Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ozdobit vajíčko artyčokovou technikou

I když tato technika vypadá na první pohled složitě, je ve skutečnosti náročná pouze na čas. Se správným návodem se krok za krokem propracujete k opravdu působivé velikonoční dekoraci, kterou vám budou určitě závidět všichni sousedé i koledníci.

Co je potřeba

  • 1 polystyrénové vajíčko
  • krejčovský metr
  • tmavý fix
  • 3 širší různobarevné látkové stuhy (odhadem 1 m každá)
  • 1 široká stuha na olemování (30 cm dlouhá)
  • velké množství špendlíků
  • lepidlo (nemusí být)
1

Příprava Vajíčko s pomocí krejčovského metru rozdělíme na čtvrtiny. Dáváme si záležet, protože křivé rozdělení nám ve výsledku rozhodí celý motiv. Stuhy nastříháme podle šířky asi na 5 cm dlouhé kousky, které lze složit do trojúhelníků tak, jak to vidíte na obrázku. Na první řadu budeme potřebovat 4 trojúhelníky.

2

První krok Podle pomocného kříže připevníme na vajíčko první trojúhelník. Nejprve přišpendlíme špičku, poté stuhu co nejvíce napneme a špendlíky připevníme i oba okraje. Snažíme se, aby se nám stuha hrnula co nejméně, i když vzhledem ke tvaru vajíčka tomu úplně zabránit nelze. Stejným způsobem připevníme i další tři trojúhelníky. Pokud se bojíme prosvítání podkladu, připevníme ještě před samotnými trojúhelníky do středu kříže čtverec ze stejné stuhy.

3

Druhý krok Připravíme si další čtyři trojúhelníky z odlišně zbarvené stuhy a připevníme je asi v osmimilimetrové vzdálenosti od středu kříže (přizpůsobte si podle velikosti zvoleného vajíčka).

4

Třetí krok Další čtyři trojúhelníky stejné barvy posuneme vzhledem k těm připevněným v druhém kroku o několik milimetrů dozadu. Stále vše napínáme a uhlazujeme.

5

Hotový čtvrtý krok Takto vypadá hotový čtvrtý krok

6

Pátý krok Připravíme si čtyři trojúhelníky další barvy a postupujeme jako v kroku dvě. Poté plynule navážeme jako v kroku tři, až získáme poslední barevnou vrstvu z osmi trojúhelníků. V případě většího vajíčka bude možná nutné ještě jednu vrstvu přidat nebo zvolit silnější stuhy.

7

Druhá polovina Nyní vajíčko otočíme a přesně stejným způsobem odekorujeme i druhou stranu. Přesně v polovině vajíčka by se nám měly obě strany potkat. Pokud některé stuhy výrazně přesahují, zastřihneme je.

8

Ozdobná stuha Nyní připevníme ozdobnou stuhu. Na špičce ji připevníme špendlíkem, poté ji svedeme dolů, opět připevníme špendlíkem a znovu vyvedeme nahoru. Tady můžeme stuhu buď připevnit špendlíkem, nebo přilepit. Stuha musí být dostatečně široká, aby zakryla spoj stužek mezi oběma stranami vajíčka.

9

Lepení Lepení je nepovinný krok. Vajíčko klidně můžeme nechat tak, jak je. Ale pokud vám vadí nehezké špendlíky, nezbude vám, než se jich zbavit. Všechny špendlíky ze špiček stuh odstraníme a špičky ihned přilepíme lepidlem (nebo tavnou pistolí). Pokud používáte obyčejné lepidlo, budete muset ještě špičky znovu špendlíky lehce přichytit k podkladu. Po zaschnutí lepidla je odstraníte.

10

Dokončení Nyní máte před sebou hotové vajíčko, které můžete nejrůznějším způsobem dotvořit. Já si vybrala k ozdobení různobarevné navlékací korálky.

Autor: notburga
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak ozdobit vajíčko voskovým reliéfem
Voskový reliéf je původní technika zdobení českých velikonočních kraslic. Původně se používaly bílé ornamenty na barevném (nejčastěji červeném) podkla…
Jak si udělat velikonoční dekorace
Jak si udělat velikonoční dekorace | DIY. Velikonoce jsou pohyblivým svátkem a proto jsou každý rok v jinou dobu. Slaví se první neděli po 1. jarním ú…
Jak vyrobit vyškrabávané kraslice
Technika vyškrabávání kraslic pochází ze Slovácka. Nejčastěji se používají černo-bílé vzory, které se o skořápky vyškrabávají jemným pilníkem. Chce to…
Obrázek není k dispozici
Jak ozdobit vajíčko technikou decoupage
Technika decoupage, neboli ubrousková technika je díky své jednoduchosti a finanční nenáročnosti stále oblíbenějším způsobem dekorace nejrůznějších př…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.