Přejít k hlavnímu obsahu

Jak upéct tvarohové řezy s ovocem | recept

Jak upéct tvarohové řezy s ovocem | recept

Tvarohové řezy | recept. Recept na tyto řezy je ze starého předválečného časopisu Rozkvět. Bohužel, nevím z jakého roku, dochovala se pouze stránka s recepty na různé řezy v sešitě po mamince. Sice už asi nepoužijeme vanilkový cukr a prášek do pečiva Moudrá hlava, jehož reklama na stránce je, ale předpisy jsou zajímavé a křehké těsto chutná dobře. Ráda se s vámi podělím o jeden vyzkoušený recept.

Co je potřeba

Na těsto: - 400 g polohrubé mouky - 120 g másla - 200 g moučkového cukru (dala jsem 180 g, bohatě stačí) - 2 celá vejce - 1 balíček prášku do pečiva - trochu strouhané citronové nebo pomerančové kůry Na náplň: - 500 g měkkého tvarohu - 50 g másla - 100 g cukru - 1 celé vejce - strouhaná citronová nebo pomerančová kůra - čerstvé nebo kompotované ovoce podle libosti - strouhané mandle nebo ořechy na posyp - vejce na potření - tuk a trochu mouky na vysypání plechu

1

Nejprve si připravíme tvarohovou náplň. Změklý tuk utřeme s cukrem a strouhanou citrusovou kůrou. Přidáme celé vejce a tvaroh. Nejlepší je tvaroh v kostce, který je hustější. Tvaroh ve vaničce je řídký a pokud náplň děláme z něj, přidáme trochu škrobu nebo pudinkového prášku. Vše dohromady pořádně promícháme.

2

Pokračujeme přípravou těsta. Odvážené sypké suroviny promícháme v míse, přidáme kůru, vejce a pokrájený změklý tuk. Vypracujeme těsto, které rozdělíme na dvě poloviny (na ilustračním obrázku jsou tři, ale nenechte se zmást, nevím, na co jsem myslela :D).

3

V dalším kroku si na tukem vymazaný a hrubou moukou vysypaný plech s vyšším okrajem vyválíme polovinu připraveného těsta. Okraje lehce vytáhneme, aby tvarohová náplň nevytékala. Následně na těsto tvarohovou náplň rovnoměrně rozetřeme.

4

Do tvarohové náplně klademe ovoce podle vlastní chuti. Mohou to být meruňky, broskve, angrešt nebo třešně. Na druhu nezáleží, dejte to, co máte rádi. V zimě můžete použít například kompotované ovoce (na ilustrační fotografii jsou třešně v medovém sirupu).

5

Druhou polovinu těsta rozválíme na papíru na pečení. Odstřihneme si část stejně velkou jako máme plech. Aby se těsto nelepilo, lehce ho poprášíme moukou a vyvalujeme. Pak těstem přikryjeme připravený koláč na plechu a pečicí papír opatrně sloupneme. Když se těsto potrhá, neděláme si z toho hlavu, přes posyp to stejně nikdo nepozná.

6

Těsto potřeme rozšlehaným vajíčkem a bohatě posypeme pokrájenými nebo nahrubo pomletými mandlemi či ořechy. Jste-li šikovní a těsto se vám nepotrhalo, nemusíte sypat ničím. Řezy pak stačí jen pocukrovat. Pečeme při 180 °C do zrůžovění. Krájíme po zchladnutí.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak upéct Šalamounovy řezy | recept
Jak upéct Šalamounovy řezy | recept
Šalamounovy řezy | recept. Tento recept na Šalamounovy řezy znám již odmalička. Vcelku brzy jsem ho pak začala péct sama, je to šťavnatý koláč, který…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.