Přejít k hlavnímu obsahu

Jak léčit zánět močových cest

06. Únor 2014

Zánět močových cest je nepříjemné bakteriální onemocnění, které lze identifikovat velmi jednoduše podle těchto příznaků: hnisavým výtokem, krví v moči, bolestí ledvin, pálením v oblasti močového měchýře a zvýšenou teplotou. Pokud se zánět začne léčit včas, lze se ho ve velmi krátké době úspěšně zbavit. Jestliže se léčba zánětu močových cest zanedbá, může dojít k výraznému zhoršení, zánětu a infekci ledvin. Původcem samotné infekce je nejčastěji bakterie Escherichia coli, kterou máme běžně v naší střevní mikroflóře.

1

Antibiotika
Při prvotním podezření zánětu močových cest navštivte lékaře a dožadujte se důkladného vyšetření. Na základě vyšetření by měl lékař předepsat vhodná antibiotika. Léčba zánětu močových cest musí být rázná, bakterie je nezbytné účinně zlikvidovat. Antibiotika se užívají týden, následně by měly být bakterie zlikvidované.

2

Klidový režim
Pro léčbu zánětu močových cest je zcela nezbytné být doma a nenamáhat se, námaha a nedodržování léčby vede ke značnému zhoršení, které může mít za následek mnohem větší zánět, který se přesune do ledvin. Klidový režim musí trvat alespoň týden.

3

Teplo
Při léčbě zánětu močových cest je potřeba, aby bylo tělo v teple, především oblast ledvin a močového měchýře. Je zapotřebí být nejlépe v posteli nebo mít na sobě více vrstev oblečení.

4

Pitný režim
Při zánětu močových cest je zapotřebí vypít nejméně 2,5 litru tekutin denně. Vhodný je horký čaj.

5

Brusinkové tablety
Společně s antibiotiky používejte brusinkové tablety. Obsahují velké množství antibakteriálních látek, které aktivně působí právě v oblasti močových cest.

6

Domácí léčba zánětu močových cest
Zánět močových cest lze léčit i bez lékaře, tedy svépomocí. Domácí léčba svépomocí je možná pouze v nejmírnějším stádiu, tedy když nemáte krev moči a žádné výrazné bolesti. Opět se užívají brusinkové tablety, dále čaje z petržele, vlaštovičníku, medvědice léčivé a truskavce. Pokud obtíže do 3 dnů nezmizí, okamžitě navštivte lékaře, jedná se o nebezpečné onemocnění. Vždy se ale poraďte s lékařem!

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na citlivé zubní krčky
Jak na citlivé zubní krčky | rady a tipy. Jakmile zuby začnou bolet, je zle. Často si myslíme, že jde o zubní kaz, ale někdy jsou na vině bolavé, obna…
Jak najít dobrého fyzioterapeuta
Jak najít dobrého fyzioterapeuta | rady a tipy. Fyzioterapie je obor, který se zabývá bolestmi a zdravotními potížemi pohybového aparátu. Pokud takový…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.