem čtení procvičujte. Pamatujte, že co se nenaučí zezačátku, bude později velmi těžko dohánět.

6

Chce to trpělivost

Obrňte se trpělivostí. Budete ji potřebovat. Je zřejmé, že dítě s poruchou čtení se této činnosti bude učit obtížněji a rozhodně není vhodné na dítě zvyšovat hlas či ho nějak jinak stresovat. Tím ničemu nepomůžete. Navíc můžete vzbudit v dítěti neurotismus či komplexy méněcennosti.

Různými poruchami učení dnes trpí mnoho žáčků. Neznamená to, že by jejich intelekt byl snížen. V jiných oblastech učení mohou mít dokonce nadprůměrné výsledky.

Autor: Renata
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si udržet zdraví i na podzim | rady
Jak si udržet zdraví i na podzim | rady. A podzim je zase tady. Přichází období plné barev, ale také plískanic, dešťů a viróz. Důkladně se na něj přip…
Jak vybrat střední školu | rady
Jak vybrat střední školu | rady. Výběr střední školy bývá rozhodnutím, kde se střetává přání dětí a požadavky rodičů. Středních škol existuje velké mn…
Jak napsat esej | rady
Jak napsat esej | rady. Původní forma eseje vznikla podle francouzského literáta Michela de Montaigne, který své dílo pojmenoval Essais, což i tomuto…
Jak otěhotnět
Často diskutovaným tématem poslední doby je neplodnost nejen u žen, ale i u mužů. Stále více párů se potýká s problémem, že nemohou počít dítě. Bohuže…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.