Přejít k hlavnímu obsahu

Jak namontovat zásuvky a vypínače

30. Listopad 2015

Montáž zásuvek a vypínačů je nezbytná, pokud chcete, aby byl váš interiér pěkný i do toho nejmenšího detailu. Základem je vždy nakoupit samotné zásuvky a vypínače. U vypínače se rozhodněte, jestli chcete ve stejné barvě rámeček i střed vypínače, nebo jestli je chcete odlišné. Montáž nikdy neprovádějte bez elektrikáře, pouze on smí demontovat a měnit elektrické zásuvky a vypínače. Návod berte pouze jako správný postup.

1

1.
Nářadí
Nejdříve si obstarejte nářadí, tedy kleště a šroubováky. Dejte pozor na to, ať mají dostatečnou gumovou nebo plastovou izolaci, s jinými nástroji nepracujte.

2.
Jistič
Jděte k rozvaděči a vypněte příslušné jističe. Pokud si nejste jistí, který jistič je od zásuvky, nebo vypínače, které chcete měnit, tak je shoďte všechny. Zapnete je až po výměně.

3.
Elektroměr
Elektroměrem zkontrolujte obě zdířky zásuvky, jestli jsou skutečně bez proudu.

4.
Výměna zásuvky
Ze zásuvky vymontujte hlavní šroubek, který ji drží a následně odmontujte i dráty z vnitřku a vnitřek zásuvky. Přiložte vnitřní konstrukci nové zásuvky a namontuje dráty tak, aby na levé straně byl hnědý nebo černý drát, ten je fáze, a na pravé straně modrý drát, ten je nula. Pečlivě dráty utáhněte a také nezapomeňte na zelenožlutý drát, který zapojte pod plíšek, to je uzemnění. Následně nasaďte kryt s rámečkem a utáhněte hlavní šroubek, aby zásuvka pevně držela.

5.
Výměna vypínače
U vypínače je to stejné, také vypněte jističe a zkontrolujte elektroměrem dráty, k nim se dostanete po vyjmutí středu vypínače. Vypínač celý vyšroubujte a demontujte i dráty, pamatujte si jejich umístění, stejným způsobem je budete i zapojovat na nový vypínač. Následně přiložte rámeček nového vypínače, nasaďte ho, utáhněte ho a zapojte oba vodiče. Nyní ručně nasaďte střed vypínače, pokud by vám to nešlo, tak si pomožte šroubovákem.

6.
Jistič
Nyní běžte k rozvaděči a jističe opět zapněte. Vyzkoušejte jak funguje zásuvka a také vypínač.

7.
Elektrikář
Na všechny tyto práce využívejte elektrikáře. Pokud by došlo k požáru způsobeným elektroinstalací, tak vám pojišťovna neuzná pojistnou událost, pokud jste si dělali jakoukoliv elektroinstalaci svépomocí.

Autor: chorche
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit zamlženého skla v autě?
Nejen v zimním období se často setkáváme se zamlženými skly uvnitř auta. Jak je co nejrychleji odmlžit, když ráno spěcháme? Dá se této situaci předchá…
Jak a proč si koupit dodávku z bazaru?
Potřebujete větší auto pro převážení věcí? Potom může být dobrou volbou právě dodávka. A protože pořizovací cena nové dodávky není příliš nízká, je vh…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.