Přejít k hlavnímu obsahu

Jak naladit kytaru

11. Únor 2014

Metod, jak naladit kytaru, je hned několik. Pokud jste začátečník, zdá se vám ladění velmi těžké. Často pak člověk volí možnost zajít si za nějakým odborníkem nebo učitelem hudby a nechat si kytaru naladit. Ladění tohoto nástroje ale není tak těžké, abyste ho nedokázali sami. Stačí vědět jak. Vybrat si můžete z více možností, přitom pro začátečníky je nejvhodnější možnost 1 nebo 2.

1
pomocí ladičky Ladička je jednou z nejčastějších metod, jak naladit kytaru. Stojí kolem 300 Kč a snadno ji pochopí každý. Pokud jste si ladičku zakoupili, položte ji před sebe a vemte do ruky kytaru. Poté brnkněte na strunu a sledujte ručičku, která se pohybuje okolo středu. Právě střed je vašim cílem. Některé ladičky mají dokonce světélko: červené, pokud je struna rozladěná, zelené, pokud je správně naladěná. Když brnknete na strunu a ručička je daleko od středu (a svítí červené světélko), měli byste zatočit o pár milimentrů šroubem, který drží tuto strunu. Pro začátečníka je těžké odvodit si, na kterou stranu. Proto zkuste libovolnou stranu a na ručičce ladičky uvidíte, jestli jdete špatným či dobrým směrem. Tedy jestli se ručička blíží ke středu či oddaluje. Často stačí i malé pootočení šroubu. Princip je pak s ostatními strunami stejný. Dobrá ladička sama rozpozná strunu, na kterou hrajete a ani nemusíte nic manuálně přepínat.
2
pomocí webové stránky Podobný „servis“, který vám poskytne ladička, za kterou musíte zaplatit, vám poskytne i webová stránka: http://www.nextlevelguitar.com/tuner/online_tuner.html Stačí kliknout na strunu, kterou chcete právě naladit a tento speciální přehrávač vám bude neustále produkovat správný tón této struny. Pak už jen stačí vzít do ruky kytaru a podle sluchu se snažit co nejvíce přiblížit zvuku, který vydává přehrávač. Nevýhodou je to, že začátečník často nepozná jemné rozdíly tónů a může si tímto způsobem kytaru naladit nepřesně.
3
pomocí speciálního programu Pokud máte při hraní na kytaru vždy k dispozici počítač, dobrou metodou je speciální program, který si do počítače stáhnete. „Ladící programy“ fungují jako ladičky. Mají ručičku, která se pohybuje kolem středu, přitom střed je cílová stanice, kam byste měli laděním dojít. Program by měl také sám rozpoznat strunu, na kterou brnknete. Dokonce si v něm můžete navolit, v jakém stylu chcete mít kytaru naladěnou. Nevýhodou je, že musíte mít velmi dobrý mikrofon i výstup zvuku. Pokud nemáte k dispozici dobrý mikrofon u počítače, může docházet ke zkreslení a špatnému naladění kytary.
4
ručně pomocí sluchu Tato metoda využívá toho, že je možné na kytaře zahrát jeden tón na několika strunách (na několika místech). První struna E by měla být naladěná, což je asi největší nevýhodou této metody. Předpokládá už zkušeného kytaristu, který tuto strunu samostatně podle sluchu naladí. Poté můžete pokračovat tak, že zahrajete tentýž tón na druhé struně, ale pátém políčku. Pokud zní oba tóny stejně, je kytara naladěná. Pokud ne, musíte to zkoušet pomocí otáčení šroubu s druhou strunou. Podobně tak naladíte i zbylé struny. Tentýž tón najdete také na třetí struně a čvrtém políčku, čtvrté struně a pátém políčku, páté struně a pátém políčku a šesté struně a pátém políčku. Srozumitelnější je v tomto případě obrázek. Důležité je si uvědomit, že je nutné porovnávat strunu, kterou chceme naladit, se strunou umístěnou nad ní. Naznačeno je to i barevně.
Nejširší výběr ladiček a metronomů najdete na Kytary.cz. Oblíbený eshop hudebníků s tradicí, kvalitními službami a možností osobního odběru zboží na 3 pobočkách v Praze a Brně.
Autor: Nikita
Hodnocení

Na internetu je k dispozici několik programů, které usnadňují ladění kytary. Například na Stahuj.cz lze stáhnout program Digital Guitar Tuner 2.3 v demo verzi na vyzkoušení.

patrik raif (neověřeno) | Pá, 06/10/2011 - 12:28

mohli by jste mi někdo říct jak se ten program na ladění jmenuje nebo aspoň kde ho stáhnu. předem děkuju

Nepřihlášený (neověřeno) | St, 07/21/2010 - 15:00

prosim, muzete mi nekdo napsat, proc mi ladicka Planet Wawes v programu AUTO vubec nerozpozna, co ladim za strunu? A musim k necemu nastavovat frenkfence?? Jsou tam tusim od 435 do 445 nevim k cemu... Tento programek na Netu mi prijde mnohem lepsi, to jsem naladila za par minut. Tak nevim, co s tou priblblou ladickou...:-( Taky mi prijde, ze v manualni rezimu taky jede jak chce, i ted po naladeni se tvarim, ze mam stale totalne rozladeno...takze mi hned samozrejme praskla E struna :-(. Prosim odpoved na mailik organza@seznam.cz , diiiiiiiiiiiiky, budu vdecna!!!!!

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Brýle jsou nejen důležitým dioptrickým pomocníkem, ale také stylovým doplňkem a mnohdy také nemalou investicí. Každé brýle vyžadují péči. Velký důraz…
Obrázek není k dispozici
Paruky jsou hojně využívané nejen mezi majiteli holých hlav, ale mezi každým, kdo chce vypadat dobře a dopřát si pocit krásných vlasů, o kterých vždy…
Obrázek není k dispozici
Polštářů je dnes na výběr celá řada, ale jak vybrat ten správný, to už může být oříšek. Polštář je důležitým aspektem zdravého spánku. Může vám odstra…
Obrázek není k dispozici
Zalehlé uši. Tento problém může postihnout skutečně každého z nás a nejčastější příčiny vzniku jsou po koupání, po překonávání výškových rozdílů, aneb…