Přejít k hlavnímu obsahu

Jak bezpečně nosit děti v šátku či nosítku

O výhodách nošení dětí v šátku či nosítku není pochyb. Miminko se dříve uklidní, méně pláče, Vy máte volné ruce a šátkování údajně napomáhá i správnému vývoji kyčlí. Aby však nošení bylo skutečně bezpečné a pro miminko zdravotně nezávadné, je potřeba dodržovat několik pravidel.

1

Vhodné boty

Začněme u rodičů. To, jakou obuv máte při nošení na sobě, se může zdát nepodstatné, ale opak je pravdou. Pořádné boty se vzorkovanou podrážkou jsou základ a je jedno, zda si vyberete bytelné sandály, zavazovací mokasíny či pevné zimní boty. Hlavně se vyhněte volnočasovým botám s volnou patou, nazouvacím balerínám či botám na podpatku. Podobné typy jsou hazardem pro dítě i pro Vás, jelikož hrozí zvýšené riziko pádu a tím pádem i zranění.

2

Orientace dítěte v šátku

Existují tři způsoby nošení: na zádech, vpředu obličejem k rodiči a obličejem ven. Podle odborníků a dětských psychologů jsou akceptovatelné první dva způsoby a třetí se považuje za nevhodný. Tím, že je dítě nastaveno hlavou ven, vnímá vše, co se kolem děje a nemá klid na spánek. Okolní vlivy na něj působí rušivě a miminko má tendenci být rozmrzelé a přehlcené.

3

Poloha dítěte v šátku

Dítě nošené na břiše (obličejem k rodiči) by mělo mamince sahat zhruba k bradě, sedět rovně, a mělo by být pevně zafixované, takže se při předklonu dospělého nosítko neprověsí.

V souvislosti se správnou polohou miminka se zmiňují dvě písmena, a to „C“ a „M“. Zatímco páteř miminka by měla být zakulacená a opisovat tak tvar písmena „C“, zadeček a nožičky by měly formovat písmeno „M“. To znamená, že zadeček je pevně podsazený, nožičky roztažené a kolínka nad úrovní kyčlí.

Nezapomeňte také podepřít šátkem hlavičku, ta se u menších dětí dá skoro celá do šátku schovat.

Dobrým ukazatelem je pohodlí maminky i dítěte. Pokud se Vám dítě pohodlně nese a zároveň ani miminko neprotestuje pláčem, pak je vše s největší pravděpodobností v pořádku. Naopak jakékoliv nepohodlí poukazuje na nevhodnou polohu miminka.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak motivovat dítě k pracovním návykům
Dítě a pracovní návyky – to je cílený komplex činností a jeden z dílčích aspektů k získávání trvalých dovedností již v předškolním věku dítěte. Ty se…
Jak připravit budoucího školáka
Jak připravit budoucího školáka | co by měl umět a znát před nástupem do školy. Leccos jsme dostali do vínku od přírody a to se dá těžce měnit, ale ho…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.