1

Vypěstování fialek ze semen je v domácím prostředí celkem náročné, obzvlášť když vezmete v úvahu, že si malé fialky můžete koupit už za pár korun. Pokud se přesto rozhodnete vypěstovat fialky ze semen, semena fialek sázejte do skleníku, kde udržujte po dobu dvou měsíců teplotu pohybující se okolo 25 stupňů Celsia a substrát udržujte stále vlhký. Pamatujte si však, že takto získané rostlinky jsou ale velmi křehké.

2

Africké fialky se vyskytují ve vlhkých tropických lesích ve skalních štěrbinách či převisech, proto rostlinky sázejte do lehčí dobře propustné zeminy, nejlépe rašeliny s vyšší kyselostí. Na dno nádoby dejte perlit nebo písek, aby byly kořínky dobře provzdušněny.

3

Fialku umístěte na světlé vzdušné stanoviště, avšak ne na přímé sluníčko, protože by ji spálilo. Nejlépe fialce svědčí severní a východní okno. Většinou se pěstují na okenních parapetech, které jsou po část dne ozařované slunečními paprsky. Květinu umístěte tam, kde se teplota pohybuje po celý rok okolo 20 stupňů, teplota nesmí klesnout pod 15 stupňů. V zimě pak fialka snese teplotu okolo 18 stupňů.

4

Fialka není ani příliš náročná na vlhkost, sucho jí příliš nevadí, ale rosení teplou vodou vezme s povděkem. Africké fialky snášejí mnohem lépe sucho než nadbytek vody. Časté zalévání a přemokřování může vést k uhnití rostliny. V zimě fialku příliš nezalévejte. V průběhu vegetace ji zalévejte středně vydatně měkkou odstátou vodou.

5

Rostlinu hnojte 1x za 14 dní polovinou dávky speciálního tekutého hnojiva pro pokojové rostliny. Nadbytek nebo nedostatek živin způsobují poruchy metabolismu rostliny, proto musí být výživa afrických fialek vyvážená. V období plné vegetace hnojte rostlinu častěji než v době odpočinku. Základními živinami jsou draslík, dusík a fosfor.

6

Fialka se množí velice snadno, i když množení semeny není příliš jednoduché. V případě množení fialky listovými řízky je to doopravdy hračka. Uštípněte řapík z mateřské rostliny, zkraťte ho do tvaru trojúhelníku a sázejte do rašeliny smíchané s pískem. Zkuste nechat zakořenit ve vodě, je to ještě snazší. Takto je nechte v obou případech po dobu 6 až 8 týdnů při teplotě 20 až 25 stupňů. Občas je dobré přes fialku přetáhnout fólii a občas rosit. Takto vypěstované fialky vám pokvetou za 5 až 9 měsíců.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.69231
Average: 4.7 (13 votes)