Přejít k hlavnímu obsahu

Jak fungují naše vnitřní hodiny a jak toho využít | rady a tipy

Jak fungují naše vnitřní hodiny a jak toho využít | rady a tipy

Jak fungují naše vnitřní hodiny a jak toho využít | rady a tipy. To, jak se cítíme během dne, je často závislé na našich vnitřních hodinách. Zatímco v určité době naše fyzická výkonnost stoupá, v jiné části dne jsme odolnější vůči bolesti – takže ideální třeba pro návštěvu zubaře. Jak tedy naše vnitřní nastavení funguje a jak se dá využít?

Co je potřeba

  • Pozornost
  • Respektování těla
  • Dodržování rad lékaře
1

Jednotlivé fyziologické pochody probíhají nezávisle na naší vůli. A také v odlišných cyklech. Ty můžeme rozdělit na denní, měsíční nebo dokonce sezónní. Tradiční východní nauky, jako třeba čínská medicína, tvrdí, že metabolismus a činnost jednotlivých orgánů podléhají konkrétnímu rytmu. Stejně jako třeba příznaky nemocí. I ty se zhoršují a zlepšují podle určitých zákonitostí.

2

Jak toho využít?

Například astmatici mívají největší potíže po půlnoci, obvykle mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní. Zrovna tak trávení potravin – když si dáme kaloričtější jídlo během dne, není pro naši linii takový problém, jako když se najíme pozdě večer. Večer se tuky ukládají, přes den energii z pokrmu většinou spotřebujeme. Akutní alergické potíže nás nejčastěji potrápí ráno po probuzení. Mozkové cévní příhody většinou udeří ráno nebo v dopoledních hodinách. Mimochodem, pokud plánujete návštěvu zubaře nebo vás čeká jiný bolestivý zákrok, naplánujte si to v době od 13 do 15 hodin. V tu dobu je práh citlivosti nejnižší. A chcete-li vědět, kdy vaše paměť jede na maximální výkon, je to mezi 15. a 17. hodinou. Když se zapíšete do jazykového kurzu, uděláte určitě dobře, vše si zapamatujete a učení vám takhle odpoledne půjde samo.

3

Ale zpět ke zdraví. Během 24 hodin kolísá naše tělesná teplota a především náš krevní tlak, stejně jako tep nebo tvorba a distribuce hormonů. Nejnižší hodnoty krevního tlaku se dají naměřit v noci, zhruba od půlnoci do třetí hodiny ranní. K největšímu výkyvu dochází po probuzení, kdy systolický i diastolický tlak významně stoupne. Během dne už změny nejsou tak velké.

Varování

  • Respektujme varování lékařů, kteří znají náš zdravotní stav a řeknou, jaký máme dodržovat režim. To se týká především léků, pokud nám je předepíší.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak urychlit léčbu modřin
Jak urychlit léčbu modřin
Jak urychlit léčbu modřin | rady a tipy. Modřina je nevzhledná, nechtěná ozdoba, které se chceme co nejdříve zbavit. To platí zejména tehdy, pokud je…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.