Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ochránit počítač před viry | rady

Jak ochránit počítač před viry | rady. Počítač je neustále ohrožován všemi možnými vlivy, které mohou mít za následek jeho poškození. Poškození bychom se měli snažit zabránit jednoduchými metodami, které se nám nabízí. Jedním z nejhorších nepřátel počítače jsou viry, které se mohou postarat nejen o likvidaci našich dat, ale také o získání osobních informací nebo poškození počítače. Obzvláště internet není bezpečné místo, je plné nástrah na každém rohu. Jak ochráníme počítač před viry?

1

1. Antivirový software

Jedna z hlavních zbraní proti virům. Nikdy si nemůžeme být jistí přítomností viru, dokud nebudeme mít při ruce účinný antivirus. Na internetu si lze vybírat mezi několika hlavními známými značkami, které nám zdarma mohou poskytnout základní ochranu. Je ovšem doporučené si zaplatit antivirus a získat ochranu před viry nejen v celém počítači, ale i ve své emailové schránce nebo u online bankovnictví. Licence antiviru se obvykle vztahuje na více než jeden počítač. Pokud se domluví více lidí na nákupu jedné licence, tak lze získat levnou a účinnou ochranu.

2. Nevyžádaná pošta

Pokud vám přijde email, tak to může být reklamní upoutávka, vzkaz od přítele, ale i virus, který se vám nahraje do počítače právě otevřením nové zprávy. Doporučeným postupem je nikdy neotevírat poštu, u které nevíte, odkud je. Takovou poštu je vhodné okamžitě smazat. Lze si dokonce pořídit i emailové klienty, kteří zkontrolují obsah zprávy a jeho škodlivost, díky němu může být uživatel dobře chráněn.

3. Datové nosiče

Pokud používáte datové nosiče, tak se zásadně vyhýbejte těm cizím. Ostatní uživatelé mohou mít zavirovaný počítač a vůbec o tom nemusí vědět. Jestliže vám pak někdo poskytne data prostřednictvím jakéhokoliv nosiče dat, tak na svůj počítač snadno viry dostanete.

4. Stahování z úložišť

Pokud stahujete data z úložišť, tak nikdy nemůžete mít jistotu, že se jedná o kvalitní zdroj, který vám zaručí opravdu soubory, které stahujete. Dokonce i do obrazových a video souborů lze nahrát virus, který počítač rozpozná například jako hudební média. U stahování je vhodné využít funkcí jako jsou “sandbox“, kdy se soubor nejprve online zkontroluje, než k vám doputuje do počítače.

5. Nezabezpečené internetové stránky

Nejvíce virů se pochytá při běžném prohlížení internetu, kdy často ani nevnímáme riziko nákazy. Obzvláště na neznámých stránkách se může vyskytovat velké množství prvků, které nám nahrají viry do počítače. Může to být prostřednictvím vyskakovacích oken, skrytých prvků i dalších funkcí.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat mp3/mp4 přehrávač | rady
Jak vybrat mp3/mp4 přehrávač | rady. MP3 a MP4 přehrávače se díky příchodu moderních telefonů začaly vytrácet z módy. Od dob prvních MP3 přehrávačů ji…
Jak vybrat diktafon | tipy
Jak vybrat diktafon | tipy. Diktafony byly odjakživa oblíbenou pomůckou především špehů a přírodovědců, kteří si nahrávají zvuky zvířat, případně…
Jak upéct minicheesecaky | recept
Jak upéct minicheesecaky | recept. V létě je nejlepší jíst venku, na čerstvém vzduchu prostě chutná všechno lépe. Proto je i dobré volit takový d…
Jak zpracovat ostružiny
Pomalu končí prázdniny a to je čas, kdy dozrávají další lesní plody - ostružiny. Na ostružiny už dávno nemusíte chodit jen do lesa, bylo vyšlechtěno m…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.