Co je potřeba

  • nadšení do práce
1

Samotnému vysévání nebo sázení předchází příprava záhonů. Záhon je nejlépe připravit na podzim. Odstraníme drny a zryjeme vybrané místo na hloubku rýče. Zapracujeme hnůj. Na pěstování je nejlepší hlinitopísčitá půda. Je-li půda příliš těžká, jílovitá, zlepšíme ji promícháním s pískem. Naopak lehkou, písčitou půdu zlepšíme kompostem. Záhon urovnáme, po obvodu ho můžeme zpevnit cihlami, prkny. Tvar záhonu zvolíme podle svého uvážení, nemusí být nutně obdélníkový. Hezky vypadají i kulaté záhony s cestičkou uprostřed, tzv. klíčovou dírkou. Cestičky můžeme také zpevnit třeba starými dlaždicemi, nebo je necháme jen vyšlapané.

2

Nejlépe využijeme prostor záhonu, když budeme pěstovat zeleninu ve smíšených kulturách. To znamená, že na jednom záhonu poroste zelenina s rozdílnou výškou a šířkou a jinou dobou sklizně.

Budeme kombinovat salát s tyčkovými fazolemi, mrkev a hrách, kedluben s ředkvičkou, cibuli s tymiánem, jahody s koprem atd. Střídáme plodiny, nepěstujeme stejné dva roky po sobě na tomtéž místě. Vyhneme se tím vyčerpání půdy, chorobám i škůdcům.

3

Zeleninu vyséváme buď volně ze semen a pak vzešlé rostlinky vyjednotíme, nebo pomocí výsevních pásků, ve kterých jsou semínka umístěná v optimálním rozestupu. Sazenice předpěstované zeleniny vysazujeme až po 15. květnu, kdy již nehrozí přízemní mrazíky.

4

Zeleninu můžeme také pěstovat v kombinaci s některými okrasnými druhy květin nebo bylinkami. Pomohou nám v boji proti škůdcům. Měsíček nebo afrikán desinfikují půdu a odpuzují háďátka, křen vysázený u brambor pomůže proti mandelince, bazalka se hodí k okurkám. Bazalku je vhodné pěstovat také v blízkosti rajčat, mají pak lepší chuť. Stejně tak si pomáhají různé druhy zeleniny, vysázené vedle sebe, např.fazol s pórem, cibule s jahodami atd. Stejně tak jsou rostliny, jimž neprospívá sousedství některého jiného druhu zeleniny. Tato problematika je ale velmi rozsáhlá. Doporučuji rady zkušených zahrádkářů.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
5
Average: 5 (3 votes)