Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat japonský javor

18. Leden 2020
Jak pěstovat japonský javor

Japonský javor je pěstiteli velice oblíbenou okrasnou dřevinou. Tento krásný strom imponuje svým listím měnícím barvy. Japonský javor můžete pěstovat nejen na zahradě, ale i na terase anebo balkoně. Pěstování japonského javoru není nikterak složité, vybrat si můžete z několika stovek různých kultivarů.

1

Sazenice javoru japonského koupíte ve specializovaných zahradnictvích v různých velikostech. V případě, že nechcete příliš dlouho čekat na to, až bude japonský javor vůbec na balkoně vidět, investujte do již větších stromků, ušetříte si dlouholeté čekání.

2

Javor japonský sázejte do kyselejší půdy bez obsahu vápna. Půda by měla být dobře propustná a bohatá na živiny. Při sázení do půdy přimíchejte ještě rašelinu pro azalky a rozleželý kompost. Je jedno, zda sázíte do nádoby anebo na zahradu, na dno nádoby vždy nejprve dejte silnější vrstvu keramzitu, drobných oblázků anebo střepů z hliněných květináčů. Při sázení do nádob nezapomeňte na dostatečnou drenáž! Po zasazení javoru zeminu zatlačte a zalijte. Javor umístěte na přistíněné stanoviště. Stromek má rád světlo, ale slunečný úpal mu nesvědčí. Japonský javor sázejte a přesazujte nejlépe na jaře.

3

Při přesazování japonského javoru vybírejte nádobu podle aktuální velikosti stromu a velikosti nádoby. Nová nádoba by měla být vždy o 10 cm větší než ta původní.

4

Javor japonský nepřelévejte, ale pozor nenechte jej ani vyschnout!

5

Stromek přihnojujte od druhého roku po vysazení, a to od jara do podzimu jednou za 14 dní hnojivem s vyšším obsahem železa.

6

Japonský javor chraňte před mrazem a větrem. Kořeny před zimou proto zakrývejte chvojím. Pokud máte skleník a javor pěstujete v nádobě, přemístěte jej na zimu raději do tepla. V případě, že tuto možnost nemáte, obalte strom zahradní fólií anebo textilií a okolí kořenů chvojím.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat magnolii | rady
Jak pěstovat magnolii | rady
Jak pěstovat magnolii  | rady. Magnolie či také šácholan představuje dřevinu o cca 210 druzích, která se u nás pěstuje prakticky po celé republic…
Jak a co dělat v březnu na zahradě
Jak a co dělat v březnu na zahradě
Na zahrádce se s největší pravděpodobností jako první probudí k životu plevel. Čím dříve v boji s ním zasáhneme, tím lépe. Prozatím proti němu můžeme…
materiál na podzimní truhlík
Jak vyrobit podzimní dekorace | tipy
Podzimní dekorace | tipy. Pomalu přichází čas na výměnu předokenních truhlíků s květinami za podzimní výzdobu. Na podzim máme na výběr různé druhy okr…
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Jak urychlit zrání rajčat | rady a tipy
Podzim je tu, noci jsou již chladné a první mrazík může přijít velmi brzy. Pokud pěstujete na zahrádce nebo balkonu rajčata, jistě vám na keřích zůstá…
Jak pěstovat bobkovišeň
Jak pěstovat bobkovišeň
Původní domovinou tohoto stálezeleného keře jsou oblasti V Malé Asii, Persii a okolí Černého moře. Ve střední Evropě se pěstuje již od 15. století jak…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.