Přejít k hlavnímu obsahu

Jak má vypadat dohoda o srážkách ze mzdy

15. Říjen 2013

Zaměstnavatel vyplácející svému zaměstnanci mzdu, nemůže nikdy sám od sebe srazit ze zaměstnancovy mzdy jakoukoliv částku, respektive může provést srážku ze mzdy pouze na účely uvedené v § 147 Zákoníku práce (např. daň ze mzdy, sociální a zdravotní pojištění) a dále srážky, které jsou podložené dohodou o srážkách ze mzdy a to i tehdy, pokud má za zaměstnancem pohledávku sám zaměstnavatel např. za stravování či za škodu. Na tyto srážky musí mít i zaměstnavatel se zaměstnancem vždy uzavřenou dohodu o srážkách.

1

Zaměstnavatel může provést srážku ze mzdy zaměstnance i ve prospěch třetí strany, ale opět jen na základě dohody o srážkách ze mzdy. V tomto případě dohodu o srážkách ze mzdy předkládá zaměstnavateli zaměstnanec nebo věřitel, zaměstnavatel tedy není účastníkem dohody, ale má zákonnou povinnost platbu na základě této dohody realizovat ze mzdy zaměstance.

2

Ať už zaměstnatel je nebo není účastníkem dohody o srážkách ze mzdy, vždy musí být tato dohoda učiněna písemně ve dvou stejnopisech v případě dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem – po jednom stejnopisu pro obě zúčastněné strany v dohodě, respektive ve třech stejnopisech v případě dohody mezi věřitelem a dlužníkem, tedy zaměstnancem – po jednom stejnopisu pro obě zúčastněné strany v dohodě a jeden stejnopis pro zaměstnavatele, který musí platbu na základě dohody realizovat.

3

Dohoda o srážkách ze mzdy by měla obsahovat vymezení zúčastněných stran – v případě dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem tedy název a sídlo zaměstnavatele a jméno, příjmení, rodné číslo a trvalý pobyt zaměstnance, v případě dohody mezi zaměstnancem a jeho věřitelem, zde musí být uvedeny identifikační údaje dlužníka (zaměstnance) a věřitele. Navíc je zde potřeba uvést i identifikační údaje zaměstnavatele, který vyplácí dlužníkovu mzdu a má tudíž provést srážku ze mzdy.

4

Dále je zde třeba uvést částku srážky a to, kdy bude tato částka ze mzdy odvedena. Také je vhodné uvést důvod provádění srážky, tedy specifikovat, proč vznikla potřeba srážet určitou částku ze mzdy.

5

Smlouva musí být vlastnoručně podepsána oběma zúčastněnými stranami a opatřena datem a místem podpisu.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na konkurenční doložku | rady
Jak na konkurenční doložku | rady. Konkurenční doložka umožňuje zaměstnavateli ochránit know-how a další údaje o činnosti firmy, finančních tocích či…
Jak získat a použít gel z aloe
Gel z aloe je oblíbený pro své hojivé účinky na kůži. Druhů aloe existuje mnoho, pro výrobu gelu se však hodí Aloe pravá neboli vera (Aloe barbadensis…
Jak zdravěji sladit
Jak zdravěji sladit | tipy. Sladké máme rádi skoro všichni a i ten, kdo si zrovna nepotrpí na cukrovinky, potřebuje sladkou složku jídla – třeba v pod…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.