Přejít k hlavnímu obsahu

Jak nastavit spořič obrazovky

16. Říjen 2013

Mnoho lidí se mylně domnívá, že spořič obrazovky slouží k úspoře elektrické energie při používání počítače. Funkce spořiče je však úplně jiná, i když dnes, v době kvalitních LCD monitorů, jeho využití vlastně pomalu ztrácí na významu, je totiž důležitý zejména u monitorů typu CRT. U těchto monitorů se vám totiž může stát, že se vám na něm vypálí statický obraz, laicky řečeno, že na monitoru zůstane viditelný obraz programu, který je na počítači dlouhodobě zapnutý, a to i přesto, že jej v danou chvíli vypnete. V dnešní době tak mnoho lidí používá spořič obrazovky spíše jako určité zpestření pracovního prostředí.

1

Na internetu je k dostání nepřeberné množství různých spořičů, ze kterých si vybere snad úplně každý. Je možné si do počítače stáhnout dokonce např. 3D spořič obrazovky s akváriem či vodopádem. Případně si můžete vytvořit spořič z vlastních fotografií. Některé spořiče však mají i praktické využití – např. spořič s hodinami či dokonce spořič sloužící k procvičení anglických slovíček.

2

A jak si nastavit spořič na vašem počítači? V operačním systému Windows je to poměrně jednoduchá záležitost. Najeďte na ploše na volné místo a zde klikněte na pravé tlačítko myši. V nabídce zvolte možnost „Přizpůsobit“ a v následujícím okně vyberte možnost „Spořič obrazovky“. Následně se vám otevře další okno, ve kterém si můžete vybrat požadovaný spořič, nastavit si jeho parametry a také nastavit, po jak dlouhé nečinnosti se spořič na monitoru aktivuje. Pokud máte vše nastaveno, stačí vše odsouhlasit stisknutím tlačítka OK.

3

Takto nastavíte spořič, který již máte uložený ve svém počítači. Pokud chcete nastavit na vašem počítači spořič z internetu, je třeba jej nejprve stáhnout a uložit do počítače a pak teprve na počítači tento spořič nastavit.

Při výběru svého spořiče však určitě myslete na to, aby spořič příliš nezatěžoval váš počítač, protože např. 3D spořiče jsou hodně náročné jak na procesor, tak na paměť a hlavně grafickou kartu. Je sice pravda, že spořič obrazovky neslouží k úspoře elektrické energie, ale na druhou stranu, nemusí vám přeci spotřebu energie ještě zvyšovat.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak obnovit odstraněnou složku
Zažili jste někdy tu hrůzu, když jste dlouho a intenzivně ve svém počítači na něčem pracovali a pak jste si to omylem vymazali a neměli vytvořenou žád…
Jak zaheslovat složku | rady
Jak zaheslovat složku | rady. Potřebujete-li zabezpečit svá data v počítači, popřípadě ochránit soubory heslem a poslat je adresátovi emailem, nabízí…
Jak převést PDF do wordu | rady
Jak převést PDF do wordu | rady. Pracovat s wordovským dokumentem a převést ho například pomocí PDF Creatoru do PDF formátu není žádný problém. Co ale…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.