Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zbavit dítě závislosti na dudlíku | rady

21. Červenec 2020
Jak zbavit dítě závislosti na dudlíku | rady

Jak zbavit dítě závislosti na dudlíku | rady. Otázka jak zbavit dítě dudlíku je stejně ošemetná, jako jak se odnaučit okusovat nehty. Nejlépe se k dudlíku vůbec nedostat, pokud se tomu tak již z nejrůznějších příčin stalo, je pak každá rada drahá. Portál Jaktak.cz se vám pokusí poradit, co by vám třeba mohlo pomoci.

Co je potřeba

dítě
dudlík
trpělivost

1

Základem úspěchu ve zbavování se dudlíku je to, že vás dítě musí chápat. Musí rozumět vašemu zdůvodnění, proč mu ten dudlík chcete vzít.

2

Vězte, že násilné, razantní a náhlé uzmutí dudlíku není moc dobré.

3

Je dobré, když dítě zbavujete dudlíku pozvolna a postupně. Vysvětlujte mu, že do školky to s dudlíkem nejde. Zkuste mu vysvětlit, že je už velký, a že by se mu jiné děti už smály. Ukažte mu, že dudlík má negativní vliv na zuby a že by je mohl mít ošklivé. Klidně dítěti ukažte i nějaké obrázky. Ošklivte mu dudlík, obdobně jak se to dělá při odnaučování od plín.

4

Dalším krokem je, že mu budete dudlík po usnutí vyndávat z pusy.

5

Při odnaučování dudlíku se na dítě nezlobte, nekřičte, nenadávejte. Dítě je na dudlíku závislé, stejně jako někteří dospělí na kávě, či alkoholu. A jak víme odnaučit těmto nešvarům je víc než obtížné.

6

Pokud dítěti uzmete dudlík, věnujte se mu. Snažte se rozptýlit jeho pozornost, když začne být nervózní, zkuste zpívat, povídat si, ukazujte si obrázky, povídejte si pohádky.

7

Cesta ke znechucení může vést i stříháním špičky dudlíku. Potírání česnekem, či cibulí, ale to by se vám nemuselo vyplatit, kdyby to naopak dítěti zachutnalo.

8

Jistou cestou může být i ztráta, poslání dalšímu dítěti, či poslání Ježíškovi, avšak tuto alternativu příliš nedoporučujeme. Nadejde noc a vše bude jinak. Pláč pak vše ještě více situaci zkomplikuje, a jestli povolíte, bude následné odnaučování ještě složitější. Jestli nepovolíte, budete mít před sebou několik hodně perných dnů.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak přežít šestinedělí | rady
Jak přežít šestinedělí | rady
Jak přežít šestinedělí | rady. Období šesti neděl po porodu je tak trochu opomíjeno a vytlačeno přípravou na porod. Pozornost věnovaná zrození a péči…
Jak zvládat nezbedné emoce | rady
Jak zvládat nezbedné emoce | rady
Jak zvládat nezbedné emoce | rady. Člověk je velmi často v područí svých emocí a citů, které jsou spontánní a velmi intenzivní. Často se necháme unáše…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.