Přejít k hlavnímu obsahu

Péče o pravou kůži není náročná, ale musí být pravidelná

27. Duben 2022
Péče o pravou kůži není náročná, ale musí být pravidelná

Péče je základ všeho. Pečujete o vztahy, pečujete o rostliny, pečujete o svou pokožku a pečujete nejspíš i o své oděvy. Oděvy a výrobky z pravé kůže vaši péči potřebují dvojnásob. Pokud totiž chcete, aby vám krásné kožené tašky, peněženky, bundy a batohy vydržely co nejdéle, je potřeba o ně správně pečovat a vyvarovat se některých chyb.

Hlavní pravidlo – žádná voda

Možná už jste tuto informaci ve spojení s koženými výrobky slyšeli. Moc vody jim prostě nesvědčí. Proto by se měly všechny výrobky z kůže po zakoupení (pokud to už neudělal výrobce/prodejce) naimpregnovat. Impregnace pomůže odolat vodě, ale i nečistotám. Opakovat byste impregnaci měli alespoň jednou do roka. Platí ovšem pravidlo, že čím více kožené oděvy nebo doplňky nosíte, tím častěji byste je měli impregnovat. Samozřejmě takové peněženky, opasky nebo kabelky nevystavujete vodě tak často jako boty nebo bundy, takže záleží také na konkrétním koženém výrobku.

Pokud potřebujete kožený produkt vyčistit, stačí použít jen lehce navlhčený hadřík. Určitě je nikdy nedávejte do pračky nebo nemáčejte v umyvadle. Pokud by se vám stalo, že v kožené bundě nebo botách zmoknete, nemusíte se bát, výrobky jsou na to připravené. Ale dejte je po deštivé procházce dobře vysušit. Ale vyvarujte se pokládání na topení či sušení na přímém slunci. Pokud potřebujete vyčistit koženou bundu či kabát, tak ji dejte do specializované čistírny, která se zabývá čištěním kožených oděvů (Ledertex, Černošická čistírna).

Životnost kožených výrobků je při správné péči opravdu dlouhá

Koženou bundu i kabelku můžete mít klidně 10 let i déle a neztratí ani trochu na své kráse. Naopak roky získá krásnou patinu, která ke koženým výrobkům patří. Aby vám produkty z pravé kůže dlouho vydržely, je lepší je od nečistot otírat pravidelně, nebudete tak muset řešit zdlouhavý proces čištění, pokud by se hodně zanesly. Základem je pak vždy kůži řádně promazat. Děláme to tak přece i se svojí kůží, sucho nikomu nesvědčí.

Na závěr ještě určitě zmíníme, že kožené výrobky by se měly vyhnout přímému slunci, jak už jsme zmiňovali, protože to kůži a výrobky z ní vysušuje. Kůže by se také nikdy neměla drhnout ani čistit běžnými mýdly nebo pracími prostředky. Vždy využijte produkty určené k čištění nebo péči o pravou kůži.

Typy impregnací a jejich použití

Na kožené bundy z hladké jemné kůže (jehnětina, skopovice) použijte impregnaci ve spreji. (např. Collonil Nanopro, Carbon, Waterstop).

Na kožené bundy z hladké pevnější kůže (hovězina, vepřovice, kozina) můžete použít jak impregnaci ve spreji, tak impregnační krém nebo tuk (Collonil Waterstop, Lederfett, Nilfet – v tomto případě vezměte hadřík a naneste tenkou vrstvu tuku na celou bundu, nechce zaschnout 24 hodin a po zaschnutí přeleštěte celou bundu flanelovým hadříkem).

U kožených bund vyrobených z vepřovicové kůže v úpravě velur, nubuk, polobrus použijte pouze impregnaci ve spreji (Collonil Nanopro, Waterstop).

Návod obsahuje komerční sdělení.

Varování

Nikdy nepoužívejte impregnační krém nebo tuk, okamžitě by se na bundě vytvořily skvrny.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak navlnit vlasy bez kulmy I návod
Jak navlnit vlasy bez kulmy I návod
Jak navlnit vlasy bez kulmy I návod. V současné době jsou v módě vlasy převážně vyžehlené, občas nás ale stihne nálada na romantické vlny, které vypad…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.