Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vysadit zeleninový záhon

Jak vysadit zeleninový záhon

Jak vysadit zeleninový záhon | rady a tipy. K práci na zeleninové zahrádce musí mít člověk vztah. Doma, pokud je člověk zaměstnán, není čas na pěstování zeleniny v takovém objemu, abychom ji nemuseli kupovat. Ale každý, kdo má jen kousek volného prostoru, si rád vypěstuje svoji zeleninu jen tak pro radost a na zpestření jídelníčku. Té domácí zelenině, zalévané potem, se totiž žádná jiná nevyrovná.

Co je potřeba

  • nadšení do práce
1

Samotnému vysévání nebo sázení předchází příprava záhonů. Záhon je nejlépe připravit na podzim. Odstraníme drny a zryjeme vybrané místo na hloubku rýče. Zapracujeme hnůj. Na pěstování je nejlepší hlinitopísčitá půda. Je-li půda příliš těžká, jílovitá, zlepšíme ji promícháním s pískem. Naopak lehkou, písčitou půdu zlepšíme kompostem. Záhon urovnáme, po obvodu ho můžeme zpevnit cihlami, prkny. Tvar záhonu zvolíme podle svého uvážení, nemusí být nutně obdélníkový. Hezky vypadají i kulaté záhony s cestičkou uprostřed, tzv. klíčovou dírkou. Cestičky můžeme také zpevnit třeba starými dlaždicemi, nebo je necháme jen vyšlapané.

Jak vysadit zeleninový záhon
2

Nejlépe využijeme prostor záhonu, když budeme pěstovat zeleninu ve smíšených kulturách. To znamená, že na jednom záhonu poroste zelenina s rozdílnou výškou a šířkou a jinou dobou sklizně.

Budeme kombinovat salát s tyčkovými fazolemi, mrkev a hrách, kedluben s ředkvičkou, cibuli s tymiánem, jahody s koprem atd. Střídáme plodiny, nepěstujeme stejné dva roky po sobě na tomtéž místě. Vyhneme se tím vyčerpání půdy, chorobám i škůdcům.

Jak vysadit zeleninový záhon
3

Zeleninu vyséváme buď volně ze semen a pak vzešlé rostlinky vyjednotíme, nebo pomocí výsevních pásků, ve kterých jsou semínka umístěná v optimálním rozestupu. Sazenice předpěstované zeleniny vysazujeme až po 15. květnu, kdy již nehrozí přízemní mrazíky.

Jak vysadit zeleninový záhon
4

Zeleninu můžeme také pěstovat v kombinaci s některými okrasnými druhy květin nebo bylinkami. Pomohou nám v boji proti škůdcům. Měsíček nebo afrikán desinfikují půdu a odpuzují háďátka, křen vysázený u brambor pomůže proti mandelince, bazalka se hodí k okurkám. Bazalku je vhodné pěstovat také v blízkosti rajčat, mají pak lepší chuť. Stejně tak si pomáhají různé druhy zeleniny, vysázené vedle sebe, např.fazol s pórem, cibule s jahodami atd. Stejně tak jsou rostliny, jimž neprospívá sousedství některého jiného druhu zeleniny. Tato problematika je ale velmi rozsáhlá. Doporučuji rady zkušených zahrádkářů.

Jak vysadit zeleninový záhon
Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

https://pixabay.com/cs/photos/pol%c3%a9vkov%c3%a9-greeny-celer-zelenina-869075/
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady. Řapíkatý celer získává stále větší oblibu. Můžeme ho totiž používat jako ingredienci do mnoha jídel a upravovat ho…
Jak zalévat zeleninový záhon
Jak zalévat zeleninový záhon
Jak zalévat zeleninový záhon | rady a tipy. V parných letních dnech je nutné zalévat okrasnou i zeleninovou zahradu. Pojďme si připomenout několik zás…
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Podzim je tu, noci jsou již chladné a první mrazík může přijít velmi brzy. Pokud pěstujete na zahrádce nebo balkonu rajčata, jistě vám na keřích zůstá…
Jak vysazovat narcisy a tulipány
Jak vysazovat narcisy a tulipány
Koncem srpna až do října se vysazují cibulky narcisů a tulipánů k jarnímu kvetení. Nejvhodnější doba je právě teď, v září. Čím dříve budou cibulky v z…