Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na pálení žáhy

25. Květen 2019

Pálivá bolest pod hrudní kostí se běžně nazývá pálení žáhy. Je způsobena průnikem žaludečních šťáv do jícnu, obvykle po jídle. Ke zpětnému toku žaludeční šťávy dochází při oslabení uzávěru na dolním konci jícnu tam, kde jícen přechází do žaludku. Pálení žáhy je spojováno s nadměrným jídlem a pitím, kouřením nebo také nošením těsných kalhot nebo škrtících pásků.

1

Pálení žáhy pomáhají utišit antacida, která neutralizují kyselinu chlorovodíkovou tvořící se v žaludku. Antacida se prodávají běžně v lékárně, ať už v tabletách nebo v tekuté formě.

2

Vyhýbejte se látkám, jež pálení žáhy zhoršují, např. alkoholu, tabáku, aspirinu, česneku, cibuli, čokoládě a kávě. Jezte malé porce jídel a při jídle seďte. Nenoste těsný oděv a po jídle se nepředklánějte.

3

Pokud příznaky přetrvávají, nebo jsou provázeny krvácením a potížemi při polykání, obraťte se na lékaře.

Stejného výsledku dosáhneme i vypitím sklenice vody, ve které rozpustíme na špičku nože jedlé sody.

 

  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Martin007
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít jarní bylinky
Jak využít jarní bylinky | rady a tipy. Možná jste již na sobě pocítili příznaky biologického jara, které začalo 15. února. Jedním z těchto příznaků m…
Jak vybírat léčivé byliny v létě
V červenci a srpnu je možno sbírat mnoho léčivých bylin, jejichž blahodárné účinky nám napomáhají při mnoha zdravotních nepříjemnostech. Bylinky nám m…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.